Wie wint de Zeester? Sprookje voor volwassenen ns&iis 16I zeeland H Straat van Sare en Jo Drie beginnende Zeeuwse filmmakers staan vanavond, in de Vlissingse bioscoop CineCity, in de finale van FilmStars 2011. Deze competitie is een initiatief van Stichting Cavak. Voorstelling Claudia de Breij later DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK 'Duvelsjong' van Nelleke van der Krogt 1 cadeau bij aankoop van 1 15,- aan boeken zeeland in de vorige eeuw Lezingencyclus Nico Out over topexposities FILMSTARS Filmposter van Moira. De raadkaart van vorige week toonde de Post weg in Nieuw- en Sint Joosland met kinderen in dracht. In het eerste huis rechts woonde de familie Dingemanse, weet Henk van Eenennaam. „En in het laatste hoge huis rechts heeft dokter A. Walraven ge woond. De hoge bomen links ston den voor de toenmalige pastorie." Toen de foto werd gemaakt woon de in het hoge hoekhuis links we duwe Catsman-Westerweel, be kend als Sare van Joris, die er een kruidenierswinkeltje had en de bo venverdieping verhuurde als kost huis voor onderwijzers van de openbare school. Het winkeltje is in de oorlog verwoest. Op deze plaats is later een rijwielherstel- werkplaats gebouwd waar Jaap Knuijt velen van dienst was, meldt Van Eenennaam. Daarna gebruik te de familie Van Zweden de ruim te als magazijn voor hun Spar-win- kel. Ko Kodde schrijft: „De voor grond tot het hoge huis links is nu de Korteweg en vanaf de hoge (kastanje)bomen begint de Oude Rijksweg. Van de bomen en de pastorie is niets meer terug te vin den: begin jaren '70 is hier het dorpshuis gebouwd. In het lange huis rechts met de drie schoorste nen waren het raadhuis en de openbare school gehuisvest met één gemeenschappelijke ingang. In 1915 is een nieuwe school ge bouwd en in 1927 een nieuw ge meentehuis, waarin nu soos In de Keitjes zit." Kees Stevense vertelt dat de bomen van de pastorie 'door leerlingen van de tegenover gelegen school als openbaar toilet werden gebruikt in het speelkwar tier'. De dokterswoning verdween in de jaren '70. In dat pand zaten in de jaren '50 en '60 een heren kapper en het sigarenzaakje van 'Jo van de kapper' Paulusse. Winnaars waardebon: B. Knuijt, Nw- en St Joosland; K. Kodde, Heinkens- zand; M. Duim-Dingemanse, M'burg VLISSINGEN - De première van drie korte films in een uitverkochte bio scoop CineCity in Vlissingen is vanavond de apotheose van Film- Stars 2011. Aan het eind van de avond wordt bekend wie van de drie regisseurs de Gouden Zeester mee naar huis mag nemen: Bo van Scheyen (met Moira), Matthias Hoekman The Peekerof Simone van Boven Latrinalia FilmStars - dat dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden - is georganiseerd door Stichting Ca vak (Centrum voor Audiovisuele Amateurkunst). De finale van van avond is het sluitstuk van een in tensief proces dat al in het voor jaar begon. In maart kon iedereen vanaf vijftien jaar zijn of haar idee voor een film presenteren aan een vakjury, bestaande uit Raimond van Soest, Escha Tanihatu en GRIJPSKERKE - Nico Out, onder meer bekend als kunstrecensent voor deze krant, verzorgt op uitno diging van Galerie De Ósseberg (tussen Grijpskerke en Sint Lau rens) een korte lezingencyclus. On der de titel Tien toptentoonstellin- gen belicht hij tien lopende exposi ties in bekende Nederlandse mu sea. Deze geven samen een mooi beeld van belangrijke ontwikkelin gen in de beeldende kunst. De lezingen zijn op de donderda gen 17 en 24 november en 1 decem ber. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. Reserveren via 0118-625284. Meer info: www.deosseberg.nl Rieks Soepenberg. Vijftien filmma kers in de dop meldden zich. De jury selecteerde vijf van hen. Naast Van Scheyen, Hoekman en Van Boven (samen met Yvonne Kemps en Paola Pica) waren dat Ruben Schouw en Patrice Win- field. Menno Dekker, die bij de Zeeuwse voorronde van de Kunst bende de eerste prijs won in de ca tegorie 'Film en animatie', kreeg een wildcard. De zes kandidaten volgden daarna workshops bij professionals. In juni presenteerden zij hun scena rio en een compleet filmplan, op basis waarvan de jury de drie fina listen koos. Die kregen een budget van 5000 euro om hun film op te nemen en af te monteren. De opnamen vonden voorname lijk in de zomerperiode plaats. Voor het werven van de benodig de acteurs en actrices werden in juni audities gehouden. Na een voorselectie van ruim honderd kandidaten mochten er 35 hun ac teertalenten aan de jury tonen. www.c3vak.nl !Mëfr ïWASy STo^y Een deel van de poster van The Peeker. foto Mischa de Muynck Veere. Het is een zeer leerzaam een volgend project niet alles zelf proces geweest, omdat hij met alle moet willen doen. En misschien facetten van het vak te maken moet ik toch maar met schema's heeft gekregen, zegt Hoekman. „Ik gaan werken." heb er vooral van geleerd dat ik bij J) thepeeker.blog.com GOES - Wegens ziekte gaat de voor- the in Goes, niet door. De voorstel- stelling Hete Vrede van cabaretière ling wordt verplaatst naar dinsdag Claudia de Breij, die morgen zou 20 december, ook in De Mythe. Ge worden gespeeld in theater De My- kochte kaarten blijven geldig. 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 -"I maandag 7 november 2011 door Rolf Bosboom Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. ij heeft wel getwijfeld of hij mee moest doen aan FilmStars, juist omdat hij de juryleden goed kent. Toch be sloot Matthias Hoekman (25) een kans te wagen, met de 'short fan tasy story' The Peeker als gevolg. „Ik ben ontzettend blij met het re sultaat. Het is nog mooier gewor den dan ik achter mijn bureautje kon bedenken." Hij noemt het zelf'een sprookje voor volwassenen', een enigszins surrealistisch verhaal over een man die al turend door zijn brie venbus de buitenwereld obser veert. „Ik ben geen man van het maken van schema's", zegt Hoek man. „Ik ben gewoon aan de slag gegaan, waarna het een beetje uit de hand is gelopen." Voor de opnamen bouwde hij sa men met de kunstenaars Marcel Thelen, Martijn Prins en Johnny de Jonge een complete studioset in het vroegere mijndepot in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16