21 zeeland Gemeenten zien winst op grond verdampen Troïka trekt nieuw ROC Wimpie PZC 1 maandag De krant 6 weken voor 18 euro! De gemeentelijke grondbedrijven staan onder druk. Landelijk wordt een miljardenverlies voor spelt. In Zeeland gaat het om ettelijke miljoenen. maandag 7 november 2011 door Wim Hofman Er zat niets anders op, ook ik moest in mijn prille jeugd naar school. Er wa ren blijkbaar van die wet ten waar ik geen weet van had. Het begon wat mij betreft met de bewaarschool. Alle kinderen zaten in één ruimte en dat waren er best veel, want de naoorlogse aanwas had al een flin ke start gekregen. De jongste was Theo, die was twee jaar. Hij kon al wel met zijn armen over elkaar zitten, maar hij was toch onrustig. Iedereen voel de met hem mee. Een van de jongetjes was Wim pie. Op een dag kwam hij naar me toe. Hij deed wat stiekem. Dat was niet ongewoon, want in die tijd moesten kinderen altijd uitkij ken voor de toerekeningsvatbaar heid van volwassenen. Wimpie haalde iets uit zijn broekzak te voorschijn, een propje krantenpa pier dat hij voorzichtig open maakte. Hij had gehoord dat ik lezen kon en inderdaad; ik las met wat moei te een verhaal als Wim en de maan of De kip en de haan, maar wat hij me liet zien was andere koek. Het bleek een stukje beeldverhaal te zijn dat hij uit een krant had ge knipt. Het ging over Tom Poes en Olivier B. Bommel. Met de namen had ik al moeite. Gelukkig kwam juffrouw De Bont tussenbeide want we moesten stil zijn, anders konden we de juf niet meer ho ren. Maar het stukje krant van Wim pie K. had me toch wel nieuwsgie rig gemaakt en ik moet nu nog al tijd aan Wimpie denken als ik weer iets over Tom Poes of Bom mel verneem. Onlangs ook weer, toen ik vernam dat het Letterkun dig Museum het archief van Toon der in beheer heeft gekregen. Drie tentoonstellingen worden voorbe reid. Ik hoop dat Wimpie nog leeft en dat hij erheen kan gaan en dat hij liefhebber van die verhalen is ge bleven. Of misschien leest hij er gens stilletjes Tom Poes en de Blikken Mannen of De Bovenba- zen, een heel actueel verhaal dat over het bij elkaar schrapen van geld gaat Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf-07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode, U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal ina28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\rw s De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgege ens. In het colofon treft u nadere informatie aan. GRONDBEDRIJF door Marcel Modde "W" arenlang waren de gemeente- I lijk grondbedrijven een leuk I melkkoetje. Weilanden en I akkers werden voor een ap- I pel en een ei aangekocht m met als doel er flink aan te werdienen zodra zich voor het ge bied een projectontwikkelaar aan diende. Maar tijden veranderen. De hui zenmarkt stagneert en ook bedrij ven staan niet meer te dringen een nieuwe vestiging te bouwen. On dertussen zitten de gemeenten nog wel met die gronden in hun maag. Uit een inventarisatie van deze krant blijkt dat de Zeeuwse gemeenten die fors hebben geïn vesteerd en zich rijk hebben gere kend, er onder de huidige omstan digheden samen ettelijke miljoe nen bij inschieten en hun reserves moeten afromen. Hoeveel precies, wordt niet helemaal duidelijk. Ge meenten zijn terughoudend met het verstrekken van gedetaileerde exploitatiecijfers, omdat openba- Landelijk onderzoek Financieel adviesbureau Deloitte heeft in opdracht van de Rijksover heid en de Vereniging Nederlandse Gemeente de situatie bij 200 ge- meenteiijke grondbedrijven ge analyseerd. Daaruit blijkt dat de verliezen op ruimtelijke plannen de komende ja- ren kunnen oplopen tot 2,9 mil jard euro. De meeste gemeenten kunnen