Hoofdplaat houdt 2oI zeeland Winkeliers zien wel degelijk toekomst in dorp Kloosterzande Versierzin over 'rare hond' werkte voor Lenie regioagenda HOOFDPLAAT NIET BIJ DE TIJD De eigenaar van de voormalige Nederlandse hervormde kerk zei al eens laconiek dat een stilstaande klok twee keer per dag de juiste tijd aangeeft. Veel dorpelingen zien het toch anders. Fotografiecursus in Oostburg dinsdag 8 november 2011 i msmm wm Sander en Lenie Fonteijne zijn zestig jaar getrouwd. foto Mark Neelemans door Wilma Valk oostburc - Het was misschien niet de meest fraaie openingszin die Sander Fonteijne (86) ruim zes tig jaar geleden verzon om kennis te maken met zijn uitverkorene Le nie van der Laan (82), maar hij viel toch in goede aarde. Gisteren waren ze 60 jaar getrouwd. Sander, geboren en Sint Kruis en opgegroeid in Draaibrug, was ge mobiliseerd en werkte na de oor log in een garage van defensie in Dordrecht. Rotterdamse Lenie was bij een familie in de buurt in dienst als meisje voor dag en nacht. „We werkten wel eens bui ten voor de garage," herinnert San- der zich. „Dan zag ik Lenie langslo pen." Op een dag trok hij de stou te schoenen aan. Zijn uitverkorene moest de hond uitlaten en Sander sprak de in de familie beroemde woorden: „Wat heb je daar een ra- Meer agendanieuws staat op de website van deze krant. DINSDAG 8 NOVEMBER AXEL Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Jokeren, bil jarten, aerobics; Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten, aero bics; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, sjoelen; breskens Goedertijt, 13.00 uur: Biljarten; De Uitkomst, 13.30 uur: Koersbal, sjoelen; clinge Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; graauw Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaar ten jokeren; heikant 't Heike, 14.00 uur: Ouderenzangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; hoek De bovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, gymnas tiek; 13.30 uur: Kaarten bieden en joke ren; hulst De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten, vluchtelin genwerk, computeren; 10.30 uur: Volks dansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, cursus bridge; 19.00 uur: Stijldansen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Geheugentrainig; Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge, wandel project; kloosterzande WZC Antonius, 10.00 uur: Biblio- re hond!" Na vier jaar verkering - Lenie woonde toen al in bij San ders ouders trouwde het paar in de Elderschans in Aardenburg: „Het stadhuis was in 1951 nog niet hersteld." Het paar bleef in Draai brug wonen: „Daar zijn onze eer ste drie kinderen geboren. De an dere twee kwamen in Oostburg in de Paulus Potterstraat ter wereld. Hier wonen we nog steeds, al 51 jaar." Sander werkte bij veel ver schillende bazen: „Als verkoper, monteur en lasser, in Sluis, Bres- kens en Terneuzen." Hobby's heb ben beiden niet veel, Lenie zorgt voor het huishouden en Sander gaat graag kaarten en koersballen. Samen met de kinderen en hun elf kleinkinderen en verdere fami lie vierden ze zondag hun diaman ten huwelijk met een feestelijke brunch. „We werden afgehaald met een XXL limousine, heel bij zonder." theek;14.00 uur; biljarten, sjoelen, wel fare; koewacht De Lange Akkers, 10.30 uur: H. Misviering; 18.30 uur: Koffie met; sas van gent De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; schoondijke Zaal de Maoneblusser, 19.30 uur: Bridge; sint jansteen De Warande, 9.30 uur; Computeren, bloemschikken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor, sjoelen; 15.30 uur: Kreatieve vorming; 19.30 uur; Com puteren; 20.30 uur: Gregoriuskoor; sluiskil Het Meulengat, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten; terneuzen De Veste, 9.00 uur: Biljarten; 10.00 uur: -Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos, bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; De Kameleon, 15.00-18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint; De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; Porgy Bess, 20.00 uur; Prometheus avond met lezing over Poetin; vogelwaarde 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten; westdorpe Zaal Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; WZC Het Verlaet, 10.15 uur: Gymnastiek; ijzendijke Café Petit Paris, 14.00 uur: Tai chi 50 voor gevorderden;15.00 uur: Oigong 50+; zuiddorpe Soka Plus, 14.00 uur: Koffiemiddag. door René Hoonhorst Hanny Thomaes vindt het 'schandalig'. Het is dat hij de klok op zijn woning, het voormali ge gemeentehuis, weer aan de praat heeft gekregen, want anders liep Hoofdplaat helemaal achter. De oud-wethouder verwijt