binnenland 15 'Militairen bij politie aan de slag' Spekman beter in Kamer moet groot hart hebben' Toch bijtelling voor superschone auto's Hillen verwacht snel akkoord dinsdag 8 november 2011 Akkoord over overhevelen van 200 militairen naar de politie verwacht. Minister Hillen (Defensie) heeft met dertigtal organisa ties convenanten gesloten. Hillen vindt 'verkoopadmiraal' voor materieel goed idee. den haag - Minister Hans Hillen (Defensie) verwacht enkele hon derden overtollige militairen wel dra te kunnen overhevelen naar de politie. Hij verwacht binnen kort een akkoord te treffen voor de overstap van tweehonderd mili tairen. „We zijn daarover met de politie in onderhandeling", aldus de be windsman gisteravond in een com missievergadering over de voort gang van de reorganisatie bij De fensie. Volgens Hillen zijn er 1850 vacatu res bij de politie en kan de krijgs macht een deel daarvan invullen. Bij de krijgsmacht verdwijnen door bezuinigingen van een mil jard euro circa 12.000 arbeidsplaat sen. Een deel daarvan, zeker enke le duizenden militairen, krijgen waarschijnlijk gedwongen ontslag. Desondanks zegt Hillen haast te maken met het vinden van vervan gend werk elders in de samenle ving. Hij heeft convenanten getrof fen met circa dertig organisaties in de beveiliging, de bouwsector en bij tal van multinationals. Ook wil hij een aantal banenbeurzen hou den voor overtollige militairen. De bewindsman zei gisteren ook de aanstelling van een internatio nale 'handelsreiziger' voor overbo dig Nederlands wapentuig te on dersteunen. Een speciale gezant van de minister kan volgens Hil len bruikbaar zijn bij de verkoop van het afgedankte defensiemateri eel, zoals Fi6's, Cougarhelikoptérs en Leopardtanks. Hillen omarmt daarmee de sugges tie van het Tweede-Kamerlid Han ten Broeke (WD), die gisteren pleitte voor een dergelijke 'ver- koopadmiraal' of-generaal. De liberaal pleit voor de aanstel ling van een van de 120 generaals, van wie er velen door de bezuini gingen overbodig worden. De ver koop van materieel moet tot en met 2016 tenminste 150 miljoen euro opleveren. Er bestaat echter veel concurrentie, aangezien tal van westerse landen hun wapen rusting beperken. Hillen zegt zich vooralsnog niet rijk te willen rekenen. In de perio de tot 2016 wordt uitgegaan van een opbrengst van 60 procent van de reële marktwaarde. De oppositie is vooralsnog niet overtuigd van de aanstelling van een speciale militair, belast met wa penverkoop. Het Tweede-Kamerlid Angelien Eijsink (PvdA) verbaasde zich ook over een meevaller op de defensie begroting van 130 miljoen euro, juist nu er flink het mes in de krijgsmacht wordt gezet. Volgens minister Hillen is er harder dan noodzakelijk aan de noodrem ge trokken toen bleek dat de krijgs macht lijken in de kast had ter waarde van 400 miljoen euro. De 130 miljoen euro blijft daardoor be schikbaar. Piet Boekhoudt foto's ANP Hij was eerder actief in de PvdA-af- deling Den Bosch en kenmerkt zich als het type 'niet lullen maar poetsen'. Hij denkt over betere ma nagerskwaliteit te beschikken dan Spekman en hoopt dat 'het sociale gezicht' van de PvdA in de Kamer blijft. „We hebben hem daar kei hard nodig." Boekhoudt (64) is de veteraan in het gezelschap. De noorderling wil de 'dominantie van Den Haag en Amsterdam' terugdringen, ten gun ste van de regio. Zijn voornaamste bezwaar tegen Spekman is dat hij uit de Randstad komt. „Ik zie hem liever in de TVveede Kamer." Boekhoudt is daarentegen blij dat de Utrechter net als hij de partij weer het linkerpad op wil laten slaan. „Ook als ik geen voorzitter word dan is het signaal duidelijk: de PvdA moet weer naar links", stelt de Groninger. „We hoeven de sociaaldemocratie niet opnieuw uit te vinden. De ideologie is er ge woon en blijft ook voor jongeren aansprekend. We moeten alleen naar een nieuwe jas. Dat betekent meer debat op afdelingsniveau, zo dat je van onderop enthousiasme kunt wekken." Boekhoudt wil af van de 'tweemi- nutendemocratie' op partijcongres sen, waarbij leden kort mogen in spreken om vervolgens afgekapt te