het verlies opvangen uit hun reser ves, sommigen zullen extra moe ten bezuinigen. Voor 35 gemeenten, waaronder geen Zeeuwse, dreigt een onder toezichtstelling (artikel 12) ring de 'onderhandelingspositie kan schaden'. Duidelijk is dat de diepste wonden in Viissingen wor den geslagen. Vorige week besloot de raad een verlies van 12 miljoen euro op het plan Scheldekwartier voor lief te nemen. Daarnaast Het Scheldekwartier in Viissingen. foto Ruben Oreel heeft Viissingen nog tal van ande re bouwpprojecten lopen, waar het ook niet echt wil vlotten. Na een verrekening met de wél winst gevende locaties schiet die gemeen ten er volgens de bestuursrappor- tage 2010 nog eens zeker 1 miljoen euro bij in. De laatste stand van za ken wordt later deze maand be kendgemaakt, aldus een woord voerder. Middelburg komt eind dit jaar na plussen en minnen uit op een ver lies van 2 miljoen euro. Tekenend voor de provinciehoofdstad is ook dat de verwachte omzet van het grondbedrijf blijft hangen op 7,4 miljoen, waar in 2010 nog 11,1 mil joen werd genoteerd. Overigens liep die omzet sinds 2007 al voor zichtig terug. Centrumgemeente Goes zag de re serve bouwgrondexploitatie met 2,4 miljoen euro slinken. Terneuzen houdt de schade be perkt, vooral omdat daar geen ac tieve grondpolitiek wordt gevoerd. Dat houdt in dat uitbreiding van woonwijken vooral aan commer ciële partijen wordt overgelaten. Een nadeel is dat in economische hoogtijdagen niet de vruchten kunnen worden geplukt van grondtransacties. Maar wanneer het slecht, gaat scheelt dat een zu re appel, verklaart woordvoerder Daniël Rouw het afwijkende be leid. Aan de andere provinciegrens heeft Schouwen-Duiveland aan de noodrem getrokken door grond prijzen te bevriezen of zelfs te ver lagen. De verwachte winst daalde daar dit jaar met 800.000 euro. De kleinere Zeeuwse gemeenten doen het over het algemeen een stuk beter, blijkt tevens uit de in ventarisatie. Kapelle verwacht uit grondverko- pen bijna een ton meer binnen te halen en Veere rekent eind dit jaar zelfs op een 1,4 miljoen euro hoge re winst. „Wij pakken het anders aan", zegt Cees den Hamer van het Veerse directieteam. „Als je huizen wil verkopen, moet je van achter het bureau komen en poten tiële klanten opzoeken. En vooral ook niet te veel hooi op je vork ne men!" MIDDELBURG - Het nieuwe Zeeuw se ROC krijgt - in elk geval om te beginnen - een driehoofdige lei ding. Drie bestuurders van de te fri seren ROC's Zeeland in Mid den-Zeeland en Westerschelde in Zeeuws-Vlaanderen gaan de nieu we organisatie gestalte geven. Hennie van Meerkerk, de huidige bestuursvoorzitter van het ROC Zeeland, voert de troïka aan. Gert- jan van der Brugge, nu bestuurs voorzitter van het ROC Wester schelde en Martin Nelen, directie lid van het ROC Zeeland complete ren het nieuwe college van be stuur. De kwartiermakers uit de ra den van toezicht van beide centra voor middelbaar beroepsonder wijs hebben dit voorstel neerlegd bij de voltallige raden van toezicht en de ondernemingsraden. Voorzitter Ron Barbé van die kwartiermakers is blij met de in vulling van het driemanschap. „We bundelen zo de kennis en er varing en niet te vergeten ook de contacten met de samenleving die bij de twee fusiepartners zijn opge bouwd." Het nieuwe ROC ontstaat per 1 ja nuari. Meerkerk c.s. krijgt de taak binnen drie jaar de organisatie op poten te zetten. Een van de heikele punten in de aanloop naar de fusie was de plaats van het hoofdkantoor. De keus viel op Zeeuws-Vlaanderen, maar de financiering daarvan is nog niet rond. Barbé gaat ervan uit dat de provincie de daarover ge maakte afspraken gestand doet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2