341 sport Het dilemma van het NK afstanden Het kan niet op voor Keulstra start alleen in Thialf Pien Keulstra (18) won verrassend de 3000 en de 5000 meter. foto Vincent Jannink/ANP maandag 7 november 2011 door Eric de Jager heerenveen - „Ik vind het een rot- toernooi", zegt Geert Kuiper. De TVM-coach ziet beren op de weg als hij denkt aan het NK afstan den. Niet alleen staan er nationale titels op het spel, de toppers moeten er ook met World-Cuptickets hun eerste seizoenshelft veilig stellen. Het is schipperen met de vorm in het langste seizoen sinds tijden. „Je moet eigenlijk in februari, maart op je best zijn, maar om daar te komen, moet je nu al goed zijn", zegt Kuiper. „Topvorm tij dens het NK afstanden kan bijna niet, zeker niet voor allrounders, maar je moet je wel plaatsen voor de World Cups. Anders is je hele eerste seizoenshelft weg. En dat moet je doen tegen mensen voor wie het NK het hoogtepunt van hun seizoen is, die wel in topvorm zijn." Zoals Pien Keulstra, die er op de drie en vijf kilometer met het goud vandoor ging en Linda de Vries, Douwe de Vries en Pim Schipper die zich in de World-Cupequipe schaatsten. Topper Mark Tuitert kroop door het oog van de naald. Hij miste aanvankelijk zijn kansen op de 500 en de 1000 meter, maar greep gisteren op de 1500 meter de laat ste strohalm. De olympisch kam pioen was een duizendste seconde sneller dan Jan Blokhuijsen en slaakte een zucht van opluchting. „Voor hetzelfde geld zit je nergens bij." Sjoerd de Vries, overgestapt van Control naar APPM, was op die afstand zo'n schaatser die alles op de NK had gezet en zich ertus sen reed - net als een dag eerder op de kilometer. Tuitert is nog moe van de zware training die tot vlak voor het NK doorging. „Er zit een opbouw ach ter. Dit is de eerste week dat ik me fit voel en lekker vrij kan schaat sen, maar ik kan het nog niet op het ijs leggen. Dat is frustrerend, want ik wil graag op de hoogste trede staan. Maar de realiteit is dat dat op het NK afstanden nog nooit gebeurd is." Het lukte Ireen Wüst wel, op de 1500 meter, maar ook zij kent het dilemma van het NK. „Ik moet eind maart pas goed zijn. Ik heb op 25 maart ook al eens in de zon gelegen. Dan is het moeilijk te pie ken op het NK afstanden. Ik ben ook een slow starter. Maar sommi gen móeten wel." Stefan Groothuis erkent: „Voor mij hoeft het allemaal pas te klop pen tijdens het WK afstanden in maart." Groothuis voelde ook de naweeën van een zwaar voorsei zoen. „Ik had de laatste week iets langer nodig om het juiste gevoel te krijgen. Als je moe bent, wer ken technische aanwijzingen niet. Mijn laatste ronde moet nog beter, maar daar heb ik nog even voor." Toch voelde hij zich niet geremd vol door te rammen, met goud op de schaatsmijl als resultaat. „Ja, het is een lang seizoen, maar waar heb ben we het over? Het wielersei- zoen duurt zeven maanden. En we hebben genoeg pauzes tussen door. Wat mij betreft kan het best: goed zijn bij de eerste én de laatste wedstrijd van het seizoen." Stefan Groothuis was de grote winnaar bij de mannen. Hij greep de zege op de 1000 en de 1500 meter. foto Vincent Jannink NK AFSTANDEN HEERENVEEN - De achttienjarige tweevoudig Nederlands kampioe ne Pien Keulstra maakt in decem ber haar wereldbekerdebuut bij de senioren. De schaatsster mijdt de eerste twee wereldbekerraces in Tsjelja- binsk en Astana, omdat ze de voor keur geeft aan een WB-evene- ment voor junioren in Erfurt. In Thialf (2-4 december) is ze er wel bij. Keulstra had startrecht op de 3 en 5 kilometer. In Heerenveen wordt alleen de 5 kilometer verre den, op de 3 kilometer in Tsjelja- binsk en Astana neemt Carlijn Sven Kramer was na de 10.000 meter aanmerkelijk tevredener dan na de Achtereekte haar plaats in. 5000 meter. foto Vincent Jannink/ANP Een jaar geleden zou een ki lometer nog te ver voor haar zijn geweest. Zater dag verbaasde Thijsje Oe- nema niet alleen met de Neder landse titel op de 500 meter, maar ook met een afstandszege op de 1000 meter. Op=Op, de ploeg die een halljaar geleden nog geen sponsor had en uit het niets begon omdat oud-schaatsster Renate Groene- wold er haar zinnen op had gezet, vestigde dit weekeinde op het NK afstanden meteen zijn naam. „We zijn ervoor gegaan, met zijn zeve nen", vertelde Oenema. „Dat bracht al meteen harmonie met zich mee. We zijn echt een heel hecht team." De 'nieuwe sprintko ningin' wilde Thijsje Oenema zich nog niet laten noemen. Ze is al lang blij dat ze 'terug op niveau is'. De ziekte van Pfeiffer, te laat bij haar onderkend, leverde schade aan de lever op. Maar de steken in haar zij bij een forse inspanning zijn weg. „Mijn lichaam kan het nu allemaal aan. Dan durf je het ook." „Ze heeft een mentale bar rière geslecht", stelde Groenewold. „Ze weet dat ze nu de 1000 meter aan kan. Ze heeft meer inhoud en meer basis." Die ontdekking kwam in de zo mer. Groenewold: „Het mooiste was natuurlijk dat haar lijf weer schoon was. Ze deed een program ma dat ze al jaren niet had gedaan. De arbeid die ze heeft verzet, was ook voor Thijsje zelf een openba ring." Deze week merkten Groene wold en'de andere coach in de ploeg, Peter Kolder, dat er 'wat in het vat zat'. „Ze was scherp", al dus Groenewold. „Ze was net een vaatje buskruit. Ze stond op ont ploffen." De schaatsers trainden een zomer lang 'met spaargeld', zoals Kolder zei, tot aan de vooravond van het nieuwe schaatsseizoen de Op=Op Voordeelshop zich dus als geld schieter aandiende. Oenema had het juist 'wel spannend gevon den'. „We wisten dat het uiteinde lijk goed zou komen. En als we geen sponsor zouden hebben, moesten we kneiterhard rijden." Met de exposure die de dubbele zege van Oenema direct oplever de, was de winkelketen vanzelf sprekend ook blij. De andere aanpak in de nieuwe ploeg, na een jaar bij Team Anker, werkte voor haar bovendien ver frissend. „Ik had al meteen een goede klik met Renate. Zij heeft zelf op de ijsvloer gestaan, dus ze weet precies wat ze moet doen om mij gefocust te houden. En met Peter kwamen er andere ideeën, andere trainingen. Hij heeft bewezen dat hij goede sprint- dames kan begeleiden." Kolder coachte vorig jaar nog Margot Boer, Annette Gerritsen en Lauri- ne van Riessen bij Liga, die nu ver slagen werden. Daarmee haalde hij niet zijn gram, meende hij. „Ik Oenema (m) met Marrit Leenstra (1,2e) en Ireen Wüst (r, 3e) tijdens de podiumceremonie na de 1000 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52