i8l zeeland Raad steunt financiering Witte Raaf Onbekend gereedschap Trekdijk weer in beeld als Herstaco blijft Middelburg zet woestijnbuizerd in tegen overlast kauwen en kraaien GARANTIES Meerderheid overtuigd DE WEEK VAN HET DUVELSJONG ZEEUWSE BOEK j&lll 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 'Duvelsjong' jïgm van Nelleke van der Krogt cadeau bij aankoop van IjglLji 15,-aan boeken. SCHELDEKWARTIER Als de Stichting Stadsherstel niet aan de slag was gegaan met de oude Verbandkamer van de Schelde, had die er niet meer gestaan. Het is een prachtig bezoekerscentrum in wording. dinsdag 8 november 2011 door Theo Ciele MIDDELBURG - Een meerderheid van de Middelburgse raad steunt de financiële constructie die de vaart moeten houden in de ont wikkeling van de camping de Wit te Raaf in Arnemuiden en het daaraan gekoppelde landschaps park Veerse Meer. Het college van B en W stelde de raad voor om twee ton te steken in een warmtekrachtkoppelings centrale in de vorm van deelname in een BV, voor 750.000 euro pach ters uit te kopen en 1 miljoen voor te schieten voor de bouw van een centraal voorzieningengebouw waarin onder meer een super markt en een zwembad komen. Volgens het college zijn er voldoen de garanties dat de gemeente fi nancieel geen risico loopt. De ge meente krijgt een gegarandeerde uitkering uit de opbrengst van de centrale, het pachtgeld wordt verre kend met de pachtsom die de Wit te Raaf aan de gemeente moet be talen en tegenover het miljoen voor het gebouw staan bouwperce len op het recreatiepark als geran de. Coalitiepartijen CDA, WD PvdA en LPM wezen op het belang van de voortgang van het project en het geringe risico dat de gemeente loopt. D66, SGP, DuurzaamRood, Groen links en Christenunie waren mor dicus tegen het voorstel. „Als er dan geen risico's zijn, waarom zijn er dan geen particuliere investeer ders bereid hierin te investeren", vroeg ChristenUnie-raadslid Evert Heringa zich af. Groen- Links-woordvoerder Adri van 't Westeinde zei er geen enkele be hoefte te hebben aan extra finan ciële risico's. SGP'er Chris Dekker vroeg zich af of de gemeenteraad straks ook an dere particuliere bedrijven gaat steunen. Namens de WD zei Benno Nieu- wenhuis dat ondernemers in prin cipe hun eigen broek op moeten kunnen houden. Maar gaat het hier om een ondernemer die door de bankencrisis te maken kreeg met een financier die zich terug trok. CDA en LPM benadrukten dat de keuze om de Witte Raaf te steunen niet lichtzinnig was geno men. Wim Steketeee (LPM) wees op het risico van verpaupering van de camping als de ontwikkeling stil valt. MIDDELBURG - Nu. de kans klein is dat huizenhandel Herstaco van Ar- nestein vertrekt is de Trekdijk bij Nieuw- en Sint Joosland weer vol op in beeld als bedrijventerrein. De gemeente probeert al jaren Herstaco te bewegen te verhuizen, bijvoorbeeld naar de buitenhaven in Vlissingen. Wethouder Johan Aalberts erken de gisteravond tijdens de raadsver gadering dat de gemeente het be drijf nog geen concreet aanbod heeft kunnen doen. De gemeente kocht twee jaar gele den 30 hectare landbouwgrond aan de Trekdijk, ten westen van het dorp en ten zuiden van de A58. Het was bedoeld om, mocht Middelburg bedrijfsgrond tekort door Wendy van den Hurk In België noemen ze dit een goeiendag", zegt hij, terwijl de ijzeren ketting boven ta fel zwiert. „Ik vraag, waar om? Nou, zeiden ze, dan kom je binnen en dan laat je dit ding zien, en dan zegt men auto matisch goeiendag!" De tafel schudt van het lachen. Maar waarvoor ze de roestige ket ting met de zware bol vroeger op de Schelde gebruikten, is nog steeds de vraag. Als onderdeel van een takel misschien? Of de blokke ring van een pullift? De negen oud-werknemers lijken er niet uit te komen. „Zo gaat dat nou altijd", fluistert Ries 'Kloppertje' Jacobse, terwijl zijn oud-collega's blijven bakkeleien. „De een zegt dit, de an der zegt dat. Maar uiteindelijk komt er wel wat uit hoor." Eens in de zoveel maanden trans formeert het schafthok van de voormalige Verbandkamer tot Scheldecafé. Oud-bankwerkers, las sers, scheepsmakers en de voorma lig gereedschapsbeheerder buigen zich over onbekend gereedschap uit de Oudheidskamer van de Schelde; een uitloop