261 sport AZ heeft geen medelijden met armoedig ADO Den Haag Alleen cynisch PSV sputtert, maar komt toch bovendrijven EREDIVISIE Een zwak Feyenoord verliest ook van NEC (0-1). Na afloop gaat het vooral over de enorme arbitrale dwaling. maandag 7 november 2011 WWMWB—BM—H,II in I Hl uur wsaBmssesxaaKeseo^maiaeatmmaseaiBÊema door Theo Brinkman ALKMAAR - Nog voordat AZ-ADO Den Haag (3-0) was afgelopen, ging Gertjan Verbeek al naar de dug-out met reservespelers. Alle maal kregen ze een hand. De trai ner is niet zo van de complimen ten, maar dit keer kon hij niet an ders dan het hele team prijzen. Hoewel ADO vorige week met 4-0 over de knie ging in Heerenveen, was de club gisteren met een goed gevoel naar Alkmaar gekomen, zei Maurice Steijn. Zijn ploeg had de afgelopen weken namelijk laten zien goed mee te kunnen komen 'met veel clubs'. Dat prettige ge voel was echter na dertig secon den al weg bij de trainer. Op dat moment waren Jozy Altidore en Pontus Wembloom centimeters verwijderd van de openingstreffer voor AZ. „We hobbelden erachter aan en dat bleven we doen", aldus Steijn, die tien minuten later AZ alsnog op voorsprong zag komen. Brett Holman nam aan met links en schoot droog raak met rechts. Zijn tegenstander Ahmed Ammi was in geen velden of wegen te be kennen. Af en toe probeerde ADO het wel, de koploper onder druk zetten. Zo als na een half uur, toen drie Hage naars Rasmus Elm omsingelden. 'Tak, nu hebben we hem', zal het trio hebben gedacht. Maar de Zweedse middenvelder van AZ bleef kalm en tikte de bal rustig te rug op rechtsback Etiënne Reij- nen. Die leverde de bal in bij cen trale verdediger Niklas Moisander, zodat AZ weer volgens de geijkte patronen kon gaan bouwen aan een nieuwe aanval. Tien seconden later hadden vijf AZ-spelers de bal van voet tot voet laten gaan en kwam Holman in kansrijke posi tie. Zijn schot ging net naast. Die tien, vijftien seconden zeiden alles over de wedstrijd. AZ over klaste het armoedige ADO. En zo kansloos als het sporadische jagen van ADO was - AZ kwam er door gaans moeiteloos uit - zo efficiënt was juist het druk zetten van de thuisploeg. Tot in de blessuretijd bleef AZ de gasten opjagen, alsof het een dreigende nederlaag moest afwenden. „Toch nog zo jagen terwijl de zege al lang en breed binnen is: dat geeft wel aan hoeveel energie er in het team zit", zei Verbeek. „En dat terwijl we donderdag nog een wed strijd in Wenen hebben gespeeld en vrijdag een reisdag hadden. Vanochtend bleek iedereen alweer behoorlijk tot heel goed hersteld te zijn. Dan ben je weer in staat volle bak te spelen en ik kan alleen maar blij zijn dat ze dat ook heb ben gedaan." Het leidde ertoe dat ADO geen moment op adem kon komen, nooit in de wedstrijd kwam en ei genlijk ook geen kans kreeg. AZ daarentegen had vooral in de twee de helft genoeg kansen om de grootste zege van het seizoen (6-0 tegen Aalesunds FK) te evenaren of te overtreffen. Jozy Altidore en Adam Maher troffen de paal, een vrije trap van Elm schampte de lat. Roy Beerens kopte net over en zag een schot gestopt worden door doelman Gino Coutinho. In blessuretijd tikte Maher ook nog eens de bal centimeters naast het doel. Nu bleef het bij doelpunten van Maher en AltidoreDe Amerikaan se spits had na zijn goede seizoen start zeven competitiewedstrijden droog gestaan en kon een goal wel weer eens gebruiken. Bij zijn tradi tionele wissel, enkele minuten voor tijd, kreeg hij een omhelzing van Verbeek. „Hij begint zich steeds beter te manifesteren in zijn rol van aanspeelpunt", vond de trainer, die ook nog Reijnen 'eruit pikte'. „Die had tot twee weken ge leden nog nooit rechtsback ge speeld, maar nu doet hij het als vervanger van Dirk Marcellis alsof hij daar al jaren staat." Adam Maher (links) en Brett Holman vieren de openingstreffer van de Au straliër in het duel met ADO Den Haag. foto Jasper Ruhe/ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Dat iedere Feyenoor- der zaterdagavond vol frustratie naar de falende arbitrage wees, viel best te begrijpen. Toch leek het ook vooral een manier om de aandacht af te leiden van het eigen falen. De Rotterdammers kwamen al vroeg in de wedstrijd tegen de verhoudingen in op achterstand, door een doelpunt dat nooit goed gekeurd had mogen worden. Het was echter schrijnend om te zien wat Feyenoord in de resterende 83 minuten op de mat legde. Ronald Koeman zocht na de derde nederlaag op rij naar een verkla ring en had het over een gebrek aan vertrouwen en zelfbewustzijn. Om daarna meteen zijn pijlen op assistent-scheidsrechter Bas Van Dongen te richten. Die verzuimde in de zevende minuut zijn vlag in de lucht te steken, voor de bijna twee meter buitenspel staande Nick van der Velden. De midden velder kopte NEC vervolgens op een i-o-voorsprong, die tot het laatste fluitsignaal op het score bord bleef staan. „Ik vind het schandalig dat dit nog steeds gebeurt in het voetbal", rea geerde Koeman. „Nu zijn wij de dupe, de volgende keer is het een andere