Wouter Bos moet 't ontgelden binnenland 17 STEDENTRIPS inclusief vliegreis! Geld voor slachtoffers misbruik KREDIETCRISIS Verhoren over aanpak crisis van start Karremans eist verbod uitzending KRO Rovers storten zich op Apples dinsdag 8 november 2011 De commissie onder leiding van Jan de Wit (midden) is gisteren van start gegaan. foto Robert Vos/ANP Kamerleden stonden voor een voldongen feit toen het kabinet besloot ABN Amro over te nemen. Dat bleek op de eerste dag van de verho ren van commissie-De Wit. door Hans Gertsen Wouter Bos moest het gisteren een paar maal stevig ontgelden. De PvdA-minister van Financiën in het vorige kabinet kreeg van drie van de vier getuigen die voor de parlementaire enquêtecommis sie-De Wit verschenen verwijten. Bos zelf verschijnt pas over enkele weken voor de commissie die on derzoek doet naar de aanpak van de kredietcrisis in 2008 en 2009. Bos kreeg van oud-Kamerlid Kees Vendrik (GroenLinks) het verwijt dat het kabinet de Tweede Kamer niet altijd tijdig en volledig infor meerde over steunmaatregelen voor banken. Dat het kabinet de Kamer pas achteraf over de overna me van ABN Amro kon informe ren, was volgens Vendrik logisch. Maar op andere momenten liet Bos kansen om de Kamer op de hoogte te houden liggen. Zoals be gin 2009, toen de Nederlandse staat voor zo'n 20 miljard euro ga rant ging staan voor Amerikaanse hypotheken van ING. De Kamer werd daarover pas enkele uren voor de rest van de wereld geïnfor meerd via een telefonische confe rentie na middernacht. Volgens Vendrik was er maanden aan die oplossing gewerkt, zodat er ge noeg gelegenheid was geweest om het parlement eerder te informe ren, desnoods vertrouwelijk. Ruim te om de omstreden 'deal' af te wij zen was er eigenlijk niet geweest. Want Bos maakte de Kamerleden duidelijk dat hij op zou stappen als ze niet in zouden stemmen. „Het was slikken of stikken." Oud-ABN Amro-topman Jan Peter Schmittmann had om een heel andere reden een appeltje met Bos te schillen. Hij verweet Bos de rechtsgeldigheid van zijn vertrekpremie van 8 miljoen euro te hebben aangevochten in 2008. Volgens Schmittmann had hij daar recht op omdat hij door Bos zelf was gevraagd aan te blijven toen ABN Amro eerder werd over genomen door het Belgische For- tis. Schmittmann, die na de terug koop van ABN Amro door de staat moest wijken voor Gerrit Zalm, stak het bovendien dat het ministe rie van Financiën en De Neder- landsche Bank hem nooit om ad vies hebben gevraagd. Eerder op de dag opende oud-mi nister van Financiën Onno Ru- ding de serie verhoren onder ede. Ruding zei zich in grote lijnen te kunnen vinden in de aanpak van de kredietcrisis. Maar hij merkte wel op dat het kabinet nooit had mogen instemmen met de ver koop van ABN Amro aan het con sortium van drie banken omdat die van plan waren ABN Amro op te splitsen. zie onze website:economie Onno Ruding heeft veel kritiek op de banken tijdens verhoor PRAAG Vertrek: 22/12/11 t/m 30/3/12 supervoordelig geprijsd! verblijf in een comfortabel 4-sterren hotel naar keuze tips: bezoek de historische Praagse Burcht, het Goudstraatje, het levendige Wenceslasplein en wandel over de Karelsbrug inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentrippraag GLASGOW Vertrek: 24/11/11 t/m 30/3/12 inclusief KLM-vlucht! verblijf in het stijlvolle en centraal gelegen 3-sterren Best Western Glasgow City hotel tips: bezoek Provand's Lordship, Science Centre, School of Art, Glasgow Cathedral en Celtic Park inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/38445 Vertrek: 17/11/11 