cultuur 113 'The Peeker wint FilmStars Taborn creëert nieuwe vocabulaires om zijn muzikale taal te bouwen COMPETITIE Film van Matthias Hoekman heeft volgens jury internationale allure agenda Voorpremière van film We Need To Talk About Kevin dinsdag 8 november 2011 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Met zijn sprookje voor volwassenen The Peeker heeft Matthias Hoekman (25) uit Middel burg gisteravond FilmStars 2011 ge wonnen. De jury verkoos zijn film boven die van de andere finalis ten: Bo van Scheyen (Moira) en Si- mone van Boven, Yvonne Kemps en Paola Pica LatrinaliaDe drie korte films gingen gisteren in pre mière in CineCity in Vlissingen tij dens een feestelijke avond, inclu sief rode loper en limousine. FilmStars is een initiatief van Stich ting Cavak (Centrum voor Au- dio-Visuele AmateurKunst), die amateur- en aankomende filmma kers de kans wil bieden een korte speelfilm te maken. De competitie begon in het voorjaar met een scriptwedstrijd, waar geïnteresseer den filmideeën presenteerden. Een jury selecteerde zes kandida ten, die hun idee mochten uitwer ken tot een compleet filmplan. Drie van hen konden uiteindelijk - begeleid door coaches - hun plan realiseren, met ieder een budget van 5000 euro. De winnende film van Matthias Hoekman gaat over een kluizenaar (een rol van Hoekmans broer Se- bastiaan), die regelmatig door de brievenbus naar buiten tuurt om te kijken of iemand hem lastig valt. Op een dag verschijnt er een meisje voor zijn deur (gespeeld door de 7-jarige Ylva van Putten), van wie de 'peeker' allerminst is gediend. De film is opgenomen in het vroegere mijnendepot in Veere, waar Hoekman samen met de kunstenaars Marcel Thelen, Martijn Prins en Johnny de Jonge een complete set bouwde. „De jury is van mening dat we te maken hebben met een ongelofe lijk origineel en creatief verhaal, een prachtige art direction en een perfecte casting", zei Rieks Soepen berg - die samen met Raimond van Soest en Escha Tanihatu de ju ry vormde - over The Peeker. „De film heeft een bepaalde internatio nale allure gekregen. We zijn on der de indruk van het gemak waar mee het Matthias lijkt af te gaan. Dit is pas zijn tweede film!" De juryleden had ook veel waarde ring voor de andere kandidaten. Zij noemden Moira 'een mooie film', gemaakt 'met veel passie'. „Wel is gebleken dat het werken met jonge acteurs met veel dialo gen lastig kan zijn", aldus Escha Ta nihatu. Raimond van Soest noemde Latri nalia, oorspronkelijk een schoolop dracht, 'de meest onorthodoxe film' van de drie. „De jury is op recht verbaasd dat er zo'n geslaag de film uit drie pabo-studenten kan komen." Volgend jaar wordt FilmStars op nieuw gehouden. De eerste ronde, waar iedereen filmideeën kan pre senteren, is op 17 maart 2012 in 't Spiegeltheater in Middelburg. ZEELAND GEBOEKT PZC-redacteur Jan van Damme blogt over nieuwe Zeeuwse boeken. Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Meer agendanieuws en het bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Schrijfcafé. KoD'ooooor, LNoordstraat, 10-12 uur Open ochtend voor vrouwen met spreekster Elma van Willigen over Vrouw met karakter. De Morgenster, 9.15-11.15 uur Schrijver Peter Buwalda ('Bonita Ave nue') is te gast bij SLAZ. Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur Oost-Souburg Samenkomst interkerkelijke organisa tie voor vrouwen Aglow. Spreekster Desi- ree Wilson. Gebouw de Ark, 19.30 uur Terneuzen Peter d'Hamecourt is op uitnodiging van Prometheus te gast. Hij vertelt over zijn nieuwe boek over Vladimir Poetin. Porgy en Bess, 20.00 uur Scharendijke Tafelen in de buurt. Dorpshuis Scharendijke, 13.30 uur Vrouwenpolder Voorlichtingsmiddag voor 55-plussers over erfrecht. Spreker notaris M. v.d. Wei de. Verenigingsgebouw 14.00 uur Zierikzee Tafelen in de buurt. 