41 binnenland Er gaat meer in dan uit pakket PvdA-uitdagers: 'Stiefouder CDA-Kamerfractie wil rijksdiensten ook in Middelburg BASISVERZEKERING 'Mensen te negatief Basispakket Brabantse politie extra alert op zwaar vuurwerk via post Cel voor moord op miljonairsdochter Vrouw wil lagere straf na doodrijden fietsers Acht jaar voor doodslag op baby Tweewielers gesloopt voor hergebruik dinsdag 8 november 2011 door Frouke Tamsma Minister Edith Schip pers (Volksgezond heid) verdedigt deze week haar begroting. De discussie zal voor een groot deel gaan over de behandelingen die ze uit de basisverzekering wil halen: maagzuurremmers, dieetad- visering, stoppen-met-rokenpro- gramma's. Maar dat er aan de an dere kant ook vele, levensredden de behandelingen aan het verzeke ringspakket worden toegevoegd, daarvoor hebben politiek en pu bliek nauwelijks oog. Het College voor zorgverzekerin gen (CVZ), dat adviseert over de basisverzekering, spreekt van 'een blinde vlek'. „Ik moet dit op bor rels en feestjes zo vaak uitleggen", verzucht woordvoerder Michiel Geldof. „Er wordt alleen maar ge klaagd. Mensen vragen zich af: er verdwijnen behandelingen uit het pakket en ik moet méér premie be talen. Hoe is dat mogelijk?" Er bestaat veel onwetendheid, zegt het CVZ. Het pakket wordt niet uitgekleed, het dijt alleen maar uit. De media besteden daar te weinig aandacht aan, vindt Geldof „Maar de behandelingen die aan het pak ket worden toegevoegd zijn vaak abstract en voor leken moeilijk te begrijpen." Het gaat veelal om spe cialistische behandelingen in zie kenhuizen. Nieuwe, innovatieve therapieën tegen kanker bijvoor beeld. „Maar deze behandelingen zorgen er wel voor dat mensen die vroeger nog ergens aan overleden, nu blijven leven." Wat nu uit het pakket verdwijnt, heeft volgens Geldof meer te maken met de libe rale inslag van deze minister, dan met medisch-inhoudelijke keuzen. „Ze vindt preventie eigen verant woordelijkheid." Een nieuwe be handeling of medicijn wordt aan de lijst met vergoedingen toege voegd als de betrokken beroeps groep het noodzakelijke zorg vindt. Zeven patiëntenorganisaties be twijfelen of behandelingen en middelen nog voor iedereen binnen handbereik zijn, nu deze uit het basispakket worden ge schrapt. IN: (onder meer) - speciale vormen van behandeling tegen kanker. - behandeling lage rugklachten dmv radiofrequente ontzenuwing. - hulpmiddelen voor visuele- en spraakstoornissen. UIT: - aanpassingstoornis (psychi sche klachten als gevolg van een specifieke gebeurtenis) - fysiotherapie (aantal vergoedin gen voor eigen rekening naar 20) - tweedelijns GGZ-zorg (eigen bij drage 200 euro, uitgezonderd 'be- moeizorg') BREDA - De politie is extta alert op gevaarlijk vuurwerk dat via de post verstuurd wordt. Eind septem ber werd een 22-jarige man uit Bre da aangehouden voor het verko pen van zwaar vuurwerk via inter net. Daarop verstuurde hij de be stellingen via de post. Volgens TNO is dat extreem gevaarlijk. Woordvoerder Willem van Hooij- donk van de politie Midden- en West-Brabant zegt 'dat de indruk bestaat' dat er via tussenpersonen steeds vaker professioneel vuur werk gekocht wordt bij webshops. „We nemen dit heel serieus, want je moet de risico's op ongelukken niet onderschatten. Het gaat meest al om gevaarlijk vuurwerk." Volgens woordvoerder Maarten Lörtzer van TNO zijn er allerlei scenario's denkbaar waarbij het mis kan gaan als vuurwerk via de post wordt verstuurd. PAUL KUSTERS POLITIE ALERT OP ZWAAR VUURWERK VIA DE POST UTRECHT Een 50-jarige man is veroordeeld tot twaalf jaar cel wegens moord op zijn partner Sandra Hazeleger. Hij heeft bekend de miljonairs dochter te hebben gewurgd. Het Openbaar Ministerie had veertien jaar cel geëist. Het lichaam van de vrouw werd in februari gevonden in de bossen rond Woudenberg. zie onze website:binnenland XJ Advocaat over veroordeelde cliënt ANTWERPEN Een Belgische die in Nederland zes jaar cel kreeg voor het doodrijden van twee fietsers in Baarle-Nassau, heeft een Antwerpse rechter giste ren gevraagd haar straf aan te pas sen naar