4l Strijd te^m wUtfcerciij) KOOI Lichttherapie, de oude Qviehen deden, hedai dinsdag 8 november 2011 Groente en fruit zijn belangrijke bouwstenen in de winter Elk jaar weer slaat bij bijna 8% van de Nederlanders de 'mood seasonality' toe, bij de ene helft in milde vorm, bij de andere helft knalhard. En guess what, vooral zonnekinderen zijn de klos! Want wie in het voorjaar of de zomer geboren is, die blijkt meer moeite te hebben met de herfst en de winter dan kinderen die juist in dit koude donkere jaargetijde het levenslicht zagen. Zo blijkt uit onderzoek van psychologen van de universiteit van Bologna in 'Psychiatry Research'. Door hormonale schommelingen lijken vrouwen er overigens gevoeliger voor dan mannen. Oorzaak? Licht, of beter gezegd, het gebrek eraan. Als zomerkind is je brein afgestemd op .■lange dagen en veel licht. Korte dagen, grauw en grijs, dat snappen je hersenen niet. Eigen lijk zou je het liefst in winterslaap gaan, net als sommige dieren. Lastig, want je moet nu eenmaal blijven functioneren, op alle fronten: Werk, gezin, huis, sport, vrienden, familie. Wat dan? Je gaat op zoek naar oplossingen, op internet, in boeken en tijdschriften, bij je huisarts. En wat blijkt, unaniem noemen medici natuurlijk daglicht hét sleutelwoord bij 'n winterdip. Door natuurlijk daglicht maken we Cortisol en vitamine D aan, onmisbaar om wakker te zijn, geconcentreerd, stressbestendig en... opgewekt. Naar buiten dus! Elke dag, en het liefst in de ochtend wanneer de intensiteit van licht het hoogst is. Je snuift dan meteen ook een portie vitamines uit de lucht. Huh? Ja zeker, de buitenlucht miegeit van de negatieve ionen, vooral in de bergen, aan het strand en na een goede onweersbui. Je ziet ze niet, ruikt en proeft ze evenmin, maar ze verhogen wel mooi de aanmaak van serotonine; je weet wel, dat prethormoon. En dat niet alleen, ze stimu leren ook de zuurstoftoevoer naar de herse nen. Je voelt je alerter en energieker en het is goed voor je immuunsysteem. Aldus Pierce J. Howard, hoofd onderzoek van het Centrum voor Toegepaste Cognitieve Wetenschappen in Charlotte (VS) in zijn boek 'The Owners Manual for the Brain: Everyday Applications from Mind Brain Research'. Evenzo belangrijk is een goed dag- en nachtrit me. Ga rond 22.30 uur naar bed en neem acht uur slaap. Een goed verduisterde slaapkamer helpt bij de aanmaak van voldoende melato- nine, het slaaphormoon. Twee uur voor je gaat slapen niet meer eten en drinken, anders is je spijsvertering nog actief Een regelmatig slaap- en eetpatroon zorgt voor een góede stofwisseling en voldoende energie. Kies daarom voeding met de juiste vitamines en mineralen. Vooral een tekort aan ijzer, zink en magnesium en aan vitamine B zou een rol spelen bij het ontstaan van depressies. Goede voedingsbronnen zijn bananen, kalkoen en zuivel, schaaldieren, granen, noten en zaden, kaas, cacao en paddenstoelen. Vermijden? Alcohol, geraffineerde suikers en cafeïne; op de snelle boost volgt 'n flinke energiedip. Sommige voedingssupplementen kunnen 'n handje helpen bij de blues, maar gebruik die alleen in overleg, want ze kunnen de werking van medicijnen beïnvloeden. Marjan de Kort Om kort te gaan, wees lief voor je lijf Met eten, verzorgen en bewegen. Niet fanatiek sporten, maar aangenaam bewegen. Juist deze milde vorm zorgt voor langdurige en constante afgifte van endorfines in onze hersenen. Je voelt je ontspannen, energiek en gelukkig. Dat wordt dus lopen of fietsen naar je werk. Niet? Mediterend bewegen is ook gezond, dus dan misschien toch maar aan de yoga? Plan ook regelmatig een momentje lichaamsverzorging in. Verwen jezelf met 'n voetenbadje, gezichts masker, lichaamsmassage, stoombad en sauna, thuis of in een spa. Even leuk als effectief tenslotte, is plezier maken. Bij afleiding en lol komen de gelukhor- monen vrij. Ga dus regelmatig iets leuks doen met vrienden of als je liever alleen thuis blijft, pak een moppenboek of surf naar YouTube. Daar vind je zó veel grappige filmpjes, er zit er vast ook een bij die jou aan het lachen maakt. 099' pi Jim Lichttherapie, de oude Grieken deden het al. Hippocrates schreef z'n patiënten voor om in de zon te gaan liggen bij melancholie. Hoe het werkt weten medici nog altijd niet precies, dat het werkt wel. Dr. Ybe Meesters van het Universitair Medisch Centrum Groningen ziet in de gespe cialiseerde polikliniek voor winterdepressie bijzonder goede resultaten met speciale zonlichtver- vangende lampen. Veel mensen met een serieuze winterdepressie zijn al na een week lichtthera pie van hun klachten af, zelfs na jarenlang getob met antidepressiva! Meerdere ziekenhuizen in Nederland geven lichttherapie, vergoed vanuit de AWBZ. Je huisarts kan je doorverwijzen. Wie de mildere winterblues zelf te lijf wil gaan, kan thuis of op het werk een lichtlamp gebruiken. Ze zijn er in verschillende soorten en maten, tot handzame mobiele aan toe. Bij thuiszorgwinkels en sommige apotheken kun je veilige en gecertificeerde lichtlampen huren of kopen. Omdat het licht op je netvlies moet vallen wil het effect hebben, mag de lamp geen schadelijk uv bevatten! Overleg sowieso altijd eerst met je huisarts of lichttherapie voor jou wel geschikt is. Meer weten? Kijk op www.kenniscentrumpsychologie.nl Nieuw is de ioniserende spaarlamp Freshlight. Deze lamp biedt een volspectrum daglichtop brengst en haalt tegelijkertijd ongewenste geuren, bacteriën, virussen en fijnstof uit de lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60