'Je bent best tevreden en dan 141 zeeland Mars trok ruim 1400 wandelaars Vrijwilligers museum maken fries In het RTL televisieprogramma Topchef strijden deze week iedere werkdag acht Zeeuwse hobbykoks en chef-koks tegen elkaar om een plaatsje in de halve finale. Man zwaar mishandeld Aanhouding wegens drugsbezit almanak Crea maandag 7 november 2011 HOOFDPLAAT - De Canadese Bevrij dingsmars rond 1 november is ie der jaar weer voor veel wandelaars de afsluiting van het wandelsei zoen. Van Hoofdplaat naar Knok- ke, een wandeling van 33 kilome ter voor getrainde lopers, maar ook voor veel amateurwandelaars. Grote groepen vrienden, familie, collega's staan zondag al ruim voor acht uur in Hoofdplaat te trappelen om weg te kunnen. Som migen hebben helpers die het stempelen van de kaarten voor hun rekening nemen. Want de deelnemers houden niet van on derbrekingen. Na Hoofdplaat is de eerste grote halte aan de Oranje- dijk, kopje koffie en verder naar de snert in Oostburg. „Nu komt het lange stuk richting Terhofstede over Zuidzande," weet Guust, een ervaren loper. „Veel lopers vinden dit het zwaarste stuk." In de D'Ouwe Schoole in Re- tranchement wordt gewacht op achterblijvers en dan gaat het ver der richting Knokke. Opluchting bij veel nieuwkomers bij de aan blik van uitspanning Moeder Sis- ka, maar ervaren lopers weten dat het nog zwaar wordt. Het lange, lange stuk over de Avenue Lip pens loopt vrijwel iedereen op de automatische piloot. Iedereen denkt dan vooral aan de laatste stempel en het eerste pilsje. In to taal liepen zondag 1427 wandelaars mee met deze 38e editie. TOPCHEF door Eugène Verstraeten TT e vindt dat je aardig kunt ko- I ken. Best tevreden serveer je I het gerecht, waarvan je denkt I dat je net een topprestatie J hebt neergezet, uit voor de gastromische neuzen van de kriti sche chefs. Die je dan even later keihard terug op je plaats zetten. Te lang gebakken, te kort gekookt, te weinig gekruid, niet te eten, ge woonweg 'vies', luidt het ontnuch terende commentaar. De televi siekijkers gniffelen thuis voor de buis, meester-kok Robert Kranen borg en chef-kok Julius Jaspers zijn weer aardig op dreef Het programma Topchef gaat deze keer sinds eind augustus het hele land door. Uit iedere provincie strijden telkens acht professionele en hobbykoks tegen elkaar achter het fornuis. Degene die in de lan delijk finale het beste goochelt met potten en pannen mag zich straks topchef noemen en strijkt een hoofdprijs van 25.000 euro op. Vanaf vandaag zien we deze week iedere werkdag de koks uit Zee land zich uitsloven om bij het kriti sche duo Kranenborg en Jaspers in een goed blaadje te komen. Een van de amateurkoks die mee doen is Niels Koster (21) uit West- dorpe. Staat al achter het fornuis vanaf zijn twaalfde. Koken is zijn passie, maar hij heeft geen ambi ties om er zijn beroep van te ma ken. Hij loopt stage bij Nobus Ad vocaten in Terneuzen en mikt op een juridische carrière. Niels kwam door de Zeeuwse voorron de, waaraan zo'n tachtig koks, of mensen die denken dat ze dat zijn, meededen. De opnamen zijn achter de rug, maar er mag natuurlijk nog niets verklapt worden. „Het was wel een hele ervaring", zegt Niels. „Uit eindelijk heeft het weinig met ko ken te maken, maar vooral met te levisie maken. Natuurlijk, je moet wel die opdrachten koken. Sommi ge gerechten doen de chefs voor, andere moet je zelf ontdekken met typisch Zeeuwse producten." Niels ging op z'n twaalfde met zijn stiefvader al op kookles in Zelzate en werd besmet met het kookvi- rus. Hij kookt de sterren van de he mel, maar heeft nog nooit in een sterrenrestaurant gegeten. „Dat laat mijn studentenbudget niet toe." Om een centje bij te verdienen staat Niels in de zomervakantie in de keuken bij camping Welgelegen in Cadzand-Bad. Niels: „Achteraf vond ik Topchef wel leuk, maar als je daar staat voel je je wel een beet je te kakken gezet. Ze zeggen ge woon dat het vies is, Het was stres sen, omdat je zo weinig tijd had had." Dat vindt ook Yannick Ma- hu (25), in het dagelijks le ven chef-kok van de Pe trus 8c Paulushoeve in Lamswaar- de. Hij gaf zich eigenlijk op voor 'Wie is