Pasjessysteem voor coffeeshops 221 zeeland OM niet in cassatie in zaak Toth WD-Kamerlid Leegte: 'Komst van Pallas naar Zeeland is te duur' Zeeuwse boon laat zich van zijn beste kant zien INC vindt klimaat voor startende Stichting Door viert ondernemers in Zeeland ongunstig jubileum met symposium dinsdag 8 november 2011 WIETPAS Minister Opstelten bereikt akkoord met Terneuzen, Goes en Vlissingen over invoering door Marcel Modde terneuzen - Zeeuwse coffeeshops mogen vanaf 1 januari alleen nog maar softdrugs verkopen aan hou ders van een clubpas. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) heeft daarover gisteren sluitende afspraken gemaakt met de burge meesters van Terneuzen, Goes en Vlissingen. De bewindsman gaat er vanuit dat hij voor de jaarwisseling ook met de coffeeshopgemeenten in Bra bant en Limburg tot een akkoord komt over invoering van het 'beslo ten dubsysteem'. Hij ziet dit aange scherpte beleid als middel om het drugstoerisme tegen te gaan. Wie in aanmerking wil komen voor een strikt persoonlijke club pas, moet meerderjarig zijn en aan de hand van een kopie uit het be volkingsregister kunnen aantonen daadwerkelijk in Nederland te wo nen. Sinds het Europese Hof en de Raad van State bepaalde dat die maatregel niet discrimerend is, geldt volgens Opstelten geen juridi sche belemmering meer. De pasjes worden uitgegeven door de coffee shop, die ook de administratie van de eigen leden moet bijhouden. Kritiek uit de hoek van de advoca tuur dat de privacy van klanten in het geding is, indien die admini stratie in verkeerde handen komt, acht de minister niet opportuun. „Wie besluit lid te worden van een coffeeshop, maakt zelf die keus. De overheid zit daar niet tussen." De gemeenten worden verant woordelijk voor toezicht op nale ving van het systeem. In de prak tijk zal dat neerkomen op de poli tie, verwacht burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen. Coffeeshops mogen maximaal tweeduizend pasjes uitgeven. Lo- nink erkent dat het in de praktijk lastig is na te gaan of iemand meer dere clubpasjes heeft. „Binnen on ze eigen gemeente kunnen we dat wel opzoeken. Maar wanneer ie mand ook een pasje haalt voor de coffeeshop in Vlissingen of Goes, dan weet ik dat niet", wijst de bur gemeester op privacyregels die uit wisseling van dergelijke informatie verbiedt. Een coffeeshop in Ter neuzen mag een klant maximaal twee gram softdrugs per dag verko pen. Met pasjes uit Goes en Vlissin gen kan dus dagelijks meer wor den gekocht. Opstelten is niet bang dat met de pasjes zal worden gesjoemeld. Cof feeshops riskeren in dat geval slui ting. „Ze hebben geen andere keus dan volledig mee te werken." vlissingen-oost - WD-Tweede Kamerlid René Leegte acht de kans gering dat de nieuwe onder zoeksreactor Pallas in Zeeland komt en niet in Petten. Hij wees er tijdens een politiek ca fé van de WD-Zeeland op dat een eventuele keus voor de Zeeuwse optie ongeveer 150 miljoen euro duurder uitvalt. „Wie heeft dat er vandaag de dag voor over", vroeg hij zich af Leegte, energiespecialist van de WD-Kamerfractie, zei niet erg overtuigd te zijn van het argument van de Zeeuwse Pallas-lobby dat bundeling van nucleaire activitei ten in Nederland voordelen biedt. „Daar valt tegenin te brengen dat handhaving van de huidige situa tie met de centrale en opslagcen trum Covra in Zeeland, de onder zoeksreactor in Petten en de onder- wijsreactor in Delft er juist voor zorgt dat op drie plaatsen draag vlak voor kernenergie behouden blijft." Afstand speelt naar zijn mening geen rol: „In bijna drie uur rij je van Zeeland naar Petten en als je dringend moet overleggen dan is daar altijd Skype." Covra-directeur Hans Codée, in wiens bedrijf de WD gisteren te gast was, hield vol dat het goed is voor de nucleaire bedrijfstak als ge heel wanneer de opwekking van atoomstroom, onderzoek ernaar en productie van nucleaire genees middelen en de opslag van radioac tief afval bij elkaar in de buurt zit ten. „Zo ontstaat een uitwisseling van ideeën." Directeur Peter Boerma van Delta lichtte zijn idee van een Europese heffing op de lozing van CO2 toe. „Zo maak je alle kosten van de ver schillende vormen van energieop wekking goed zichtbaar. Het is be ter de marktprijs te verhogen dan te blijven subsidiëren. Dat kost de samenleving en dus de consument evenveel." door Emile Calon den haag - Het Openbaar Ministe rie (OM) legt zich neer bij de vrij spraak voor de 56-jarige Vlissinger die verdacht werd van de moord op Ilonka Toth op 6 juli 2008 in Vlissingen. Het stelt geen cassatie in bij de Hoge Raad. Volgens het OM biedt de uitspraak van het hof onvoldoende aanknopingspunten om bij het hoogste rechtscollege in cassatie te gaan. Het gerechtshof sprak de Vlissin ger op 25 oktober vrij van de moord op Ilonka Toth. Wel veroor