Topchef ben je niet zomaar yisio-film laat je kijken 141 zeeland Informatiebord over verdronken Rilland 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD Acht Zeeuwse amateurkoks binden strijd aan JUBILEUM Koninklijke Visio, expertisecentrum voor slechtziende en blinde mensen, presenteerde zaterdag in Goes een bijzondere jubileumfilm over leven met een visuele handicap. Koninklijke Visio WWW.AUTOTEAM.NL /TXAutoTeam PvdA Borsele houdt debat over onderwijs maandag 7 november 2011 door Eugène Verstraeten Je vindt dat je aardig kunt ko ken. Best tevreden serveer je het gerecht uit voor de gastro- mische neuzen van de kriti sche chefs. Die je dan even la ter keihard terug op je plaats zet ten. Te lang gebakken, te kort ge kookt, te weinig gekruid, niet te eten, gewoonweg 'vies', luidt het ontnuchterende commentaar. De televisiekijkers gniffelen thuis voor de buis, meester-kok Robert Kra nenborg en chef-kok Julius Jaspers zijn weer aardig op dreef Het programma Topchef gaat deze keer sinds eind augustus het hele land door. Uit iedere provincie strijden telkens acht professionele en hobbykoks tegen elkaar achter het fornuis. Degene die in de lan delijke finale het beste goochelt met potten en pannen mag zich straks topchef noemen en strijkt een hoofdprijs van 25.000 euro op. Vanaf vandaag zien we deze week iedere werkdag de deelnemende koks uit Zeeland zich uitsloven om bij het kritische duo Kranen borg en Jaspers in een goed blaad je te komen. Een van de amateurkoks die mee doen is Niels Koster (21) uit West- dorpe. Staat al achter het fornuis vanaf zijn twaalfde. Koken is zijn passie, maar hij heeft geen ambi ties om er zijn beroep van te ma ken. Hij loopt stage bij Nobus Ad vocaten in Terneuzen en mikt op een juridische carrière. Da's heel andere koek. Niels kwam door de Zeeuwse voorronde, waaraan zo'n tachtig koks, of mensen die den ken dat ze dat zijn, meededen. De opnamen zijn achter de rug, maar er mag natuurlijk nog niets verklapt worden. „Het was wel een hele ervaring", zegt Niels. „Uit eindelijk heeft het weinig met ko ken te maken, maar vooral met te levisie maken. Natuurlijk, je moet wel die opdrachten koken. Sommi ge gerechten doen de chefs voor, andere moet je zelf ontdekken met typisch Zeeuwse producten." Niels ging op z'n twaalfde met zijn stiefvader al op kookles in Zelzate en werd besmet met het kookvi- rus. Hij kookt de sterren van de he mel, maar heeft nog nooit in een sterrenrestaurant gegeten. „Dat laat mijn studentenbudget niet toe." Om een centje bij te verdie nen staat Niels in de zomervakan tie in de keuken bij camping Wel gelegen in Cadzand-Bad. Niels: „Achteraf vond ik Topchef wel leuk, maar als je daar staat voel je je wel een beetje te kakken gezet. Ze zeggen gewoon dat het vies is, Het was gestrest, omdat je zo wei nig tijd had had." Topchef, elke werkdag 19.00 bij RTL5. door Luc Oggel RILLAND - Op de Westerschelde- dijk bij Rilland is zaterdag een bord onthuld met daarop informa tie over het verdronken land van Oud-Rilland, waarvan resten bij laag water in de Westerschelde nog zichtbaar zijn. Het paneel werd onthuld door wa terschapsbestuurder Guiljam van der Schelde en de Reimerswaalse wethouder Hans de Kunder. Het bord is een cadeautje voor de in woners van Rilland van water schap Scheldestromen voor de overlast van de dijkversterkings door Luc Oggel Een beetje een bizarre op dracht vond hij het wel, ra dio- en filmmaker Bert van Leerdam, toen experti secentrum voor blinde en slecht ziende mensen Koninklijke Visio in Goes hem benaderde om een filmreportage te maken over leven met een visuele handicap. „Dat is net zoiets als radio maken voor do ven", zegt hij zaterdag tijdens de presentatie van de acht minuten durende film op de Grote Markt in Goes. Inmiddels denkt hij er anders over. „Als je je erin verdiept, blijkt dat er veel meer blinden en slecht zienden rondlopen dan je denkt. Het is een film voor hen, over hen en met hen en dat vergt een be paalde aanpak. Het moet wel te volgen zijn, dus er wordt meer uit gelegd dan in een normale film. Een soort hoorspel voor blinden." Met de film wordt het 25-jarig jubi leum van Visio luister bijgezet. „De aanleiding was eigenlijk dat we nog steeds vaak horen dat men sen ons niet weten te