zeeland 13 'Bouwen naar behoefte is genoeg' Weer dwangsom voor Thermphos Alcohol- en drugsbus toert langs scholen >*-• R. WK' SP wil krachtiger werving van vluchtelingen maandag 7 november 2011 'Wanneer we nu net als andere gemeenten moeten constateren dat de uitgifte minder snel verloopt, dan kostje dat even wat rente.' jon Herselman, wethouder gemeente Kapelle •;jV _=«- - n 97 jr. rnmmi 'H middelburg - Deze week toert In digo Preventie met de alcohol- en drugsbus langs Zeeuwse basisscho len. In deze oude Amerikaanse schoolbus krijgen kinderen uit groep 7 en 8 voorlichting over de gevaren van roken, alcohol, energy drinks en drugs. De schoolbus bezoekt basisscho len in de gemeenten Goes, Borse- le, Schouwen-Duiveland, Reimers- waal en Noord-Beveland. Na schooltijd en 's avonds gaan de preventiewerkers met de bus langs sportverenigingen, jongerenont moetingsplaatsen en andere ont moetingsplaatsen. De toer met de bus vindt plaats in de week van de manifestatie 'Laat ze niet (ver)zuipen\ Deze Zeeuw se campagne is nu een jaar bezig en is erop gericht het drankge bruik onder jongeren terug te drin gen. Uit de jeugdmonitor Zeeland (oktober 2011) blijkt dat nu min der scholieren roken en alcohol drinken vergeleken met 2007. Lan delijk is deze trend niet waargeno men. ■JSk mmS? 'i-'-!®*? - sur, - De nieuwbouw van woningen, zoals hier in de Zierikzeese Waterwijk, stagneert. Dat kost de gemeenten geld. VVD-wethouder Jon Herselman van Ka pelle, boekhouder in een vorig leven, zweert bij een actieve grondpolitiek. Ook in economisch magere tijden. „Je houdt op die manier als gemeente de regie over uit breidingslocaties. In het verleden is al gebleken dat wij daar leuke resultaten mee weten te ha len." De aanpak is simpel, neemt Herselman het plan Zuidhoek als voorbeeld. „Je koopt land bouwgrond voor maximaal 30 euro de vierkan te meter en verkoopt dat als bouwgrond voor 214 euro. Wanneer we nu net als andere ge meenten moeten constateren dat de uitgifte minder snel verloopt, dan kost je dat even wat rente. Maar voor zo'n bedrag kunnen we dat wel even lijden. Dat gaat pas pijn doen wan neer deze tendens tien jaar of langer aanhoudt. En dat verwacht niemand." De Bevelandse gemeenten hebben, onder aan sturing van de provincie Zeeland, hun nieuw- bouwplannen in omvang en tempo op elkaar door Ben Jansen middelburg - Fosforproducent Thermphos loopt weer tegen een dwangsom aan. Het dagelijks pro vinciebestuur stelt deze maatregel morgen vast. Het gaat nu om een overschrijding van de norm voor de uitstoot van cadmium. Op 30 augustus is bij een meting vastgesteld dat 0,28 milligram per kubieke meter van dit giftige zwa re metaal in de lucht zat. Volgens de vergunning die sinds begin dit jaar van kracht is, mag Thermphos niet boven 0,05 milligram uitko men. In juni is ook een overschrij ding gemeten, maar die was veel la ger: 0,07 milligram. Op die 30ste augustus ging Therm phos ook met de uitstoot van lood over de schreef De meting resul teerde in 0,658 milligram lood per kubieke meter, terwijl maximaal 0,5 milligram is toegestaan. Deze overschrijding is opmerkelijk, want uit de door de provincie ge publiceerde uitkomsten van de me tingen blijkt dat Thermphos na het van kracht worden van de nieuwe vergunning ver onder de loodnorm is gebleven. Er waren maar twee afwijkingen en die kwa men precies op de grenswaarde van 0,5 uit. De provincie beraadt zich nog op de sanctie voor de ge constateerde loodpiek. Sinds de nieuwe vergunning geldt, hanteert de provincie een strikt handhavingsbeleid. Dat heeft er toe geleid dat de fosforfabriek al twee dwangsommen aangezegd foto Ronald den Dekker VIDEO Ook zo genoten hoe de zeehonden in Renesse hun vrijheid terugkregen? Bekijk deze video en andere op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto afgestemd. Goes, Kapelle en Heinkenszand gel den als groeikernen, waar ook kan worden ge bouwd voor potentiële nieuwe inwoners. Nieuwbouw in de dorpen blijft grotendeels be perkt tot vervanging en 'eigen groei'. „Alles bin nen reëele proporties", benadrukt de wethou der het belang van 'bouwen naar behoefte'. „Waar Goes honderd huizen bouwt, zetten wij er vijftig weg. Dat is de planning. Maar de prak tijk is natuurlijk wat anders! Wanneer je dat uit het oog verliest, raak je in de problemen." heeft gekregen: voor dioxine en voor ammoniak. In het laatste ge val heeft Thermphos bezwaar aan getekend. Sindsdien zijn evenwel nog veel meer - en in een aantal veel hogere - overschrijdingen van de ammoniaknorm geconstateerd. Pas in augustus bleef het bedrijf er onder. Aan het begin van die maand is wel een nieuwe overtre ding van de dioxinenorm geconsta teerd. Een geringe weliswaar. De provincie bereidt ook hierover een reactie voor. middelburg - De provincie en de gemeenten moeten de boer op om asielzoekers met een verblijfsver gunning naar Zeeland te halen. Dat kan helpen tegen de krimp en de vergrijzing van de bevolking. De SP in de Staten van Zeeland wil dat het dagelijks provinciebe stuur initiatieven neemt. De SP wijst erop dat in Friesland, Drenthe en een deel van Utrecht een proef loopt om asielzoekers met een verblijfsvergunning bin nen tien weken aan een woning te helpen. Weigeren is geen optie. Moeten we in Zeeland ook doen, vindt SP-fractievoorzitter Ger van Unen. Ze acht een actieve opstelling ge wenst. De meeste vluchtelingen vestigen zich liever in een grote stad, omdat daar al familieleden en landgenoten wonen. Andere ge meenten blijven daardoor met de woningen zitten die ze wel ver plicht zijn voor vluchtelingen be schikbaar te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3