binnenland 15 Caribische eilanden Referendum komt D66 even niet uit thuis om meesters te lokken Nederlander gemarteld en vermoord in Paraguay Drie gewonden bij aanrijding tankstation COA geeft miljoenen uit aan extern advies Aanbesteding van politieauto's bekeken Negen gewonden bij vechtpartij Kruitvat haalt kinderei Joy terug om noten Installatie Techniek Niewenhuijse maandag 7 november 2011 foto Robin Utrecht/EPA der waren er ook al verzoekschrif ten overhandigd op Bonaire en Sint Eustatius. De koningin vond het vanzelfspre kend dat haar bezoek werd aange grepen om de problemenvoor het voetlicht te brengen. Het zou erger zijn als die werden opgekropt en al kon ze zelf niets concreets doen, ze zorgde ervoor dat er aandacht voor was. Het was ook begrijpelijk dat er pro blemen waren, gezien het tempo waarin er zoveel veranderingen over de eilanden waren gekomen. Maar ze had ook vastgesteld dat er In de korte tijd sinds het van kracht worden van nieuwe staat kundige verhoudingen, al onge looflijk veel goeds was bereikt. Ook prins Willem-Alexander en prinses Maxima, die samen alle ei landen in 2002 voor het eerst en laatst bezochten, hadden veel voor uitgang gezien. De prins constateerde dat er niet langer werd gewacht op initiatief van Nederland, maar dat men nu zelf verantwoordelijkheid nam. Mi nister Donner vertelde dat hem de voorbije dagen was gevraagd of de koningin niet vaker kon komen. „Dan gebeurde er veel meer", meenden de eilandbewoners. zie onze website:binnenland Koningin Beatrix wordt toegezongen op Saba door Frits Bloemendaal DEN HAAG - Hij was nieuw in de partij, zei hij, en vroeg bij voor baat vergiffenis voor zijn domme vraag. Waarom, vroeg de man zaterdag tijdens het najaars congres van D66, heeft de partij zich niet positief uitgesproken over het Griekse voornemen om een referendum te houden? Zou niet juist D66, dat altijd voorstan der is geweest van directe democratie, moeten toejuichen dat een volk zich over zulke ingrij pende bezuinigingen uitspreekt? Nou, daar dachten partijleider Alexander Pechtold en Europarle mentariër Sophie in 't Veld anders over. „Ik zou niet weten welke vraag je de Griekse bevolking zou moeten voorleggen", zei Pechtold kortaf. „Dan kom je al snel uit op de vraag of je voor of tegen de euro bent." En dat 'tegen' wil hij nu niet liever niet horen, „omdat dat enorme gevolgen heeft. Daaróm zijn verkiezingen beter", zei Pecht old. Een dag later zei hij in het politie ke praatprogramma Buitenhof: „Als je huis in brand staat, moet je niet gaan vragen of je met water of schuim moet blussen." „Een referendum is niet de enige vorm van democratie", vulde So phie in 't Veld op het congres aan. Toen ze het even later over de Amerikaanse staat Californië had, die al jaren op de rand van bank roet staat, flapte ze eruit dat dat het gevolg is van 'allerlei referen da'. Het referendum is een van de rede nen waarom D66 45 jaar geleden is opgericht. In 1999 was er nog een kabinetscrisis, omdat D66 niet met het Paarse kabinet verder wil de toen het wetsvoorstel voor een correctief referendum in de - Eerste Kamer sneuvelde. Dat ge beurde mede doordat WD-co- ryfee Hans Wiegel tegenstemde. De argumenten van Wiegel lijken wel heel erg op de redenen die Pechtold nu aanvoert om tegen een Grieks referendum te zijn. D66-oprichter Hans van Mierlo zou zich vermoedelijk in zijn graf omdraaien als hij dit zou ho- ASUNCION - )an Zanoli (69) uit Ven- lo is op gruwelijke wijze vermoord in de Paraguayaanse hoofdstad As uncion. Hij werd gemarteld en kreeg een plastic zak over het hoofd, die daarna werd dichtge plakt met tape. Zijn zwaar ver minkte lichaam werd woensdag ge vonden door een Duitse vriendin en een bevriende taxichauffeur. De slechts in onderbroek gehulde man lag op de bank in zijn wo ning. Zanoli, een gepensioneerd groot handelaar in onder meer vlees, moet al dagen voor de vondst zijn overleden. Zijn lichaam was bij de ontdekking in verregaande staat van ontbinding. Kapotte meubels wijzen erop dat er een worsteling is geweest. Een wijnfles en lege glazen op tafel doen vermoeden dat het slachtof fer eerst iets heeft gedronken met zijn moordenaar(s). De politie ver moedt dat Zanoli die zelfheeft bin nengelaten, het alarm