vinden", zegt coördinator Kees Kuyper van Visio. „Er zit dus ook een promo tiecomponent in. Het is zaak dat de keten sluit, dat medici doorver wijzen naar ons. Het is niet alleen een film voor onze eigen doel groep, maar ook voor de buitenwe reld." De film draait om de drie hoofdrolspelers Ali Mol, Saskia Dalebout en Lotte van Kerkhove. Ze hebben alledrie een andere visuele handicap. Alie heeft kokerzicht, Saskia is hele maal blind als gevolg van kanker op haar vijftiende en Lotte ziet al les wazig. De reportage biedt een inkijkje in hun leven, af en toe let terlijk door hun ogen. „Door mijn kokerblik is mijn wereld beperkt", zegt Ali. „Dat stuit wel eens op on begrip. Ik doe rustig aan, maar de wereld heeft haast." Aan Lotte is niet meteen te zien dat ze een visuele handicap heeft, al draagt ze bijna altijd een zonne bril. „Ik heb ook wel een blindege- leidestok, om te laten zien dat mensen rekening met me moeten houden." De twee vinden het een goede zaak dat de film is gemaakt. „Het geeft heel duidelijk weer waar wij in het dagelijks leven te genaan lopen", zegt Mol. Van Leerdam kreeg bij het maken van de film hulp van Johan Dinge- manse, al sinds het begin cliënt bij Visio en tevens medewerker com municatie en voorlichting. Hij was de meetlat waarlangs werd ge toetst of het allemaal te volgen is. Dingemanse benadrukt dat je als blinde of slechtziende tegenwoor dig absoluut niet 'achter de gera niums' hoeft te zitten. „Er zijn zo veel hulpmiddelen, de techniek staat niet stil. De iPhone bijvoor beeld, die heeft spraakgestuurde navigatie waardoor je altijd de weg kunt vinden." De technologische ontwikkelingen hebben ook gevolgen voor de bege leiding en training vanuit Visio. Naast de taststok wordt nu bijvoor beeld ook gebruik gemaakt van het hulpmiddel echolokalisatie; het verwerken van informatie die voortkomt uit de reflectie van ge luid. De echo heeft dezelfde ken merken als het object waarop het terugkaatst en is daardoor voor de (geoefende) luisteraar herkenbaar en bruikbaar. De jubileumfilm werd zaterdag doorlopend vertoond, daarnaast waren er parcoursen uitgezet waar bij binnenstadbezoekers konden ervaren hoe het is om visueel ge handicapt te zien, bijvoorbeeld door trap te lopen met een geblin deerde bril. De jubileumfilm is te zien via het You- Tube-kanaal van Visio, www.youtu- be.com/konvisio. Meer informatie op www.visio.org. Koninklijke Visio is in januari 2010 ontstaan uit drie organisaties: De Brink, Sensis en Visio. Naar schatting zijn er wereldwijd 180 miljoen mensen met een ern stige visuele beperking. De Goese vestiging van Visio is be gonnen in de oude barakken van het ziekenhuis tot 1988, vervol gens in een gebouw aan de Lijn baan en sinds 2006 de huidige lo catie aan het Stationspark. Traplopen met een geblindeerde bril, het is moeilijker dan het lijkt, kon za terdag worden ervaren. Waterschapsbestuurder Guikjam van der Schelde (I) en wethouder Hans de Kunder onthullen het informatiebord. foto Luc Oggel werken. De onthullingsdatum 5 november was bewust gekozen omdat op die dag in 1530 de Sint Fellxvloed veel Zeeuwse dorpen, waaronder het oude Rilland, heeft verzwolgen. De Archeologische Werkgemeenschap voor Zeeland afdeling Zeeland heeft enkele ja ren geleden uitgebreid onderzoek gedaan naar het verdronken dorp je. Aanwezigen kregen een be knopt uittreksel van het onder zoek mee. Wethouder Hans de Kunder vindt het bord een aan winst. „Je moet je verleden ken nen om het heden en de toekomst te kunnen begrijpen." officieel Opel Dealer LJLvoel je v r i j Onderdeel van de Automations Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Pearyweg te Goes. NIEUWDORP - De PvdA Borsele houdt morgenavond om 20.30 uur een onderwijsdebat in dorpshuis Ammekore in Nieuwdorp.The ma's die aan de orde komen zijn onder andere: verdwijnt de basis school uit de dorpen en wat komt er voor terug? Kunnen onze kinde ren wel goed opgeleid worden bin nen onze provincie? Sluiten onder wijs en arbeidsmarkt goed op el kaar aan? Zijn het VO en het VMBO te theoretisch en missen zij de aan sluiting op de maatschappij? De discussie staat onder leiding van Jan Ennik, directeur van het Regio naal Pedagogisch Centrum Zee land (RPCZ).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26