zeeland 119 de hele wereld over Goes profiteert van de tunnel *G. van boven Zeeuwse paardenfokkers tonen hun trekpaarden dinsdag 8 november 2011 de Industriestraat, in 1968 vestigde het zich op De Poel I. Tegenwoordig staan de broers Mar ten en Jacco Harinck aan het roer van Knieriem, nog altijd een fami liebedrijf „We zijn de zesde gene ratie", zegt Marten Harinck En de zaken gaan goed, er wordt overge werkt en er zijn (weer) uitbrei dingsplannen, al zijn die nog pril. Gaat de crisis dan aan een bedrijf als Knieriem voorbij? „Niet hele maal, wat betreft de kentekenpla ten gaan we natuurlijk min of meer mee met de autoverkoop en wat betreft verkeersborden zijn we afhankelijk van de overheid", zegt Harinck. „Daarom hebben we een breder assortiment." Het bedrijf le vert ook talloze spuitgietproduc- ten voor allerlei doeleinden, zoals bijvoorbeeld klaaroverbordjes, be- tonklemmetjes, doppen voor vluchtheuvelpaaltjes. Toch vor men kentekenplaten en verkeers borden de hoofdproducten en niet alleen voor Nederland. „We heb ben net een order voor een mil joen kentekenplaten voor Koe weit", zegt Harinck. „Maar we leve Op de achtergrond de machine voor NL-kentekens. foto Willem Mieras ren ook aan bijvoorbeeld Polen, Suriname en Cyprus." Op de locatie in Goes werken der tig mensen, daarnaast is er nog een vestiging in Zwijndrecht waar vooral verkeersborden en beweg wijzering wordt gefabriceerd. Volgens Marten Harinck heeft Knieriem een 'mooi marktaan deel'. „Ons streven is niet om de grootste te zijn, maar de beste." Bij zonder is in dat licht dat Knieriem een deel van de productielijn, dus de machines waarmee de produc ten worden vervaardigd, ook zelf bouwt. „Die verkopen we ook aan landen waar bij wet is vastgelegd dat de kentekenplaten daar wor den geproduceerd." Knieriem heeft in verschillende landen waarvoor het kentekens maakt, contactpersonen zitten. Aan de hand van basisgegevens worden af en toe ook kentekenpla ten ontworpen. Het laat zich raden dat er bij Knieriem dagelijks duizen den en duizenden kilo's aluminium worden gebruikt. Het uitsnijden en persen van verkeers borden en kentekenplaten levert veel afval op. Harinck: „We heb ben hier in totaal veertien afval stromen, maar het meeste wordt weer hergebruikt. Schoon alumini um gaat weer de smeltoven in." Knieriem levert niet alleen moder ne kentekenplaten (zowel gestanst als met 'opgelegde' letters, die je vooral op duurdere auto's ziet), maar ook ouderwetse kentekenpla ten voor oldtimers: de blauwe met witte letters. Ook zogeheten 'fun- platen', kentekenplaten met na men of grappige teksten zijn popu lair, maar Knieriem levert alleen aan de groothandel en niet aan particulieren. Wie denkt dat Knieriem het na de jaarwisseling een stuk drukker zal krijgen in verband met opgebla zen verkeersborden, heeft het mis. „Het gaat om relatief weinig bor den", zegt Harinck. „Er is trou wens wel iets tegen te doen met speciale vuurwerkprofielen, maar dat is te duur om daar alle borden mee uit te rusten. Een beetje het zelfde als met het fileprobleem: als je alle snelwegen achtbaans maakt is dat ook opgelost, maar wie gaat dat betalen?" www.kentekenplaat.nl GOES - Tientallen veulens, jonge paarden, fokmerries en hengsten van het Zeeuwse trekpaardtype bevolken de Zeelandhallen zater dag 12 november. Dan houden de Samenwerkende Bonden van Paardenfokkers in Zeeland hun najaarskeuring. Er komen 26 fokkers uit alle Zeeuwse regio's om hun paarden onder de aandacht te brengen. Zij brengen onder meer dertien veu lens van dit jaar voor. Fokmerries worden ook in combi natie met hun afstammelingen ge toond in de zogenaamde stalgroe- pen. De keuring begint om 9.30 uur, maar de paarden worden al vanaf 07.00 uur aangevoerd. In el ke jaargroep worden kampioenen aangewezen. Er worden ook prijzen voor de stalgroepen en het erekampioen- schap uitgereikt. 'A— -V INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING CAMERABEWAKING ^erkend *erk ricevsd BORG Beveiligingsbedrijf 'kend I MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE I ALARMOPVOLGING Lewestraat 43 Goes/Kloetinge Tel.: 0113-213720 E-mail: info@coliinbv.nl Internet: www.colijnbv.nl De Westerscheldetunnel legt Goes geen windeieren. Sinds de opening be zoeken meer Zeeuws-Vlamingen de binnenstad. archieffoto Willem Mieras door Harmen van der Werf en Theo Giele TERNEUZEN - Middelburgse en Goe- se winkeliers hebben sinds de ope ning van de Westerscheldetunnel veel meer klanten uit Zeeuws-Vlaanderen gekregen. Vooral Temeuzenaren verkiezen de Zeeuwse hoofdstad en Goes om inkopen te doen. Met Ook Bel gen weten midden-Zeeland beter te vinden. Winkeliers in de gemeente Terneu- zen zijn de grote verliezers van de opening van de tunnel in 2003, zo blijkt uit onderzoek dat de Techni sche Universiteit Delft voor de pro vincie deed naar de 'ruimtelijke ef fecten van de tunnel'. De TU Delft-onderzoekers signale ren dat er veel koopkracht is weg gevloeid uit Terneuzen naar mid den-Zeeland. Temeuzenaren heb ben Goes en Middelburg ontdekt als winkelsteden, terwijl dit an dersom - 'Zeeuwen van de over kant komen in Terneuzen winke len' - niet of nauwelijks het geval is. Terneuzen heeft op winkelgebied de boot gemist. Alle pogingen om het winkelareaal te vernieuwen hebben tot op heden niet tot con crete resultaten geleid. De gemeente Middelburg kan de bevindingen van de Delftse onder zoekers bevestigen. Een onderzoek van de Kamer van Koophandel liet een aantal jaren geleden hetzelfde beeld zien. Niet alleen de Middel burgse binnenstad profiteert van de snellere verbinding vanuit Zeeuws-Vlaanderen, ook de win kels op de Mortiere spinnen er ga ren bij. Directeur Gilbert Geldof van tuin centrum GroenRijk zegt dat hij een toename ziet van het aantal klanten uit Zeeuws-Vlaanderen. Dat blijkt niet alleen uit postco de-onderzoek, maar ook uit het feit dat zeker één keer in de week een auto van GroenRijk naar de overkant rijdt om spullen te bezor gen. „Vroeger kwamen we daar zel den of nooit", aldus Geldof. Overigens is het aandeel Zeeuws-Vlamingen onder het hele klantenbestand nog vrij beschei den, minder dan tien procent. Anderzijds heeft het ziekenhuis in Terneuzen meer toeloop uit Mid den-Zeeland. Het belangrijkste mo tief is de kwaliteit. Een andere po sitief effect voor met name grote bedrijven in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone is dat zij in een breder gebied personeel kunnen werven. Bedrijven in Terneuzen hebben meer werknemers van 'de over kant' in dienst O Voor elke verbouwing veel keuze in Sanitair TOTAAL INSTALLATEUR ALLES IN ÉÉN HAND www.vanbovenkeukens.nl Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond (zaterdagmiddag gestoten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35