in zijn wo ning is niet afgegaan. De familie van Zanoli in Venlo heeft zijn dood in de media moe ten vernemen. Zijn zus is in het buitenland en niet bereikbaar voor commentaar. Een in Venlo wonende neef zegt dat zijn oom al tientallen jaren in het buitenland woont en vaak is verhuisd. Twee jaar geleden ver huisde hij van Spanje naar Para guay, omdat de medische zorg er goedkoper zou zijn. Of Jan Zanoli vijanden had, weet de neef niet. „Dat hoeft tegenwoordig niet. Als je een paar centen hebt, is dat al ge noeg." HEEMSKERK Bij een aanrijding bij een tanksta tion aan de A9 bij Heemskerk zijn drie gewonden gevallen. Een perso nenauto 'schoot door' en reed te gen de pui van het tankstation. De twee inzittenden van de auto raak ten daarbij gewond. Een derde per soon raakte gewond toen hij werd geraakt door een prullenbak die door de auto was gelanceerd. DEN HAAG Het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers heeft sinds 200412 miljoen euro uitgegeven aan externe mana gers en adviseurs. Dat meldt de NOS. Voormalig bestuursvoorzitter Albayrak zou de miljoenen hebben uitgegeven. Zij werd recent uit haar functie gezet, onder meer om dat ze verkeerde gegevens had op gegeven over haar hoge inkomen. DEN HAAG Minister Ivo Opstelten (Veiligheid) laat een onderzoek doen naar de aanbestedingsprocedure voor poli tievoertuigen. Een aantal bedrijven vindt dat de aanbesteding niet goed is verlopen, omdat de voor waarden zo waren opgesteld dat het ministerie slechts bij één be drijf kon uitkomen: Volkswagen. ROTTERDAM Bij een massale vechtpartij zijn gis terochtend in Rotterdam negen ge wonden gevallen. Rond half vier raakten tijdens een feest in de Maassilo twee groepen van in to taal 50 tot 60 mensen slaags. De be veiliging probeerde de partijen uit elkaar te halen. Toen dat niet lukte werd de politie erbij gehaald. RENSWOUDE Kruidvat en Prijsmepper waarschu wen voor Kinder Joy eieren, omdat er hazelnoot in de chocolade zit. Op de verpakking staat dit niet ver meld. Mensen zonder notenaller gie kunnen de eieren wel eten. stoer", zegt Oldenbeuving. „Maar het is erg belangrijk dat elk kind een rolmodel heeft, ook de jon gens." Bovendien is deze actie vol gens Oldenbeuving een uitgelezen mogelijkheid om havo- en vwo-leerlingen te interesseren voor het leraarschap. „Ze gaan zelf lesgeven en het zou fantastisch zijn als ze uiteindelijk ook de lera renopleiding gaan volgen." In het voortgezet onderwijs staan bijna evenveel mannen als vrou wen voor de klas. Scholen in het basisonderwijs maken zich echter zorgen, want daar zijn de verschil len erg groot. Het aandeel mannen daalt nog ieder jaar. In 2010 was 17,2 procent van de docenten man nelijk, in 2003 was dit nog 21,9 pro cent. Het kabinet heeft al gezegd dat het geen geld meer beschik baar stelt om meer mannen of al lochtonen voor de klas te krijgen. Scholen erkennen dat een meester niet meer kennis overbrengt dan een juffrouw. „Het is voor de ont wikkeling van een leerling wel goed om op een andere manier les te krijgen", zegt Harm van Gerven van de PO-Raad, koepel van ba- sischolen. „Sociaal en emotioneel leren kinderen andere dingen als ze les krijgen van een man." De vakbonden hebben gezamen lijk 300.000 euro beschikbaar ge steld om 75 mannelijke zij-instro- mers te werven. „We moeten een vicieuze cirkel doorbreken", bena drukt Van Gerven. „Weinig man nen werken in het onderwijs, waardoor er nog minder voor kie zen om leraar te worden. Met deze beurs willen we instroom vanuit het bedrijfsleven aantrekkelijker maken." Een groot voordeel is volgens de PO-Raad dat deze zogeheten hij-instromers al wat ouder zijn en dus veel praktijkervaring hebben. „We doen er alles aan om ze bin nen te halen én te houden." Niet alleen is het lastig-om jongens te interesseren voor de pabo, ze ha ken ook nog eens veel sneller af dan meisjes. zie onze website:binnenland Meester Maarten geeft goed les en is altijd lief Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp 0113-613353 www.itn-nieuwdorp.nl 11 november 2011 Officiële opening nieuw bedrijfspand Belangstellenden zijn welkom van 18:00 tot 21:00 uur. Ook zijn wij op zoek naar enthousiaste collega's! Bi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5