ploeg. Ik weet dat het men senwerk blijft en dat je fouten kunt maken. Maar dit was zó dui delijk. Dat maakt deze nederlaag heel erg pijnlijk." De assis tent-scheidsrechter werd in de rust vervangen door de vierde man. Van Dongen zou last hebben gehad van een kuitblessure. Koe man, cynisch: „Het was een goede beslissing van hem om zich te la ten wisselen. Hij wist zelf natuur lijk ook wel dat hij fout zat." Scheidsrechter Tom van Sichem vond het een dramatische beslis sing. „Daar hoeven we niet moei lijk over te doen. En ik ben daar uiteindelijk verantwoordelijk voor. Ik weet niet wat er op dat mo ment door het hoofd van mijn as sistent ging, want het was bijna twee meter buitenspel. Hij weet het zelf ook niet en zit er compleet doorheen." Hét moment van de wedstrijd vond al in de zevende minuut plaats. Voor Feyenoord leek er dus nog genoeg tijd over om orde op zaken te stellen. Het niveau van de veelbelovende eer ste vijf minuten werd echter niet meer gehaald. Dat had meerdere redenen. Soms kan De Kuip op z'n grondvesten trillen. Dankzij het fanatieke pu bliek lijkt het dan of Feyenoord een man meer heeft en wil een te genstander nog wel eens bezwij ken. Zaterdagavond bleek echter ook hoe het stadion tégen de thuis ploeg kan werken. NEC zette van af de eerste minuut vroeg druk en hield het speelveld heel klein. Keer op keer durfden de Rotterdamse verdedigers de oplossing niet voor- uit te zoeken en ging de bal terug naar doelman Erwin Mulder. Het leidde tot gefluit en cynisch ap plaus, wat weer verlammend werk te op een aantal jonge spelers. Stefan de Vrij, Keivin Leerdam, Bruno Martins Indi, Jerson Cabral, John Guidetti; het is zomaar een greep uit de groep spelers die ver onder de maat presteerden. „We waren niet bij machte om het NEC echt moeilijk te maken", ana lyseerde Koeman. „Als ik naar de eerste helft kijk, verwijt ik dat vooral mijn verdedigers. Ze durf den de voetballende oplossing niet vooruit te zoeken. Het pubhek rea geerde daarop en daardoor werd het eigenlijk nog moeilijker. Je moet wat extra's in huis hebben om zo'n ploeg kapot te spelen. Dat hadden we niet." Door dat gebrek aan kwaliteit lijkt serieus strijden om Europees voet bal nauwelijks mogelijk. Feye noord verloor vier van de laatste door Rik Elfrink EINDHOVEN - Al in de eerste secon de scandeerde het Eindhovense pu bliek zijn naam. Niet voor niets is Kevin Strootman in korte tijd de meest populaire speler van PSV ge worden. Gisteren werd duidelijk dat de ploeg naast bezieling ook de nieuwe leider miste. Zonder het gif van de international had PSV het in eigen huis lang moei lijk tegen een verzorgd spelend Herades. De Almeloërs namen uit eindelijk alleen de complimenten mee: 4-1. Pas na rust toonde PSV de wil om kampioen te worden. Met een gre tige lermain Lens en Dries Mer- tens boog het team razendsnel een achterstand om. PSV mocht daar bij nu eens niet klagen over de ar bitrage. Bij treffer twee en drie had voor buitenspel gefloten kun nen worden. Ook kreeg de ploeg een penalty na een fopduik van Mertens. Georginio Wijnaldum faalde opnieuw, na een toch al ma tige wedstrijd. Strootman heeft de afgelopen we ken PSV naar zijn hand gezet, spe lers melden vanuit de kleedkamer dat hij de grote leider is. Met zijn 21 jaar is Strootman een volkomen geaccepteerd commandocentrum. Hij gaat voorop in de strijd, tot aan het randje. Het is wat het Eind hovense publiek de afgelopen ja ren vaak niet zag. De geestdrift van Strootman en ook Mertens bracht vanaf het begin van het sei zoen een nieuw enthousiasme. De jonge ploeg was wisselvallig, maar pakte een acceptabele hoeveelheid punten. De laatste weken begon de motor bij PSV toch weer flink te sputte ren. Drie gelijke spelen op rij en malheur in de verdediging zaaiden twijfel. Na een slechte eerste helft tegen Heracles leek een crisis na bij. Centrale verdediger Van der Linden had Heracles uit een cor ner op 0-1 gezet, PSV had met na me op het middenveld niets in te brengen. Wijnaldum werd keer op keer afgetroefd door Duarte en ook Overtoom en Quansah blon ken uit. Rutten nam na 45 minuten een pijnlijke, maar absoluut te recht vaardigen beslissing. Miljoenenaan koop Georginio Wijnaldum werd gewisseld. Is er ruimte om te voet ballen, zoals tegen FC Twente, dan komt hij er prima uit. Is er weinig ruimte, dan heeft hij het fysiek soms moeilijk. Rutten bracht Lens en posteerde Labyad een linie naar achteren. Het pakte uitstekend uit. De getergde Lens kwam twee keer vrij voor de goal en bleef koel, hoe wel beide goals afgekeurd hadden kunnen worden. Daarna werd het in Eindhoven toch nog een prima middag. Jan Vennegoor of Hesselink mocht vlak voor tijd zijn rentree maken en Jeremain Lens groeide uit tot de man van de wedstrijd. Met een prachtige derde treffer meldde hij zich nadrukkelijk voor een plaats in het basisteam van Rutten. Jeremain Lens laat doelman Remko Pasveer kansloos, foto Toin Damen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44