buitenland 19 Uit protest zingen op straat molenaar V Bijna 74% van de mensen slaapt slecht JERUZALEM Vrouw verdwijnt steeds meer uit straatbeeld Ai Weiwei gesterkt door financiële steun Vladimir Poetin daalt sterk in peiling Syrië zegt dat VS achter opstand zitten Vrouw: Cain greep naar mijn kruis Mannen schoppen Vietnamees dood CW m SS»! •v- Bon voor GRAflS brochure! Q dinsdag 8 november 2011 msmmmmÊmmmsmmmmmmmmmmmmÊmmmKmBmÊtmmmmmammmmmmiHmmmmmmma llillMMII lillllWIH' Vrouwen in Jeruzalem wil len van zich laten horen. Door te zingen op straat of door grote foto's op te han gen. Het protest is gericht te gen de ultra-orthodoxen. door onze correspondent Ad Bloemendaal Vrouwen gaan er van top tot teen gekleed, zingen er niet in het openbaar en zitten achterin de bus. Op straat zie je nergens recla meborden met afbeeldingen van vrouwen of meisjes. Waar zijn we? Niet in Teheran, maar Jeruzalem. Toegegeven: het is nog niet hele maal zover, maar de aanzet is er. Israëliërs maken zich ernstig zor gen over het gevaar van het verre Iran, maar misschien te weinig over het fanatisme in eigen land. En toch is die dreiging van binnen uit gevaarlijker dan de kernwapen ambities van Teheran, waarschuw de onlangs Effaim Halevy, voorma lig hoofd van de Mossad, de Israëli sche geheime dienst. Hij doelde vooral op het verlies aan cohesie in het leger. Het aantal religieuze soldaten neemt sterk toe en onder hen is een kleine, groeiende, groep ultra-orthodoxen. Hun afwijkende gedrag zorgt steeds vaker voor problemen. In september verlieten negen kadet- ten van een officiersopleiding een bijeenkomst die werd opgeluisterd door een gemengd koor. Volgens orthodoxe rabbijnen roept het horen, laat staan zien, van zingende vrouwen bij man nen lage lusten op. Sindsdien heb ben zich elders soortgelijke inci denten voorgedaan. De vrouwen beweging vindt dat het orthodoxe 'syndroom' geen onderwerp mag zijn van discussie. „Als een man zegt dat hij alleen mannelijke stem men wil horen, dan vernedert hij 51 procent van de bevolking", meent blogster Hila Benyo- vits-Hoffman. Ze wil op 11 novem ber om u.oo uur met een aantal vrouwen zingend de straat op. „En als iemand ons vraagt of we knet tergek zijn geworden, zullen we antwoorden dat de situatie van de gekke is, niet het protest." In het religieuze Jeruzalem hebben zes vrouwen zich laten fotograferen, gewoon in hun dagelijkse kloffie. Deze week hangen ze demonstra tief honderd uitvergrote foto's aan balkons in het centrum. Tot een paar jaar geleden stelden ultra-or thodoxen zich nog tevreden met het besmeuren en vernielen van re clameplaten met badpak- en linge riemodellen. Maar nu zijn ook pos ters met degelijk geklede vrouwen en meisjes niet langer veilig. Recla mebureaus passen zelfcensuur toe, foto's van vrouwen verdwijnen snel uit de stad. Het is aan het hooggerechtshof te danken dat er sinds kort in alle bussen in Jeruzalem de medede ling moet hangen dat passagiers mogen zitten waar ze willen. Maar de leer blijkt weerbarstiger dan de wet en op lijnen tussen de religieu ze wijken weet de vrouw nog al tijd haar plaats: achterin. De meest extreme ontwikkeling vindt plaats in de religieuze wijk Mea Shearim, waar tijdens het Loofhuttenfeest een gordijn langs de straten wordt gespannen om vrouwen te scheiden van mannen. In 2010 oordeelde het hof die prak tijk illegaal, maar afgelopen maand konden ultra's ongestraft hun gang gaan. PEKING - Duizenden mensen heb ben de afgelopen week geld gedo neerd aan de van economische misdaden beschuldigde Chinese dissident Ai Weiwei. De kunste naar kreeg de bijdragen om de 15 miljoen yuan (1,7 miljoen euro) die hij aan belastingen en boetes moet voldoen, te