Belgisch recht. Dan kan ze een minder zware straf krijgen. De vrouw, met psychische problemen, wilde een ongeval veroorzaken zo dat ze gewond zou raken en haar partner voor haar moest zorgen. DEN BOSCH De acht weken oude baby Jason is om het leven gekomen door dood slag en niet als gevolg van het per ongeluk laten vallen van de zuige ling. De rechtbank in Den Bosch oordeelde gisteren dat de vader daarom acht jaar de gevangenis in moet De baby overleed in 2009 in Oss, nadat het kind bewusteloos was geraakt doordat het met zijn hoofdje op tafel was beland. BUNNIK Auto's worden al jaren gecontro leerd gerecycled, maar bij afgedank te scooters en brom- of snorfietsen is dat niet het geval. Daarom gaan Bovag, Rai Vereniging en Autorecy- cling Nederland samen tweewie lers slopen voor hergebruik. Dat meldde een woordvoerder van Bo vag gisteren.De verenigingen gaan ervan uit volgend jaar zeker 10.000 scooters en brommers te slopen. René Kronenberg DEN HAAG - Hans Spekman krijgt concurrentie in de strijd om het PvdA-voorzitterschap. Groninger Piet Boekhoudt en Rotterdammer René Kronenberg hebben zich bij het bestuur gemeld als de enige twee uitdagers. Beiden zien Spek man als grote favoriet, maar vin den dat de Utrechter in de Tweede Kamer meer tot zijn recht komt. De 40-jarige Kronenberg proeft bij Spekman te weinig veranderings gezindheid. Volgens hem staat de partij er zo slecht voor dat het roer door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Middelburg moet wor den toegevoegd aan de lijst van twaalf steden waar het Rijk zijn diensten gaat concentreren. Dat voorstel doet Tweede Kamerlid Ger Koopmans (CDA) vandaag in een overleg met minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Za ken) over de rijksgebouwendien sten. Het kabinet heeft een aantal we ken geleden besloten dat de rijks- kantoren in twaalf steden ver spreid over het land geconcen treerd moeten worden. De twaalf steden zijn: Groningen, Leeuwar den, Zwolle, Arnhem, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Den Bosch, Breda, Eindhoven en 'Zuid-stad' (Maastricht en Heer len). Daar zitten geen Zeeuwse ste den bij. Door concentratie be spaart het kabinet 70 miljoen eu ro. Bekend is dat Rijkswaterstaat in Zeeland blijft. De vraag is nog of dat geldt voor de belastingkanto ren. Het CDA wil dat Middelburg als dertiende stad wordt toege voegd. Koopmans: „Ik snap het principe van concentratie. Maar ik snap niet dat diensten alleen wor den geconcentreerd in de duurde re gebieden. Zeeland heeft in de af gelopen jaren veel rijksdiensten verloren. In elke provincie moet een concentratiestad zijn. Wel moet Zeeland zorgen voor aantrek kelijke vestigingsvoorwaarden. Zee land moet komen met een aanbod dat het Rijk niet kan weigeren." radicaal om moet. Die urgentie straalt Spekman, als 'vertegenwoor diger van de inner circle', niet uit, zegt de stadsdeelbestuurder van de Rotterdamse wijk Feijenoord. „Ik ga verder dan Spekman: hij wil alles bij het oude laten, ik wil een cultuurverandering. Meer lachen, minder zuur en beter luisteren. Niet alleen maar zenden, zenden, zenden maar meer interactie." De relatief onbekende Kronenberg ziet zichzelf als 'sociaal links en op het gebied van veiligheid rechts'. door Mayke Calis DEN HAAG - Toen de gescheiden va der van de tienjarige Kiona ver liefd werd op de moeder van haar vriendinnetje, werd een droom werkelijkheid. Het was gezellig en spannend. Maar dat veranderde toen ze na een halfjaar bij Kiona's vader in trokken. Kiona ging bij haar moe der wonen en ineens zag haar vriendinnetje haar vader veel va ker dan zij. Dat maakte haar ja loers. In de weekenden dat ze bij haar vader logeerde, voelde ze dat ze er niet bij hoorde. Inmiddels is Kiona dertig en heeft ze zelf een samengesteld gezin via haar eerder gescheiden man. Tegenwoordig strandt één op de drie huwelijken, waarna geschei den ouders nieuwe relaties krijgen en opnieuw gaan samenwonen. Daardoor groeien steeds meer kin deren op in een samengesteld ge- ~T]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4