41 binnenland Bosverbod voor 'foute' jagers bepleit toös Koningin ziet vooruitgang op 'Wellicht idee om tieners Juf blijft elkaar te laten straffen' PvdA en PW: Debat over jachtmisstanden PAUL KUSTERS maandag 7 november 2011 VERGIFTIGING Bleker onderzoekt sanctie door Bas van Sluis en Mick van Wely GRONINGEN - lagers die op grove wijze de flora- en faunawet over treden, moeten een toegangsver bod krijgen voor bossen en natuur gebieden van Staatsbosbeheer. Staatssecretaris Henk Bleker (Na tuur) laat onderzoeken of dat mo gelijk is. Dat zegt Bleker in een reactie op de arrestatie van jagers uit Dren the die roofdieren als de vos en de buizerd vergiftigen. Dat doen ze omdat deze dieren ook op fazan ten jagen. Daarna zetten ze ge kweekte fazanten uit voor de jacht. „Dit soort zware natuurcri- minaliteit moeten we snoeihard aanpakken. Ik wil een bosverbod voor jagers die zich met dit soort praktijken bezighouden. Net zo iets als een stadionverbod voor voetbalhooligans", aldus de staats secretaris. Bleker geeft aan te walgen van der gelijke jagers. „Het zijn nu natuur lijk nog verdachten, maar als het klopt, mogen deze mensen eigen lijk nooit meer jagen. Dit soort praktijken heeft niets, maar dan ook niets met de jacht te maken." Nu is het volgens de staatssecreta ris zo dat jagers die de fout ingaan, maximaal acht jaar lang de jachtak te verliezen. Bleker laat onderzoe ken of dat niet verzwaard kan wor den. „Ze moeten een levenslang verbod krijgen om te jagen." Het komt volgens Bleker zeker va ker voor dat roofdieren worden vergiftigd. Maar in deze omvang en de gebruikte methoden zoals nu heeft hij niet eerder gezien. Hij hoopt dat regionale wildbeheer- eenheden het signaal oppakken en zelf ook optreden. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) schorst de le den die worden verdacht van dit soort praktijken, aldus interim-se cretaris Kees de Koning. „Bij ver oordeling door de rechter volgt een royement voor het leven." De milieupolitie Drenthe pakte de afgelopen tijd drie mannen op uit Donderen en Anloo. Ze worden er van verdacht vergiftigd aas in na tuurgebieden te hebben verspreid. Ook zouden ze tamme fazanten hebben uitgezet voor de plezier jacht, wat sinds eind jaren '80 ver boden is. TWee van de verdachten zijn zelf jachtopziener - contro leurs van de jacht - geweest. De politie vermoedt dat een van hen zelfs tijdens het uitvoeren van zijn werk als opzichter, zich schul dig maakte aan het illegaal doden van roofdieren. Het milieuteam van de Drentse politie, dat samen met onder meer de Koninklijke Marechaussee en Staatsbosbeheer het onderzoek naar de vergiftigin gen deed, gaat deze week met justi tie om tafel om te praten over nieu we soortgelijke onderzoeken. Het vermoeden bestaat dat de vergif tigingen op grotere schaal gebeu ren. GRONINGEN - De Tweede Kamer fracties van de PvdA en PW heb ben onthutst gereageerd op de ver giftigingen in Drenthe. PvdA-Ka- merlid Tjeerd van Dekken vroeg naar aanleiding van de jachtmis standen al een spoeddebat en een landelijk onderzoek aan. Van Dekken vindt dat er in Neder land niet gejaagd mag worden tot dat duidelijk is op welke schaal in het land roofdieren vergiftigd wor den ten behoeve van de jacht. Ook de PW wil weten van staats secretaris Henk Bleker op welke schaal vergiftigingen van roofdie ren in Nederland plaatsvindt. „Ik ben blij dat dit stroperstuig is opge pakt en wacht hun bestraffing af Ik roep mensen op om dit soort hufterigheden onmiddellijk te mel den", zegt PW-Kamerlid Dion Graus. Koningin Beatrix zwaait bij vertrek naar de Sabanen. door Hans