Griekenland werkt hard aan regering 81 buitenland Italianen accepteren 'met schaamte' dat IMF vinger aan pols houdt De Grieken sleutelen aan een regering van nationale eenheid om de schuldencrisis het hoofd te bieden. Premier Papandre- ou 'geeft het landsbelang voorrang boven zijn eigen belang'. Crieks drama eerder bekend maandag 7 november 2011 SCHULDENCRISIS Nieuwe regering van nationale eenheid moet Griekenland uit moeras trekken. Premier Papandreou gaat nieu we regering niet leiden. Oppositie vindt dat premier Papandreou elke oplossing blokkeert als hij niet opstapt. Topoverleg met president Papoulias. ATHENE - In Griekenland is gister avond na een weekend van onder handelingen een principeakkoord bereikt over de vorming van een regering van nationale eenheid die het land uit de schuldencrisis moet loodsen. De socialistische premier George Papandreou had gisteravond een topontmoeting met president Ka- rolos Papoulias en met de leider van de grootste oppositiepartij, An- tonis Samaras van de conservatie ve Nieuwe Democratie (ND). Vandaag wordt verder gepraat en zal geprobeerd worden om over eenstemming te bereiken over een nieuwe premier. Papandreou heeft ermee ingestemd dat hij de nieu- Bob Traa, een Nederlandse mede werker van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF), waarschuwde al in 2009 voor de financiële proble men van Griekenland. Onder druk van Griekse functionarissen ont brak zijn analyse echter in een offi cieel IMF-rapport.Vijf maanden na de prognose van Traa gingen de alarmbellen alsnog rinkelen. De parlementaire enquêtecom missie die onderzoek doet naar de kredietcrisis, begint vandaag met verhoren. Vijf weken lang worden kopstukken onder ede verhoord. China vertrouwt erop dat Europa de schuldencrisis zal weten te be zweren, aldus de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Yang. Yang zei echter niets over een eventuele deelname van China aan het Europese steunfonds. Oud-minister van Financiën Wou ter Bos vindt het noodfonds te klein. Hij stelt dat er 'heel zichtbaar een vangnet moet worden gespan nen voor als Italië in de problemen komt'. Volgens Bos is het huidige nieuws over de schuldencrisis 'het topje van de ijsberg'. we regering niet zal leiden. Het vertrek van Papandreou was een belangrijke eis van de oppositie en hield een akkoord dagen tegen. Papandreou weigerde in eerste in stantie expliciet te zeggen dat hij opstapt. Wel gaf hij vrijdag tijdens een toespraak in het parlement in Athene aan dat hij het belang van Griekenland groter vindt dan zijn persoonlijke belang. „Zolang Papandreou niet heeft be slist wat hij wil doen, blokkeert dat elke oplossing", was de opvat ting van Samaras. „Als hij opstapt, gaat alles zijn weg." Samaras vindt een snelle oplossing van de impasse in het belang van het land. „Wij moeten een bood schap van stabiliteit en vertrou wen uitzenden naar de buitenwe reld", aldus de conservatieve lei der. „Iedereen moet zijn verant woordelijkheid nemen." De regering van nationale eenheid zal moeten instemmen met de be zuinigingen die de andere landen van de eurozone eisen als onder deel van het reddingsplan voor het onder een enorme staatsschuld ge bukt gaande Griekenland. De naam van een nieuwe premier zou vandaag bekend kunnen wor den. Medio deze week zou de nieu we ministersploeg dan kunnen aantreden. Het is de bedoeling dat minister Evangelos Venizelos (Financiën) aanblijft. Hij heeft vandaag een ontmoeting met vertegenwoordi gers van de eurolanden. De minis ters van Financiën van de eurozo ne komen dan opnieuw bijeen. Daarbij gaat het om de vraag of Griekenland de volgende acht mil jard euro noodhulp krijgt. Volgens Venizelos moet het geld uiterlijk 15 december binnen zijn. Terwijl er met man en macht wordt gewerkt aan het behoud van Griekenland als euroland, wordt ook verder nagedacht over scenario's voor het geval dat de reddingsplannen mislopen. Volgens de Duitse econoom, pro fessor Manfred Neumann, moet Griekenland in het geheim de her invoering van de drachme voorbe reiden. De inwisseling van de euro kan dan het beste tijdens de kerst gebeuren, zo stelde de Duitse pro fessor in het tijdschrift Wirt- schaftswoche. zie onze website:economie Overzicht: van de introductie van de euro tot nu Premier Papandreou praat met de pers. Gisteren werd druk overlegd over het vormen van een regering van natio nale eenheid. foto Kostas Tsironis/AP door onze correspondent Eelco van der Linden siena - „Als iemand ons echt pijn moet doen, dan moet die persoon van buiten komen. Onze politici denken alleen aan verkiezingen, we hebben geen staatslieden die oog hebben voor het land, de toe komst." De Toscaanse veehouder Enrico Lagonio grijnst triest. Italië, the day after. Het Internatio naal Monetair Fonds zal het land vanaf heden controleren en dat hakt er in. Italië ligt niet in Afrika en is nog steeds de zevende econo mie van de wereld. Premier Berlus coni zei anderhalfjaar geleden nog dat Italië als beste op de crisis rea geerde en het op twee na rijkste land is van de hele planeet. Berlusconi, juist. De Italiaanse pre mier zit compleet in de tang van de internationale gemeenschap, maar blijft die buitenlanders voor houden dat ze zijn land niet begrij pen. Want 'Italië is welvarend, de restaurants zitten vol'. In Val di Chiana Outlet Village, een winkelwalhalla voor de liefheb bers van merkkleding tussen Flo rence en Siena, wordt daar anders over gedacht. „Het loopt razend snel achteruit, maar je voelt dat het ergste nog moet komen", zegt Giulia Petrini, verkoopster in de grote modezaak Arfango. Winke len in een outlet is het populairste tijdverdrijf geworden van de Italia nen, met bussen worden ze aange sleept, maar op deze zondag is het stil. „Net als gisteren", bromt de ei genaar van de belendende bar, die de lege stoelen voor zijn terras op poetst. Giulia hekelt de lage salarissen - zelf verdient ze uoo euro. Maar ze wijst ook op de hoge kosten van het levensonderhoud, de torenho ge jeugdwerkloosheid - een op de drie - en het gebrek aan sociale ze kerheid. Berlusconi is voor haar een 'clown', die elk gevoel voor de werkelijkheid kwijt is, maar vindt hem niet de enige schuldige. „Het land staat al veertig jaar stil. Politici zijn er voor zichzelf en niet voor ons." Vertrouwen in haar ei gen landgenoten heeft ze ook niet: „ze reageren niet, ze zigzaggen, slui ten compromissen, halen trucjes uit: een schoolklas waarop het IMF nog zijn tanden kan stuk bijten." Oppositieleider Antonis Samaras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8