61 binnenland 'Dit is schop onder kont van partijtop' Topreizen in de uitverkoop! 'Zorgkosten betalen van waarde huis' Piet Boekhoudt kandidaat voor voorzitterschap maandag 7 november 2011 PVDA Duizend mensen bezoeken lokale congressen over koers DEN HAAG - Het is onvermijdelijk dat ouderen meer moeten gaan be talen voor zorg. Dat zei oud-minis ter Wouter Bos, tegenwoordig ad viseur zorg bij KPMG, gisteren in het tv-programma Buitenhof Hij deed zijn uitspraak naar aanlei ding van het plan van Paul Schna- bel, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau, om ouderen de waarde van hun huis in te laten zetten om hun zorgkosten te beta len. Het zou goed zijn om te kij ken naar een systeem waarbij van jongs af aan wordt gespaard voor de zorgkosten op oudere leeftijd, zoals dat nu al in Singapore is gere geld, zei Bos. „De kosten die te ma ken hebben met ouder worden zijn voorspelbaar. Die hoef je niet te verzekeren, daar kun je ook voor sparen", aldus Bos. Schnabel zei zaterdag dat oude mensen wel in hun huis kunnen blijven wo nen, maar een deel van de waarde zouden moeten gebruiken voor de zorg, in plaats van te reserveren als erfenis. GRONINGEN - Piet Boekhoudt, PvdA-voorzitter afdeling Gronin gen, stelt zich kandidaat voor het landelijke voorzitterschap van zijn partij. Boekhoudt is een sterke voorstander van decentralisatie en wil een grotere rol voor de basis van de partij: de leden in de regio. „Zij zijn de ruggengraat van onze vereniging." Hij neemt het in ieder geval op tegen Tweede-Kamerlid Hans Spekman. Linkse vernieuwers kwamen op acht locaties bijeen om te praten over de koers. In Nijmegen was PvdA-leider Cohen erbij. De bood schap van kritische leden aan de leider: wees fermer. „We moeten voluit tegen Wilders ingaan", vatte de Nijmeegse fractievoorzitter Rut- ger Zwart de discussies deels sa men. De vernieuwers presenteren vandaag aan de top een 'strijdplan' met de uitkomsten van de debat ten van afgelopen weekeinde. Co- hen maakt zich geen zorgen over lokale congressen. „Het is prima dat dit gebeurt" dat mensen erg wakker liggen over de bestaanszekerheid, met name in relatie tot werk. Ze moeten van jaarcontract naar jaarcontract hobbelen en kunnen geen hypo theek krijgen om een huis te ko pen." Komen er straks weer meerdere regio nale bijeenkomstenof één grote lan delijke? „We blijven in de regio. De basis blijft aan de macht." Job Cohen luistert naar plannen over twitteren, facebooken en proteste ren reguleer je geen bankensector. Dat beseffen mensen zelf ook en daarom zijn ze met zo velen naar onze bijeenkomsten gekomen. De opdracht aan de PvdA is dit op te pakken. De strijd tussen ideeën moet verder binnen de partij wor den uitgevochten." Alleen binnen de PvdA, niet binnen andere linkse partijen? „Ik heb mijn hoop op de Partij e koers van de PvdA. van de Arbeid gevestigd. Maar ik zou heel nadrukkelijk mensen van andere partijen willen uitnodigen hun ideeën in te brengen. En laat goede ideeën aanleiding zijn voor goede samenwerking tussen linkse partijen." Waarom zou die nu ineens wel van de grond komen? „De vijand zit wat mij betreft niet op links, maar op rechts. Ik hoop dat de samenwerking lukt. Maar foto Erik van 't Huilenaar laat de mensen allereerst debatte ren over wat volgens hen maat schappelijk aan de hand is. Ze willen ook meer passie in de politiek, meer vuur. En dat de poli tiek weer in de maatschappij is ge worteld." Wat was, behalve de kritiek op de dominantie van het geld, het belang rijkste thema? „We zitten nog erg in de inventari serende fase. Wat nu al opviel, is Kritische PvdA-leden kro pen op acht plaatsen bij el kaar om te praten over een nieuwe, fermere koers van de partij. Het is tijd voor een nieuw strijdplan. door Frits Bloemendaal Meer dan duizend men sen zijn afgelopen weekeinde afgeko men op de acht bij eenkomsten van kritische PvdA' ers om over 'linkse vernieuwing' te debatteren. Volgens organisator Michiel Emmelkamp (25) is de be langrijkste conclusie dat 'de basis' in de partij zich onvoldoende ge hoord voelt door de partijtop. „De grote opkomst is een gigantische schop onder kont van de partijtop om naar de basis te luisteren. Meer zeggenschap is de rode draad." De basis, wie zijn dat? „Dat zijn mensen uit alle lagen van de bevolking. Ook heel veel mensen die geen PvdA-lid zijn. Wat ik mooi vind, is dat er ook veel mensen van mijn generatie op de bijeenkomsten zijn afgeko men. Je ziet dat er iets kantelt in de maatschappij. Mensen worden weer geëngageerd. Ze hebben het gevoel dat ze door de financiële sector zijn genaaid. Dat zie je ook aan de Occupy-beweging." Dreigt voor die beweging niet hetzelf de lot als voor die van de antigloba- listen tien jaar geleden, die is doodge bloed? „Daarom moet je het uiteindelijk ook via de politiek regelen. Met Zie stiprelzen.nl/mrkst cl. Calamiteitenfonds/reserveringskoslen De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6