van het Wiki- pedia-project van de Vlissingse bi bliotheek. Depotbeheerder Wesley Sekewael van het toekomstige be zoekerscentrum voor het Schelde- kwartier, stelt alle objecten ten toon schrijft de bevindingen op. Een antiek ogend doosje met daar in acht roze 'dopjes' wordt al gauw afgewimpeld als niet bijzonder ('gewoon, lastoortsen, helemaal niet oud hoor'); een opgerolde ijze ren draad daarentegen gaat van hand tot hand. Het zijn vooral de vreemde spullen die intrigeren, vertelt Jacobse. „Waar je altijd mee hebt gewerkt, is niet zo bijzonder om terug te zien. Maar het leuke van ons werk was dat we ons ge reedschap zelf konden verbeteren. Als dat uren bespaarde, kreeg je er nog een beloning voor ook. Een balpen of een zakmes. Maar ik heb ook wel eens een bonus gekregen voor iets wat ik in de ideeënbus had gestopt. Ik was strekker, ik cor rigeerde dat wat vervormd was ge raakt door het lassen. Op een ze ker moment bedacht ik een lasme- thode, waardoor minder vervor mingen ontstonden. Kreeg ik toch mooi 350 gulden voor. En dat was veel in die tijd!" Ries Jacobse heeft een loep meegenomen, en wat staal- borsteltjes. Overbuurman Han Dobbelaar komt nooit zonder zijn Handboek voor Smeden uit 1922, met van die mooie Jugend- stil-letters, nog van zijn vader ge kregen. Iedereen neemt het archi- veerwerk heel serieus. „Al is het vooral ook heel gezellig", zegt oud-ingenieur Dick de Korte, met zijn meetlat in de hand. „Het mees te is oh-ja-kennis, maar ook dat is heel leuk om samen uit te dokte ren. Mooi dat zo veel, zelfs van heel vroeger, bewaard is gebleven." Nou ja... Niet alles bleef be waard. Er werd ook wel eens wat mee naar huis ge nomen, fluistert Jaap Schaap. „Neeeee, niet door ons. Maar je werd er wel eens uitgepikt door de portier. Altijd samen met nog ie mand, om te kunnen getuigen. Dan moest je tas open. Er bestaan verhalen dat mensen op non-ac tief zijn gesteld. Ja, wat wil je, er werden scheepsmodellen en al ont vreemd." Al die verhalen, Wesley Sekewael krijgt er rode wangen van. „Onze collectie is prachtig, maar wordt nog veel waardevoller als je dit soort dingen weet. Laatst hadden we een kannetje. Tja, een kanne tje. Maar dan hoor je dus dat die uit de leerschool komt. Net als het bankje dat iemand ons cadeau deed. Dat kun je later nooit raden, dus we moeten dit nü doen." komen, te ontwikkelen. Maar eerst zouden de tien hectare van Hersta co in beeld komen. PvdA-fractie- voorzitter Peter de Doelder riep het college op snel met een alterna tief plan B te komen nu de verhui zing van Herstaco niet doorgaat of op zijn minst nog lang op zich zal laten wachten: „Vooruit met de geit, op naap de Trekdijk." Wethouder Johan Aalberts zei dat hij nog niet alle hoop had verlo ren, maar dat hij met een 'plan B' naar de raad zal komen. CDA-fractievoorzitter Jan Zwemer zei het 'te betreuren dat de slag kracht van ondernemend en be stuurlijk Zeeland kennelijk te klein is om dit dossier tot een goed einde te brengen'. Ries Jacobse komt nooit zonder loep en staalborsteltjes. Adrie Leer. door Theo Giele MIDDELBURG - Een woestijnbui zerd zal volgende maand kauwen en kraaien verjagen uit de Middel burgse binnenstad. De gemeente krijgt steeds meer klachten over overlast van de kraaiachtigen. Roofvogels zijn elders in het land vaker ingezet om zwermen vogels als kauwen en meeuwen te verdrij ven. Met name op vliegvelden en bij afvalverwerkende bedrijven zijn valkeniers met hun vogels ac tief De aanwezigheid alleen al van de woestijnbuizerd jaagt kauwen en kraaien de stuipen op het lijf De kauwen hangen in grote groe pen rond op verschillende plekken in de stad. Ze maken lawaai, neste len in schoorstenen en poepen de boel onder. De gemeente heeft van het ministerie van Economi sche Zaken, Landbouw en Innova tie toestemming gekregen voor de inzet van de roofvogels. Die toe stemming geldt tot 1 januari 2013. Om te voorkomen dat de kauwen gaan nestelen zet de valkenier de roofvogel voor het broedseizoen in. De komende weken bekijken amb tenaren waar de woestijnbuizerd het best kan worden ingezet. Op dit moment staan de Markt en het Molenwater op de lijst. Woestijnbuizerd foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18