grammetje mee NOG 3 DAGEN 100-120 gram zie onze ACTIE KRANT zeeland 115 «G. van boven 'Niet achter geraniums met visuele handicap' Modelvliegtuigjes als ballerina's in de lucht Gewonde man vlucht na tegen boom te zijn gereden maandag 7 november 2011 De modelvliegtuigjes waarmee zaterdag in de sporthal van Arnemuiden werd gevlogen wegen tussen de 100 en 120 gram, inclusief het motortje en de batterij. door Theo Giele De populairste kist zondag in sporthal De Blikken is de Disney: 101 gram schoon aan de haak, inclusief het 12 grams motortje en de batterij. Het ultralichte model vliegtuigje, wordt door de meeste van de elf deelnemers in de A-klas se gebruikt. Ook Derk van der Vecht, meervoudig Nederlands kampioen, vliegt met dit model dat pas sinds dit seizoen op de markt is. Middelburger Ruud van den Barse laar heeft geen Disney. Hij neemt deel in deze klasse met een toestel van eigen ontwerp. Geconcentreerd begint hij aan voor alle deelnemers voorgeschre ven vlucht, te beginnen met een vierkante lus met halve rol. Na tien onderdelen, waaronder de 'duw-duw-trek-humpty-bump' moet de piloot eindigen met een 45 graden daalvlucht. Van den Baarselaar doet nu voor het zesde jaar mee aan het F3P-vliegen, zoals deze indoor-mo- delvliegsport heet. De Zeeuwse deelnemers, dit jaar slechts twee, hebben de sporthal in Arnemui den geregeld voor het evenement. „Dat scheelt voor ons één verre reis." In totaal zijn er vier rondes, de vol gende is in Emmeloord. Omdat hij in de A-klasse vliegt, doet Van den Baarselaar ook mee aan internationale wedstrijden. De voorschreven vlucht is overal in foto Ruben Oreel Er zijn vier categorieën in het F3P-mode!vliegen: de (internationale) A-klasse met verplichte figuren en de B- en C-klasse waarbij wat meer vrijheid is bij het samenstellen van de oefening. Tenslotte is er de vlucht op muziek, waar bij de vliegtuigjes als gevleugelde ballerina's door de lucht gaan. Een vierkoppige jury beoordeelt de vlucht. Net als bij bijvoorbeeld turnen en kunstschaatsen, heeft elk onderdeel een eigen moeilijkheidsgraad; een moei lijk onderdeel levert meer punten op dan een makkelijk. Het Nederlands kampioenschap wordt gevlogen in vier rondes. De eerste was gisteren in Arnemuiden. OOST-SOUBURG - Ondanks zijn ver wondingen maakte een 27-jarige automobilist zich vrijdagavond uit de voeten nadat hij in Oost-Sou burg tegen een boom was gereden. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Dat gebeurde rond kwart over elf op de Burgemeester Stemerdink- laan. Na de aanrijding rende de ge wonde automobilist weg. Hij is kort daarop aangehouden in een Autobedrijf Joosse Gildeweg 20, Vlissingen, 0118-419420, www.ford-joosse.nl Europa hetzelfde. Maar dat bete kent niet dat ook de wedstrijden overal hetzelfde zijn. Zo is er een groot verschil in hoogte tussen de ene en de andere hal. Dat maakt nogal wat uit voor de timing bij een duikvlucht. Het gewicht speelt eveneens een belangrijke rol. Het bepaalt in ster ke mate de (reactie)snelheid en daarmee de wendbaarheid van het toestel. Tien gram extra scheelt al gauw een halve seconde. Een pi loot die niet oplet zit zo aan de grond of tegen het plafond... Het is een precisiesport. Het draait om symmetrie, haakse bochten, exact ho rizontaal vliegen of loodrecht da len en stijgen in dezelfde verticale lijn. Ook een ongeoefende kijker ziet na een tijdje het verschil tus sen de toppiloten die hun toestelle tje met vaste hand door de hal stu ren en deelnemers met een min der strak 'koersverloop'. F3P-vliegen is geen al te dure hob by. Voor een paar honderd euro heeft iemand al een vliegtuigje. De prijzen voor de zender, waarmee de toestelletjes worden bestuurd, lopen sterk uiteen. Een oefenloca tie is wat lastiger. Van den Barse laar oefent één keer in de week in De Kruitmol'en in Middelburg. Voor een aantal deelnemers is het indoor-modelvliegen een manier om de wintermaanden door te ko men omdat ze met hun 'grote' mo dellen buiten niet kunnen vliegen. Overigens hangt aan deze bui ten-modelvliegtuigen een heel an der prijskaartje. ommmmBsmmsmmmsammmm GOES - Een beetje een bizarre op dracht vond hij het wel, radio- en filmmaker Bert van Leerdam, toen het expertisecentrum voor blinde en slechtziende mensen Koninklij ke Visio in Goes hem benaderde om een filmreportage te maken over leven met een visuele handi cap. „Dat is net zoiets als radio ma ken voor doven", zei hij zaterdag tijdens de presentatie van de acht minuten durende fdm op de Gro te Markt in Goes. Inmiddels denkt hij er anders over. „Als je je erin verdiept, blijkt dat er veel meer blinden en slecht zienden rondlopen dan je denkt. Het is een film voor hen, over hen en met hen en dat vergt een be paalde aanpak. Het moet wel te volgen zijn, dus er wordt meer uit gelegd dan in een normale film. Een soort hoorspel voor blinden." Met de film wordt het 25-jarig jubi leum van Visio luister bijgezet. „De aanleiding was eigenlijk dat we nog steeds vaak horen dat men sen ons niet weten te vinden", zegt coördinator Kees Kuyper van Visio. De film draait om Ali Mol, Saskia Dalebout en Lotte van Kerk- hove. Ze hebben alledrie een ande re visuele handicap. Alie heeft ko- kerzicht, Saskia is helemaal blind als gevolg van kanker op haar vijf tiende en Lotte ziet alles wazig. De reportage biedt een inkijkje in hun leven, af en toe letterlijk door hun ogen. Van Leerdam kreeg hulp van Jo- han Dingemanse, al sinds het be gin cliënt bij Visio en tevens mede werker communicatie en voorlich ting. Dingemanse benadrukt dat je als blinde of slechtziende tegen woordig absoluut niet 'achter de geraniums' hoeft te zitten. „Er zijn zoveel hulpmiddelen, de techniek staat niet stil. De iPhone bijvoor beeld, die heeft spraakgestuurde navigatie waardoor je altijd de weg kunt vinden." De jubileumfilm is ook te zien via www.youtube.com/konvisio. Vlnr: cameraman Joost Kuiper, Alie Mol, Saskia Dalebout, Bert van Leerdam en Lotte van Kerkhove. foto's Willem Mieras ■■■BBBBBHEBBMBBMn woning in Oost-Souburg. Hij is de zelfde avond in vrijheid gesteld en opgenomen in het ziekenhuis. De- man heeft geen vaste woon- of ver blijfplaats. TOTAAL INSTALLATEUR ALLES IN ÉÉN HAND www.vanbovenkeukens.ni Tramstraat 1 -3 (centrum). Koudekerke. Tel. 0118-551681 Vrijdagavond kagpcivona '/o'er, U::yrn:tri r f>: .ion) 't Verschil zul je wel merke, op een fiets uit Aagtekerke! dLeo ,-]< IJL) coóde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15