t/m 22/3/12 ingekocht tegen spotprijzen! verblijf in 4-sterren Austria Trend Hotel Ananas tips: bezoek de paleizen van Schönbrunn of Belvedère, de riïjrït Stephansdom, de Wiener Prater en de Spaanse Rijschool inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/38448 BOEDAPEST Vertrek: 24/11/11 t/m 30/3/12 ontdek de 'Parel aan de Donau'! verblijf in een centraal gelegen luxe 4-/5-sterren hotel naar keuze tips: bezoek het Vissersbastion, de Matthiaskerk, de Burcht van Boeda, de Kettingbrug, Óbuda, een badhuis en de centrale markthal inclusief vlucht, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentripsboedapest Zie www.kras.nl/38362 of /38363 Vertrek: 11/11/11 t/m 16/3/12 nérgens voordeliger, OP=OP! verblijf in luxe Hilton Hotels nabij het centrum! bezoek het historische Sorrento aan de baai van Napels of het romantische Venetië met het San Marco plein en de Rialtobrug inclusief vlucht, verblijf en ontbijt BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm a of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van Arke of jD-fe/Zgf? Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. utrecht - Mensen die als minder jarige' slachtoffer zijn geworden van seksueel misbruik in een ka tholieke instelling, krijgen een schadevergoeding. De vergoeding kan oplopen tot maximaal too.ooo euro. Op dit moment heb ben 48 misbruikslachtoffers recht op schadevergoeding, nu hun aan klacht de afgelopen maanden ge grond werd verklaard. De Neder landse bisschoppen en de Konfe- rentie Nederlandse Religieuzen (KNR) presenteerden gisteren een compensatieregeling voor de ■slachtoffers van seksueel misbruik. De regeling komt tot stand na een advies van de commissie-Linden- bergh. De commissie heeft eerder geadviseerd de vergoedingen aan slachtoffers te relateren aan de ernst van het misbruik. Hierdoor kan het bedrag dat wordt uitge keerd per geval verschillen. Verja ring speelt bij de toekenning geen rol. De compensatieregeling wordt toegepast door een commissie. Die bestaat uit drie leden. De misbruikslachtoffers zijn opge lucht, maar vinden dat de compen satieregeling laat is gepresenteerd. Klokk, waarin twaalf slachtoffer- groepen zijn verenigd, maakt zich zorgen of medische of psychologi sche experts die worden ingezet wel onafhankelijk zijn. Hilversum - Oud Dutchbat-com- mandant Thom Karremans wil niet dat een aflevering van het pro gramma KRO Profiel over hem morgen wordt uitgezonden. Karre mans was commandant in Sre brenica toen de enclave viel. Het Openbaar Ministerie onderzoekt de rol van Karremans, omdat nabe staanden aangifte deden van oor logsmisdrijven. „Ook gelet hierop zal de uitzending schade voor Kar remans meebrengen", zegt zijn ad vocaat. In de documentaire stelt een oud-Dutchbatter dat de oud kolonel meer wist dan hij toegeeft. amsterdam - Sinds het Amster damse IJburg College alle leerboe ken heeft verruild voor laptops van het merk Apple, zijn al vijf leerlin gen bestolen van hun computer. Het IJburg College (vmbo tot vwo) werd in september omgedoopt tot 'digitale school'. Alle leerlingen en docenten kregen een Macbook, waarmee ze toegang kregen tot de e-mail, documenten en de elektro nische leeromgeving van de school. Op de dag nadat de compu ters waren uitgedeeld, meldden zich al enkele leerlingen. Zij had den het gevoel 'te zijn gevolgd door heren', aldus Nico Moen van het IJburg College. Enkele weken la ter werden vijf leerlingen op weg naar huis bestolen. De Macbooks zijn verzekerd tegen diefstal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7