't Nieuwe Vrije, 13.30 uur PODIUM Goes De voorstelling Het Vrede van Claudia de Breij in De Mythe is wegens ziekte uit gesteld tot 20 december Middelburg De productie 'Danton en de Franse re volutie' van Ab Gietelink en Theater No made in de Stadsschouwburg is voor van daag geannuleerd. Wel donderdag (Mid delburg) en vrijdag (Goes). VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het Jaar' vertoont vandaag en mor gen als voorpremière We Need To Talk About Kevin, naar de gelijkna mige internationale bestseller van Lionel Shriver. Het verhaal gaat over Kevin, die twee dagen voor zijn zestiende verjaardag een ver schrikkelijke daad op zijn school begaat. Zijn moeder Eva worstelt met gevoelens van verdriet en ver antwoordelijkheid. De film is vandaag om 14.00 en 19.30 uur te zien in CineCity Vlis singen en morgen om 16.00 en 20.00 uur in CineCity Terneuzen. In Terneuzen wordt vanavond om 20.00 uur Incendies vertoond. door Mischa Beckers De Amerikaanse pianist Craig Taborn koppelt kwaliteit aan diversiteit. Met zijn eigen muzikale taal gooit hij hoge ogen. Taborn speelde met onder anderen James Carter, Chris Potter, Bill Frisell en Steve Coleman. Maar de pianist be perkt zich niet tot jazz en maakt diverse uit stapjes in de muziekwereld, tot aan techno toe. Onlangs verscheen zijn soloalbum Avenging An gel op het prestigieuze ECM-label. Morgen speelt Taborn met zijn trio, op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland, in 't Schuttershof in Middelburg. Een gesprek met Taborn gaat al snel over de magie van improvisatie. Avenging Angel bestaat voor negentig procent uit improvisatie. Met zijn trio werkt hij iets anders. „Dat is een an der project en concept dan de solo-opnamen", legt Taborn uit. „Ze hebben een aantal esthe tische zaken op het gebied van geluid en struc tuur gemeen. Echter, de triomuziek is groten deels gecomponeerd. Mijn eigen composities dienen dan als de katalysator voor het improvi seren." „Het soloproject bestaat uit volledig geïmprovi seerde pianomuziek. De composities voor het trio zijn uitbreidingen van mijn manier van muzikaal denken en ze weerspiegelen een meer concrete versie van wat ik zou improvise ren in een solopiano-context. Ook zijn ze ont worpen met de specifieke muzikanten in het achterhoofd, zijn dus tegelijkertijd meer gedefi nieerd en laten meer ruimte voor ieders muzi kale interpretaties." Taborn is een pionier en zoekt steeds naar nieu we manieren om bestaande structuren te door breken en uit te breiden. Een voorbeeld: „Als je spreekt over harmonie, hoor of beschouw je een akkoord in de traditionele jazzmanier als een set tonen relatief ten opzichte van een tooncentrum. Je kunt het ook deconstrueren als een set van intervalrelaties of het zien als een cluster van tonen die je in andere richtin gen kan ontwikkelen." Dat maakt de muziek van Taborn zo boeiend en spannend. Hij creëert nieuwe vocabulaires om zijn muzikale taal te bouwen. „Na jaren van improviseren is de vraag minder hoe je geïnspireerd raakt, maar meer hoe te focussen en een idee te ontwikkelen. De inspiratie en ideeën stromen meestal constant, maar het is het moeilijk om van die ideeën iets zinvols of adequaats te ontwikkelen." Risico is volgens Taborn inherent aan goed im proviseren. „Elementen als het publiek, de om geving, unieke muzikanten, verschuivende en complexe stemmingen vormen het levens- De Amerikaanse pianist Craig Taborn treedt morgen op in Middelburg. foto Rue Sakayama bloed van improvisatie. Zonder deze elemen ten dreigt het gevaar dat alles een koude en har teloze oefening wordt in een soort esthetische constructie, niet echt 'muziek' op een zinvolle manier." Taborn hoopt snel te kunnen opnemen met het trio. Ondertussen staat er genoeg op stapel. Optredens met zijn trio. maar ook met onder anderen de Nederlandse saxofonist Yuri Ho ning. „Ook in voorbereiding zijn nieuwe opna mes met Michael Formanek, met een nieuw kwartet van Dave Holland met Eric Harland en Kevin Eubanks, een meer kamermuziekachtige groep, een jazzkwintet, enkele projecten met nieuwe elektronische muziek plus een samen werking met Steve Lehman waarbij we veel computerspullen gebruiken. Veel te doen dus!" Craig Taborn Trio, morgen in 't Schuttershof, Middel burg. Aanvang 21.30 uur. Bezetting: Craig Taborn (piano), Ceraid Cleaver (drums), Thomas Morgan (bas).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13