de ge meente Sluis dat ze er niets aan doet. „Het is maar weer eens een voorbeeld van Hoofdfplaat als dorp dat weinig klaagt, maar nooit iets krijgt", vindt 'de burgemeester van Hoofdplaat', zoals Thomaes half gekscherend, half serieus vaak wordt genoemd. Anita Verdonck zit er niet echt mee, zegt ze in eerste instantie. „Ik heb een horloge om en ik keek toch al bijna niet op de klok van de kerktoren." Maar als enkele klanten van haar bakkerij tegen werpen dat het toch wel zonde is dat op een klokkentoren van een historisch godshuis niet de juiste tijd is te vinden, is ze snel om. Na enig nadenken: „Het is natuurlijk toch wel jammer dat de toren op nieuw verpaupert, nadat-ie er een paar jaar geleden een tijd af is ge weest voor restauratie." Mét de klanten vindt Verdonck dat het stilstaan van de klok van de voormalige Nederlands Her vormde kerk - de wijzerplaat geeft al tijden zeven over half vier aan - symbolisch is voor de toestand van het dorp. Stilstand is achteruit gang: de klok staat stil en het dorp gaat achteruit. Sinds de toren dik De torenspits wordt in februari 2007 van de hervormde kerk in Hoofdplaat getakeld voor een - langdurige - restauratiebeurt. archieffoto Peter Nicolai vier jaar geleden weer op de kerk is gezet, is er niets meer aan ge beurt. De restauratieborden staan vijf jaar na de rigoureuze verbou wing nog voor de kerk, de eige naar heeft de drie appartementen die in het godshuis kwamen nog niet kunnen slijten. Ook elders in het dorp ver pauperen panden, omdat eigenaars er jaren niet naar omkijken. Zo staat restaurant Het Wapen van Zeeland al enkele jaren te verpieteren in het hart van het dorp, terwijl 'je er zo lig kon eten', merkt een bezoek ster van de bakkerij op. De Troef- markt, het supermarktje van het dorp, is ook sinds drie weken ge sloten. „4 jaar lang hebben wij ge probeerd ons dorp, ook voor u, leefbaar te houden. Maar helaas moeten wij, wegens onvoldoende klandizie, onze winkel sluiten", schreef de uitbater enigszins bitter op een plakkaat. Het is ook niet langer vol te hou den een winkel te drijven in een klein dorp, weet bakkersvrouw Anita. „De lasten zijn hoog en er komen te weinig klanten. Import zie je - zeker doordeweeks - al hele maal niet." Bakkerij Verdonck blijft nog wel even en duikt zelfs gedeeltelijk in het gat dat het ge sneuvelde supermarktje achterlaat. „Wij zitten hier al langer en hoe ven geen grote investeringen te doen. Maar als wij er mee stop pen, verdwijnt de bakkerij uit het dorp", voorspelt Anita Verdonck. Een woordvoerster van de gemeen te geeft Hanny Thomaes gelijk: Sluis is verantwoordelijk voor to ren en klok. De gemeente kan niet aan haar verplichtingen voldoen vanwege een conflict met de eige naar over de restauratiekosten. Zo lang het conflict niet is opgelost, is Hoofdplaat niet bij de tijd. w&ssmsommr&xm «BiwawMBaaacMgaB oostburg - Stichting Welzijn West-Zeeuwsch-Vlaanderen start vanavond met een achtdelige cur sus fotograferen. Beroepsfotogra fen Elsje van Ree en Rien Lous brengen eigenaren van een digitale camera de beginselen bij van het maken van goede foto's. De cursus vindt plaats op acht dinsdagavonden, in Den Hoekzak in Oostburg. Deelname kost 155 eu ro. Aanmelden via 0117-455349 of administmtie@welzijnencultuur.nl door Harmen van der Werf kloosterzande - In Kloosterzan- de zijn nog volop winkels, zeker voor een dorp met 'slechts' ruim 3200 inwoners. Christien Kerck- haert van Schoen en Co wil dat ge luid ook eens laten horen in reac tie op berichtgeving over de slui ting van al met al drie winkels de afgelopen tijd. „Die winkels zijn inderdaad geslo ten. Mensen praten daarover. Wat logisch is, maar ik vind dat je niet mag vergeten dat er ook positieve dingen gebeuren", geeft Christien aan. Zij runt met Anneke Mang- nus Schoen en Co aan de Clooster- straat, met schoenen, tassen, rie men, schoenenreparatie en wasse rij-service. Christien wijst allereerst op het re latief grote aantal winkels. Ze somt op: een slager, een bakker, een grote supermarkt, een groen te- en fruitwinkel, een bloemen- zaak, een fietsenwinkel met wit goed, Timmerman (gordijnen en tapijten), een doe-het-zelf-zaak en Kint Elektra. „Hopelijk vergeet ik er niet één. Al met al zijn het er dus heel wat. En het staat niet stil. Zo wil doe-het- zelf-zaak 't Hoekske het assorti ment uitbreiden met huishoudelij ke artikelen. Dat laat zien dat er in Kloosterzande toekomst is voor winkeliers." De gemeente Hulst lijkt ook werk te gaan maken van het concentre ren van (zorg)voorzieningen aan het Hof te Zandeplein. Klooster zande krijgt dan meer een dorps centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52