worden. Ook wil hij terug naar het systeem van regionale lijsten, zo dat bij verkiezingen naast de (lan delijke) lijsttrekker mensen kun nen stemmen op kandidaten uit hun omgeving. Cijfers over gezin zin met een stiefouder. Eén op de tien gezinnen is inmiddels samen gesteld, schat scheidingsonderzoe ker Ed Spruijt van de Universiteit Utrecht en het Centraal Bureau voor de Statistiek. De variaties zijn legio: voltijd-, deeltijd- en weekend-stiefouderge zinnen, zegt gezinsdeskundige Margreth Hoek van het Neder lands Jeugd Instituut (NJI). Men sen verkijken zich er vaak op, weet ze. Partners beginnen er vol goede moed aan en denken dat ze. op nieuw een gelukkig gezin gaan vor men, maar ze vergeten dat de nieu we situatie een stuk ingewikkelder is. Bijna twee derde van de nieuwe gezinnen valt weer uit elkaar. „Partners kiezen voor elkaar, maar niet per se voor de kinderen van de ander", aldus Hoek. Voor kinde ren is het vaak ook verwarrend. „Ze moeten wennen aan nieuwe waarden en normen in het gezin, ze hebben niet meer de exclusieve aandacht van hun biologische ouder en sommige kinderen zien hun fantasie vervliegen dat hun ouders ooit nog bij elkaar komen." Dat het in 60 procent van de geval len alsnog misgaat tussen de nieu we partners vindt ook voorzitter Corrie Haverkort, van Stichting Stiefgezin Nederland, een schrikba rend hoog aantal. Bij de gezinnen waarbij het wél goed gaat, nemen de partners rustig de tijd om te wennen aan de nieuwe situatie, weet zij. Belangrijk is volgens haar dat stiefouders erkennen dat biolo gische ouders altijd op nummer één staan. „Een stiefouder moet een groot hart hebben, en af en toe een stapje terug kunnen doen", aldus Haverkort. Kiona woont inmiddels samen met haar man die al een zevenjari ge dochter uit een eerder huwelijk heeft. Het gaat heel goed. „Ik heb van mijn ervaringen als kind ge leerd hoe het niet moet." Eén op de drie huwelijken strandt: - 74 procent van de kinderen woont bij de moeder; - 6 procent woont bij de vader; - 20 procent woont de ene helft van de tijd bij de vader, andere helft bij de moeder. Cijfers samengestelde gezinnen: - In 84 procent van de gezinnen wonen de kinderen bij de biologi sche moeder en stiefvader; - In 13 procent van de gezinnen wonen de kinderen bij de biologi sche vader en stiefmoeder; - In 3 procent van de gezinnen wo nen zowel kinderen van de vader als moeder; - In 30 procent van de gevallen krij gen de nieuwe partners samen nog een kind. Bron: www.nji.nl/scheiding den haag - Er komt toch een fisca le bijtelling van 7 procent voor su perschone auto's als plug in-hybri- des en elektrische auto's. Een Ka mermeerderheid van WD, PW en CDA wil dat, ondanks dat staatssecretaris Frans Weekers van Financiën het liefst vasthoudt aan zijn plan voor een 'nihilbijtelling' voor dergelijke auto's. Dat bleek gisteren tijdens de be handeling van het Belastingplan 2012 van Weekers. De WD-staats- secretaris wil een onderscheid ma ken tussen zuinige en extreem zui nige auto's, die minder dan 49 gram CO2 per kilometer uitstoten. Hij voerde daarom voor leaserij ders een tarief in van 0 procent bij telling voor privégebruik van de auto. Maar de regeringspartijen WD en CDA en gedoogpartner PW vin den dat principieel onjuist. Een au to van de zaak is loon in natura en de ontvanger zou daar iets voor moeten betalen, al is het maar 7 procent, redeneren ze. Bovendien valt volgens WD-T\veede Kamer lid Matthijs Huizing inmiddels al een derde van de leaseauto's in de categorie met een uitstoot van maximaal 49 gram CO2. En daar zitten ook auto's bij die kunnen kiezen voor op de accu rijden of op benzine rijden. Niet iets om met een nihilbijtelling te belonen, vindt de WD. Autobranchevereniging RAI is 'ver bijsterd' over de plannen om de be lastingvrijstelling voor schone au to's op de helling te zetten. „Met deze voorstellen wordt de dood steek toegebracht aan het gebruik en de opkomst van elektrische mo biliteit in ons land", zei adjunct-di recteur Olaf de Bruijn van RAI Vereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5