gezondheid i 43 Chinese weldaad Behandelingen Begrippen maandag 7 november 2011 In China is het al een gigant en de bestorming van Euro pa is onlangs begonnen in Den Haag. Yu Zu Tang wil de weldaad van de traditio nele Chinese geneeskunde weer over het voetlicht in het Westen brengen. door Dora Rovers foto's PR Yu Zu Tang - 'het paleis waar de voeten van de kei zer worden verzorgd' - ver welkomt de klant met een thee van rozenblaadjes en goji-bes- sen. Hierna kan de gestreste wes terling via perkjes van witte kiezel steen en potten met bonsaiboom pjes naar een behandelruimte. Daar worden - met de voeten ge dompeld in een weldadig bad - schouders, rug en nek gemasseerd. De volgende stap is voetreflexolo- gie of een andere therapie van de traditionele Chinese geneeswijze. Den Haag heeft veel moeite ge daan Yu Zu Tang, de wellness-gi- gant van China, binnen te halen om een extra impuls te geven aan het hofstedelijke China Town. Het gebied rond de Bijenkorf met rode lampionnen, straatnaamborden in het Nederlands en Chinees, toe gangspoorten en spreuken op de trottoirbanden als: De weg waar over gesproken kan worden, is niet de ware. Voor Yu Zu Tang kwam de Haagse lobby goed van pas. Met alleen al in eigen land bijna 70 vestigingen met 4,5 miljoen bezoekers lonkte het buitenland. De Chinese keten van gezondheidscentra breidde eerst uit naar Singapore, Indonesië en Maleisië en sinds februari voor het eerst buiten Oost-Azië, naar Den Haag. In de hofstad valt het de deskundi gen van de traditionele Chinese ge neeskunde op, dat in Nederland het gebruik van de anticonceptie pil groot is. „Met de pil komt er een chemische stof in het lichaam. Hierdoor kampen veel van onze klanten met problemen die direct of indirect met de menstruatie te maken hebben", legt commercieel directeur Menno Doorschodt uit. De disbalans die volgens hem vrij wel altijd door de anticonceptiepil in het lichaam ontstaat, is inmid dels onderwerp van verdere studie in China. Daar beschikt Yu Zu Tang over een eigen opleidingsin stituut met liefst 3.000 werkne mers. Dat Nederland anders is dan Chi na, blijkt ook uit het hoge aantal reumatische klachten. „Het kli maat hier is vochtig. De ongemak ken die door de reuma worden ver oorzaakt, verminderen we met massage en acupunctuur", vertelt Kejia Xie, één van de vier natuur geneeskundige artsen die iedere nieuwe bezoeker van Yu Zu Tan Acupunctuur, laat door het inbren gen van uiterst dunne naaldjes de energie Qi weer stromen. Vaak ge bruikt bij pijnklachten die ontstaan door geblokkeerde energie. Acupressuur drukpuntmassage waarbij acupunctuurpunten met de hand worden gestimuleerd. Cupping: met glazen of piastic bol letjes wordt een vacuüm op de huid gezogen en de huid- en spier- laag gemasseerd. Door ontspan ning treedt het zelfgenezend ver mogen van het lichaam in werking. Tuina: druk uitoefenen op bepaal de punten op de meridianen om de stroom van Qi te beïnvloeden. punctuurbehandelingen onder controle. Reken maar uit op welke manier de samenleving goedkoper uit is." Bijna 10.000 behandelingen ver der, beweert Yu Zu Tang veel klan ten afgeholpen te hebben van spanning, blokkades in het meridi aanstelsel en van een laag energie- niveau. Zoals zakenmensen, die tij dens een massage doorwerken op hun laptop. Maar ook voorbijgangers, zoals Mi mi (41) en Juanita (32), die zich spontaan meldden. „We hebben onze schouders, rug en voeten la ten masseren en zijn er enorm van opgeknapt. We waren moe toen we hier langsliepen. In plaats van een wijntje te gaan drinken, zijn we hier naar binnen gegaan." Iris (24) maakt bij de receptie een