Jacobs OYSTER BAY/SABA - Koningin Bea trix heeft gisteren haar tiendaagse bezoek aan de zes Caribische eilan den van het koninkrijk afgesloten. Ze zag naast de problemen toch vooral ook veel positieve ontwik kelingen en vooruitgang, zo vertel de ze op Sint Maarten. Met name op het gebied van onderwijs en ge zondheidszorg. Alle eilanden zijn koningin Bea trix even lief, maar Saba is toch net iets specialer dan de andere vijf Het bliksembezoek dat konin gin zaterdag samen met prins Wil- lem-Alexander en prinses Maxima bracht aan de kleinste gemeente van Nederland, maakte dat nog eens duidelijk. Het vertrek van het koninklijk gezelschap werd een emotionele happening, waarbij de Sabanen met sentimentele liede ren hun 'moeder' Beatrix vroegen om vooral weer terug te komen naar hun mooie eiland. Misschien is het een goed idee om Koninginnedag een keer op Saba te komen vieren, werd de konin gin gisteren gevraagd tijdens een ontmoeting met de meegereisde media in Oyster Bay, op de grens van Frans Saint Martin en het Ne derlandse Sint Maarten. „Is dat een advies?" vroeg de koningin la chend. De Sabanen hadden het ge voel dat ze er nu als koningin voor het laatst op bezoek kwam. Er zit meestal vijf a zeven jaar tussen de koninklijke rondreizen, een volgen de keer zit er waarschijnlijk niet in. „Dit was het sluitstuk van be zoeken, een stukje historie", aldus de Sabaanse Monique Dacosta. „Ze is een deel van ons leven", voegde Patsy Levenstone eraan toe. De vrolijkheid en de sentimenten ten spijt, kampt ook Saba met aan passingsproblemen aan de nieuwe status van bijzondere Nederlandse gemeente. De meegereisde minis ter Piet Hein Donner (Binnenland se Zaken) kreeg een voor de konin gin bestemde petitie waarin eiland bewoners hun zorgen uitten. Eer- door Jan ter Harmsel DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid) wil er zijn ge dachten wel over laten gaan, over de suggestie van Ahmed Mar- couch van de PvdA om te kijken of de Amerikaanse jeugdrechtban- ken ook een idee voor Nederland zouden kunnen zijn. Tieners be rechten daar tieners wegens lichte vergrijpen. Getraind door en on der leiding van volwassenen, dat wel. Zaken die in Nederland door de Halt-bureaus worden afgehandeld (vernieling, winkeldiefstal, over last door vuurwerk), zijn naar de smaak van Marcouch ook kwesties voor een Nederlandse jeugdrecht- bank. Het landelijk bureau van Halt staat er naar eigen zeggen al heel positief tegenover. Marcouch denkt dat de beklaag den de kritiek van leeftijdgenoten extra serieus zullen nemen. „En ze kunnen in elk geval niet tegen de rechters zeggen: u bent toch zelf ook jong geweest." Bovendien heeft het fenomeen voor alle deelnemers effect. „De rechtsprekende jongeren laten zien dat zij zich distantiëren van hun criminele leeftijdgenoten. Ook biedt dit programma jonge ren die een carrière in het recht willen, de kans om kennis te ma ken met het justitieel apparaat." DEN HAAG - De juf mag vanoch tend thuis blijven, want de man nen geven dan les. „Het komt nog geregeld voor dat leerlingen tot en met groep acht geen meester heb ben gehad", zegt Henno Oldenbeu- ving van pabo de Marnix Acade mie in Utrecht. Hij vraagt in sa menwerking met twee andere pa- bo's vandaag aandacht voor het te kort aan meesters op de basis school. Daarom nemen zestig mannelijke pabostudenten vandaag samen met middelbare scholieren de les sen op drie basisscholen in Neder land over. „Het imago van de leraar is niet INTOCHT SINTERKLAAS 20II O...Xse VOLSENITSE ZATERbAS PAS TOOS EN HENK» NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4