Zeeland PZC Middelburg spint garen bij tunnel Nehalennia ontvangt studenten Zebra WALCHEREN 18 en 19 17 21 WESTERSCHELDETUNNEL Steeds meer Zeeuws-Vlamingen komen winkelen in midden-Zeeland Najaarskeuring van Zeeuwse trekpaarden Sinterklaas arriveert zaterdag bij de Punt Brassband promoveert almanak Dinsdag 8 november 2011 Onbekend gereedschap van slimme scheepsbouwers Afkickkliniek van blaam gezuiverd Tip? walcheren@pzc.nl door Harmen van der Werf en Theo Giele MIDDELBURG - Middelburgse en Goese winkeliers hebben sinds de opening van de Westerscheldetun- nel veel meer klanten uit Zeeuws-Vlaanderen gekregen. Vooral Temeuzenaren verkiezen de Zeeuwse hoofdstad en Goes om inkopen te doen. Ook Belgen weten midden-Zeeland beter te vinden. Winkeliers in de gemeen- te Terneuzen zijn de grote verlie zers van de opening van de tunnel in 2003, zo blijkt uit onderzoek dat de Technische Universiteit Delft voor de provincie deed naar de 'ef fecten van de tunnel'. De TU Delft-onderzoekers signaleren dat er veel koopkracht is weggevloeid uit Terneuzen naar midden-Zee land. Temeuzenaren hebben Goes en Middelburg ontdekt als winkel steden, terwijl dit andersom - 'Zeeuwen van de overkant komen in Terneuzen winkelen' - niet of nauwelijks het geval is. Terneuzen heeft op winkelgebied de boot ge mist. Alle pogingen om het winkel areaal te vernieuwen hebben tot op heden niet tot concrete resulta ten geleid. De gemeente Middelburg kan de bevindingen van de Delftse onder zoekers bevestigen. Een onderzoek van de Kamer van Koophandel liet een aantal jaren geleden hetzelfde beeld zien. Niet alleen de Middel burgse binnenstad profiteert van de snellere verbinding vanuit «ga—HBssaaa—m mum a—«agaat—«aas Zeeuws-Vlaanderen, ook de win kels op de Mortiere spinnen er ga ren bij. Directeur Gilbert Geldof van tuincentrum GroenRijk zegt dat hij een toename ziet van het aantal klanten uit Zeeuws-Vlaande ren. Dat blijkt niet alleen uit post code-onderzoek, maar ook uit het feit dat zeker één keer in de week éen auto van GroenRijk naar de overkant rijdt om spullen te bezor gen. „Vroeger kwamen we daar zel den of noöit", aldus Geldof Overi gens is het aandeel Zeeuws-Vla mingen onder het hele klantenbe stand nog vrij bescheiden, minder dan tien procent. Anderzijds heeft het ziekenhuis in Terneuzen meer toeloop uit Mid den-Zeeland. Het belangrijkste mo tief is de kwaliteit. Een ander posi tief effect voor met name grote be drijven in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone is dat zij in een breder ge bied personeel kunnen werven. Bedrijven in Terneuzen hebben meer werknemers van 'de over kant' in dienst. MIDDELBURG - Nehalennia verwel komde gisteren de 1200ste buiten landse gastleerling in haar geschie denis. De middelbare school orga niseert al jaren uitwisselingsprojec ten, met verschillende buitenland se scholen. Studenten uit Engeland, Italië, Noorwegen, Spanje, Tsjechië, Tur kije Zweden en Zwisterland be zochten de afgelopen elf jaar onze provincie. Dit jaar komen er ongeveer too buitenlandse leerlingen naar ons land. Ze verblijven in huizen bij de leerlingen en volgen van de week een speciaal in elkaar gezet programma. Zo maken ze bijvoor beeld een stadswandeling door Middelburg, bekijken ze een film in Cinecity in Vlissingen, bezoe ken ze Neeltje Jans en gaan ze naar Amsterdam. Nehalennia vindt het belangrijk dat de leerlingen hun blik verrui men. Ook zal hun Engelse taal er flink op vooruit gaan. De school denkt ook dat de leerlingen door de uitwisselingen verantwoordelij- ker en zelfstandiger zullen wor den. Eind maart volgend jaar gaan de Nederlandse leerlingen naar het buitenland om daar een week ken nis te maken met de cultuur van hun uitwisselingsland. GOES GOES - Tientallen veulens, jonge paarden, fokmerries en hengsten van het Zeeuwse trekpaardtype be volken de Zeelandhallen zaterdag 12 november. Dan houden de Sa menwerkende Bonden van Paar denfokkers in Zeeland hun najaars keuring. Er komen 26 fokkers uit al le Zeeuwse regio's om hun paar den onder de aandacht te brengen. De keuring begint om 9.30 uur, maar de paarden worden al vanaf 07.00 uur aangevoerd. MIDDELBURG Sinterklaas komt zaterdag aan in Middelburg. Samen met zestig zwarte pieten zet hij om 13.30 uur bij de Punt voet aan wal en wordt hij welkom geheten door burge meester Koos Schouwenaar. Rond de Beatrixbrug warmt Bert van Leerdam vanaf 13.00 uur het pu bliek op samen met ballet- en mu- ziekpieten en Juniorenkorps Johan Friso. Op de Markt treden vanaf 14.30 uur Muis en Leeuw op samen met Theatergroep Duinart MIDDELBURG Brassband Middelburg is tijdens het KNFM concours in Terneuzen eerste geworden in de derde divi sie. De band behaalde een gemid deld puntenaantal van 88,59 op een maximum van 100. Hiermee won nen de Middelburgers met afstand. De Brassband promoveert door dit resultaat naar de tweede divisie. De band zal op 2 december als eni ge uit Zeeland deelnemen aan het Nederlands Brassband Kampioen schap. ■BBBBBBBHI Tip? redactle@pzc.nl Het Middelburgse gezin had een leu ke najaarsvakantie in Frankrijk ge had, zo vertelde zij tegen haar bu ren. Het enige probleem was zijn die rentuin, zo vervolgde ze een beetje cynisch. Dierentuin, vroeg de buur vrouw verbaasd? „Daar heb ik nooit iets van cjemerkt, dat jullie een die rentuin hebben." „Ik niet, hij wel." Vervolgens legde zij uit dat hij sinds enige maanden een nieuw speeltje heeft op zijn smartphone: een dieren tuin. En hij moet om de zoveel tijd zijn dieren digtaal verzorgen: water geven, hokken schoon maken, hooi voeren. En dat kan hij alleen doen als ze een online-verbinding hadden. „Dus zo nu en dan moesten wij mid den op de dag de camping verlaten en een hotspot opzoeken omdat hij zo nodig weer zijn zebra's moest voe ren, zijn kamelen mesten en zijn pin guïns vis voeren." Nehalennia ontving gisteren haar 1200e buitenlandse leerling. Na een kennismaking op de school werd een rondleiding door Middelburg gemaakt, waar de buitenlandse studenten kennis maakten met de provinciehoofdstad. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17