nieuwe afspraak. „Ik kreeg de vori ge keer het advies om om elf uur 's avonds naar bed te gaan en geen koude maaltijden meer te nutti gen. Dat kan mijn moeder me in derdaad ook zeggen, maar dan doe ik er niets-mee." De studente heeft last van ver moeidheid en slapeloosheid en is vaak ziek. „De massage van mijn voeten heeft me zeker een week rust gebracht. Mijn slaapproble men waren weg. Ik voelde me te rug bij de basis. Dat is een effect dat ik met yoga en andere massa ges nooit heb bereikt." Mevrouw Zandt (58), die er een treinreis vanuit het Duitse Bonn voor over heeft, is een regelmatige bezoekster. „Ik heb sinds mijn 13e een kromming in mijn ruggen graat, dus ik verwacht hier geen wonderen. Maar door de spierver- sterkende massages heb ik minder pijn." Er zijn ook mensen die vanuit Overijssel en Noord-Brabant naar Den Haag reizen om een bezoek aan Yu Zu Tang te combineren met een overnachting. Het personeel van de eerste Euro pese vestiging van de voor Chine zen zo bekende gezondheidsketen werkt zeker drie jaar in Den Haag en in nieuwe vestigingen die in Ne derland zullen komen. Xie oefent zijn vak met plezier buiten China uit. „Nederlanders zijn allereerst heel nette mensen. Ze komen om geholpen te worden. Ze luisteren goed en werken goed mee." www.yuzutang.nl reageren? gezondheid@wegener.nl aan een check-up onderwerpen. Xie benut elk vrij moment om zijn schrift met taaloefeningen open te slaan. Net als de andere veertig werknemers van Yu Zu Tang volgde hij een maand Neder landse les. Het personeel wil zo snel mogelijk integreren. Aanvan kelijk serveerde een Chinees res taurant in de buurt de maaltijd, in middels kookt het team, dat in ver schillende huurhuizen is onderge bracht, zelf. Behandelingen als voetreflexolo- gie, acupunctuur, acupressuur, cup ping en tuina zijn niet nieuw voor Nederland. Toch denkt Door schodt dat Yu Zu Tang veel klan ten naar zich toe zal trekken. „We willen acupunctuur uit de scheme rige vertrekken halen, waar je er •Qi kan worden gezien als energie, universele levenskracht, maar ook als het zelfgenezend vermogen dat ieder mens in zich draagt. Qi volgt met elkaar verbonden banen, meridianen. Door emotionele of fysie ke problemen stagneert en blokkeert de energie of vloeit ergens anders naar toe. Vijf-elementen: metaal (longen), hout (lever), water (nieren), vuur (hart) en aarde (miit) vormen een basis. Bij elk element horen onder meer een seizoen en een Yin- en Yang-orgaan. niet zeker van bent wat je te wach ten staat. Wij voldoen aan alle ver gunningen en kwaliteitsnormen. Het liefst zie ik een keurmerk ko men om het kaf van het koren te scheiden." De commercieel directeur bena drukt dat zijn gezondheidscen trum niet dient ter vervanging van de reguliere gezondheidszorg. Wel signaleert hij dat steeds meer men sen hun klachten op natuurlijke 'Ongemakken door reuma verminderen we met massage en acupunctuur' wijze willen laten behandelen. Die interesse wordt door zorgverzeke raars gedeeld. In elk geval één van hen heeft volgens Doorschodt be langstelling om voor volgend jaar een overeenkomst met de Chinese keten te sluiten voor vergoeding van behandelingen. „De Chinese geneeskunst bewijst al duizenden jaren dat er preventief kan worden gehandeld. Vaak efficiënter en goedkoper dan binnen de regulie re gezondheidszorg." Menno Doorschodt geeft als voor beeld een klant met terugkerende aambeien. „Deze man is daar al eens aan geo pereerd en was na de ziekenhuis opname twee weken thuis om te herstellen. Bij ons houdt hij de klachten met acht of negen acu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61