kunnen betalen. Dat heeft hij gisteren laten weten. Sommige van de bijna 20.000 do nateurs gooiden tot vliegtuigjes gevouwen of om vruchten gebon den geld over het hek van zijn tuin. Anderen maakten geld over. Ai zei meer dan 5,3 miljoen yuan (een kleine 610.000 euro) te heb ben ontvangen. De donateurs zien de boetes en belastingen als een poging van het bewind om de dissident dwars te zitten. De gevers riskeren wraakacties van het bewind. Ai ziet zich ge sterkt in zijn strijd voor een de mocratischer China. Hij wil het geld terugbetalen. Ilill 11 Ml lllillll111 IIMI11 '1' 'I MOSKOU Premier Vladimir Poetin en zijn partij zijn sterk gedaald in de opi niepeilingen, een maand voor de parlementsverkiezingen. De waar deringscijfers zijn de laagste in ruim tien jaar, aldus het onder zoeksbureau Levada Center. Poe- tins partij Verenigd Rusland zou bij de verkiezingen op 4 december de tweederdemeerderheid in het parlement verliezen. HOMS Het Syrische regime beschuldigt de Verenigde Staten ervan achter de 'bloedige gebeurtenissen' in het land te zitten. Syrië heeft dat in een brief aan de Arabische Liga ge schreven. Dat maakte de organisa tie gisteren bekend. Syrische troe pen bestormden gisteren een wijk in Homs. In en rond de stad zijn volgens activisten sinds zondag al minstens achttien doden gevallen. NEW YORK Een vierde vrouw heeft Republi keinse presidentskandidaat Her man Cain beschuldigd van onge past gedrag. De vrouw, Sharon Bia- lek, vertelde gisteren dat Cain in 1997 onder haar rok naar haar kruis graaide en haar hoofd naar zijn ei gen schaamstreek duwde. Het cam pagneteam van Cain ontkent de be schuldigingen. DÜSSELDORF In het Duitse Düsseldorf staan een 38-jarige man en een 18-jarige jon gen terecht die worden verdacht van het doodschoppen van een 59-jarige Vietnamees. Ze hebben bekend. De vader van drie kinde ren is begin dit jaar om het leven gebracht, mogelijk om rechts-extre- mistische redenen. Het slachtoffer werd tien minuten lang getrapt. /7j7 lgah Uit TNS.NIPO onderzoek is gebleken dat bijna 74% van de mensen regelmatig slaapproblemen heeft. Het te lang gebruiken van een matras is hier een grote oorzaak van. Dit veroorzaakt kramp in de kuiten en benen, vermoeidheid bij 's morgens opstaan en stramme lede maten. Een comfortbed van Molenaar voorkoml dit. Bel voor een afspraak of thuisdemonstratie: 0341 - 27 40 40. Elders 799,- Molenaarprijs 630,- 3 multrcomfortzones Ideale instaphoogfe V.a. 420,- Ontdek de grootste collectie comfortbedden, scootmobielen, trapliften, elektrische fietsen en sta-op stoelen! NEOmM*0 00K verhuur M0GEÜ)K I Moeite met slapen? Kies voor een slaapsysteem waar u dag en nacht plezier van krijgt". Moeite met ver lopen? Geniet met volle teugen en ga zelf op pad. Maximale stabiliteit, ver bereik. Heeft u ondersteuning nodig? Laat u comfortabel naar boven brengen en stap veilig uit. Eenvoudige bediening. of bel direct 0341 - 27 40 40 Bedden Trapliften Rollators Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon: Gratis demonstratie thuis? Bezoek een f Scootmobielen E-bikes Mevr Dhr Moeite met opstaan? Sta gewoon samen met uw stoel op. Zo eenvoudig is het. :n3ar dealer bij u in de buurt Open van ma t/m vrij van 10 -18 uur en op zat van 10 -17 uur Bel direct: 0341 - 27 40 40 Arnhem Ringoven 16 Best Eindhovenseweg 30 Heerlen In de Cramer 21 GRAT|S Hengelo Vosboerweg 16 Nunspeet Laan 18 Roden Westeresch 8 gratis Veenendaal Gioeneveldselaan 19 Waddinxveen Mercuriusweg 15 Trapliften slaan alleen in onze speciaalzaken in Nunspeet en in Best E-mail: Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Mlpzc_wk45 WELZIJNSPROOUCTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9