de chef?', een ander kook- programma, maar werd gevraagd HULST - In het park tussen de Leeghwaterstraat en de Kievit straat in Hulst is zaterdag rond 8.45 uur een 18-jarige man uit Hulst aangehouden wegens zware mishandeling. De man wordt er van verdacht in de nacht van vrij dag op zaterdag, in de binnenstad van Hulst, een 18-jarige man uit België met een glas in zijn gezicht te hebben geslagen, zonder duide lijke aanleiding. Het slachtoffer is in het ziekenhuis behandeld aan verwondingen aan zijn hoofd. De verdachte had al een ontzegging voor de binnenstad van Hulst. - Hobbykok Niels Koster uit Westdorpe zweert bij superverse ingrediënten en vangt zijn verse vis gewoon zelf. maak het liefst gerechten die je niet elke dag kookt." foto Mark Neelemans iH69^9SBBBËaBH8S&38£K voor Topchef Moedig van Yan nick, want zo steek je wel je nek uit. „Ik zag het als een kans en een leuke uitdaging", zegt Yannick, die uiteraard niets over de afloop van dit avontuur mag verklappen. „Ik vond het wel veel strenger dan ver wacht. De smaak van de twee chef-koks is heel anders dan die van jezelf Bovendien, je staat in een vreemde omgeving, je moet al les zoeken en je staat natuurlijk on der een enorme tijdsdruk. Er lig gen wat producten en dan moet je als kok aan de slag. Je heb maar een paar minuten tijd om iets te verzinnen." Yannick: „Je maakt tijdens de op namen alle facetten van het leven mee: teleurstelling, blijdschap, ver driet, boosheid, het is slopend." En dat vijf dagen lang van 8.30 uur 's morgens tot 20.00 uur 's avonds. „Ik denk dat je met de chefs Kra nenborg en Jaspers gezellig een biertje aan de bar kunt drinken. Dan zijn ze best aardig. Maar als de camera's aan gaan..." Topchef Het programma Topchef is iedere werkdag om 19.00 uur te zien bij RTL 5. De herhaling is de andere dag telkens om 13.00 uur te bekij ken bij RTL4. Aan de grootste kookwedstrijd van Nederland doen in totaal 96 profes sionele en amateurskoks mee uit al le provincies. Vanaf vandaag zijn de 8 Zeeuwse deelnemende koks te zien. Uiteindelijk komen er 24 kandida ten in de halve finale. De finaleweek is op televisie te volgen van maandag 21 tot en met vrijdag 25 november. De 'topchefs' worden beoordeeld door meester-kok Robert Kranen borg en chef-kok Julius Jaspers en een aantal gastchefs. De winnaar mag zich Topchef noemen en gaat met een hoofdprijs van 25.000 euro naar huis. HULST - Aan het Stationsplein in Hulst is vrijdagavond een 18-jarige man uit de gemeente Hulst aange houden. Bij een controle bleek dat de man een dealershoeveelheid softdrugs bij zich had. Ook in zijn woning zijn softdrugs aangetroffen. De man is in verzekering gesteld en wordt dinsdag voorgeleid. Tip? redactie@pzc.nl Met zijn zessen betraden ze de coupé. Goed bewaarde dames in op perbeste stemming. Ze hadden een dagje creabeurs genoten en aan het geluidsniveau te horen was er voor, tijdens of na de activiteit duidelijk ook nog tijd geweest om de inwendi ge mens met iets vloeibaars te verster ken. Eén van hen voerde het hoogste woord en liet de hele coupé meegenie ten. Ze merkte de stijgende irritatie en besloot dat de aanval de beste ver dediging zou zijn. Haar stem schal de: Ja sorry mensen, ik heb last van ouderdoms-adhd." Zelfkennis, een mooie zaak. Maar de meeste medereizigers waren NS dankbaar geweest voor een stilte coupé. BRESKENS - Een fries aan een ge bouw kennen we vooral uit de oudheid. Binnenkort is een uitge breide verhalende fries ook te zien in het visserijmuseum van Bres- kens. Zaterdag maakten de mu- seumvrijwilligers tijdens het jaar lijkse uitstapje zo'n kunstwerk on der leiding van beeldend kunste naar Theo Jordaans. Iedereen had opdracht gekregen foto's of kran ten over Breskens en de visserij mee te brengen. Met zeildoek, ko pieermachines, touw, grote kope ren ringen en een lamineerappa- raat werd min of meer handig de hele namiddag gewerkt. Theo was tevreden over de inzet en het en thousiasme van iedereen. Binnen kort hangt in een van de zalen van het museum een echte fries. Theo Jordans (I) helpt met maken van kunstwerken. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 32