deelde het hem tot negen maan den cel voor de mishandeling van Ilonka Toth en het dealen van co caïne. Het OM had veertien jaar ge vangenisstraf tegen hem geëist An derhalf jaar geleden werd hij door de Middelburgse rechtbank nog tot twaalf jaar cel veroordeeld, een vonnis die gelijk was aan de eis. Het OM is volgens een verklaring wel teleurgesteld over de uitspraak van het hof, maar het kan niet an ders dan zich erbij neerleggen. Waar volgens het OM voldoende bewijs aanwezig was voor een ver oordeling voor moord, heeft het hof, aldus het OM, geoordeeld dat er wel belastende aanwijzingen te gen de man zijn, maar dat die aan wijzingen onvoldoende bewijs op leveren. Raadsman M. Dunsbergen van de vrijgesproken Vlissinger wilde gis teren nog niet reageren op het be sluit van het OM. Vanavond loopt de officiële termijn af voor het in stellen van cassatie. Hij vindt dat hij daarop moet wachten voor hij een reactie geeft. GOES - Bonen zijn gezond, rijk aan eiwitten, een goed alternatief bij gluten-allergie en je kunt er cu linair alle kanten mee op. De boon heeft de toekomst omdat hij past in een duurzame eetcul tuur. Die boodschap werd verkondigd in Zeeland, waar van oudsher veel bonen geteeld worden. Ze worden onder meer bij Coroos Conserven in Kapelle verwerkt en gaan van daaruit naar supermarkten in heel Nederland. Met de Zeeuwse bonendag werd aangehaakt bij de landelijke Bonen estafette van Urgenda en de Brui nen Bonenbende. Koks in opleiding van het Regio naal Opleidingen Centrum Zee land (ROC) bezochten bruinebo- nenteler Lampert in Koudekerke en Coroos Conserven om een be ter beeld te krijgen van het produc tieproces. Bij de Agrimarkt in Goes kreeg het publiek bonenhapjes, gemaakt door de jonge koks. Op de foto geeft docent Edwin de Smet aanwijzingen aan Ozzi Hoo- gesteeger. foto Ruben Oreel middelburg - De omstandigheden voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen, zijn in Zeeland ongunstig. Het Economisch Bu reau van de ING, dat een landelijk onderzoek naar startende onderne mers heeft uitgevoerd, beoordeelt het startersklimaat in Zeeland als 'ondergemiddeld'. Eerder heeft de ING al vastgesteld dat er een duidelijke relatie is tus sen het aantal starters en de moge lijkheden op het gebied van inno- catie in een regio. In Zeeland zijn die het laagst van alle twaalf pro vincies. De score bedraagt 15. Lan delijk is die 37 en Noord-Holland piekt met 65. Volgens de cijfers van de ING be draagt het aantal starters in Zee land 87 per 10.000 inwoners. Dat is na Limburg (86 op 10.000 inwo ners) het laagste resultaat. Noord-Holland gaat ook in dit op zicht voorop met 141 starters per 10.000 inwoners. De onderzoekers van de ING zien naast de innovatiemogelijkheden nog een reden voor de verschillen tussen de verschillende provincies: de leeftijdsopbouw. De meeste on dernemers die een bedrijf begin nen, zijn tussen 25 en 45 jaar oud. In provincies waar deze leeftijdsca tegorie naar verhouding sterk is vertegenwoordigd, gaan ook meer starters aan de slag. Dat drukt de aantallen in Zeeland en Limburg. Mare Volleman van de Kamer van Koophandel in Zeeland en West-Brabant - deze organisatie maakt zich sterk voor een goede begeleiding van starters - kan zich in de conclusies van de ING her kennen. Wel tekent hij erbij aan dat het aantal starters in Zeeland nog steeds stijgt: 1.770 in de eerste drie kwartalen van dit jaar tegen 1.591 in dezelfde periode van 2010. Een toename met 11,3 procent. Vol leman wijst erop dat ook van be lang is hoeveel starters het volhou den. In Zeeland is dat 56 per 10.000 inwoners; landelijk 47. vlissingen - Met een minisympo sium onder het motto 'van vang net naar netwerk' viert Stichting Door haar 10-jarig bestaan. De Stichting Door, gevestigd in Mid delburg en Vlissingen, biedt op vang en nazorg aan ex-gedetineer- den. De stichting begon met het geven van onderdak aan een aantal ex-ge- detineerden. Stichting Door heeft zich de afgelopen jaren ontwik keld tot een professionele organisa tie. „Ex-gedetineerden krijgen ge structureerde begeleiding op het gebied van wonen, werken, finan ciën, relaties, zingeving en zorg. Zo wordt er stapsgewijs gewerkt aan een voorbereiding op terug keer in de samenleving", vertelt Jo- han Swart directeur Stichting Door. Ter ere van het 10-jarig bestaan houdt Stichting Door dinsdag 15 november in het Arsenaal Theater te Vlissingen een minisymposium 'van vangnet naar netwerk'. Tij dens het symposium zijn keten partners aanwezig die onderschrij ven waarom een netwerk van be lang is. Het symposium begint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Aanwezig zijn onder anderen (oud-)bewoners, vertegenwoordi gers van Emergis, reclassering Ne derland en vrijwilligers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54