m Wat is dat toch met Lucca? 19 reizen De eeuwenoude Italiaanse vestingstad Lucca bruist van gezelligheid. Op de pleinen, omzoomd met cafés en restaurants, hoor je altijd muziek. Botlke Nielsen zocht het geheim van de stad. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 5 november 2011 De sfeer in de Toscaan- se vestingstad Lucca is zó losjes, zó speciaal, dat veel bezoekers zich afvragen waar dat door komt. Neem de Via Fil- lungo, de smalle, schilderachtige hoofdstraat waar de shoppers bij kans over elkaar struikelen. Een voetgangersgebied bij uitstek, zou den wij Nederlanders vinden. Maar niemand in Lucca kijkt raar op als je aan de kant moet voor een auto of een fiets. Het is misschien wel dat gedrag - het moeiteloze aanpassingsvermo gen van de inwoners - dat Lucca zo leuk maakt Lucca staat voor pa- lazzo's, grandeur, restaurants en osteria's, Lucca staat ook voor de opera's van Puccini, voor een wan delpromenade over de vesting muur en voor concerten. De rondtuffende auto's in de Via Fillungo betekenen dat het stadje minder een openluchtmuseum is dan bijvoorbeeld Florence. Het is een gezellig allegaartje. Je snuift de rijke historie op. Het meest typerende van de ves tingstad is de vestingmuur van zo'n 12 meter breed en 4 kilome- Foto boven: Lucca vanuit de lucht. Foto onder: Het Piazza dell'Anfitea- tro. foto's Zyance ter lang, waarover je letterlijk een rondje kunt wandelen. Het is zo leuk, dat je dezelfde tegenliggers doorgaans twee keer tegenkomt. Lucca is een stad van pleinen. Bijna veertig stuks zijn er. Het fraaiste is het moeilijkst te vin den, het Piazza dell'Anfiteatro. Er zijn toeristen die er eindeloos naar zoeken, want het plein is slechts bereikbaar via twee poor ten die niet echt opvallen temid den van de huizen. Het plein ligt volledig besloten tussen de hui zen. Echte toegangsstraten zijn er niet. Op zo'n mooie plek als hier zitten uiteraard tal van restau rants, elke avond is bruisende ge zelligheid gegarandeerd. Dankzij al die.pleinen is Lucca dé plek voor concerten. Een robuust plein als het Piazza Napoleone leent zich uitstekend voor grote festiviteiten. Elk jaar is er het ver maarde Summer Festival, waar be roemdheden als Leonard Cohen, Elton John, Burt Bacharach, Paul Simon, Bob Dylan, Zucchero, George Michael, Van Morrison, Ennio Morricone en Michael Bublé het publiek in de loop der jaren vermaakten. Muziek is so wieso belangrijk in Lucca, want hier staat het geboortehuis van Giacomo Puccini - met Giuseppe Verdi de grootste Italiaanse opera schrijver. En dat willen ze weten. Winkels, restaurants en musea herinneren aan hem en aan zijn werken. Namen als Tosca, Mada me Butterfly, La Bohème en Tu- randot, zijn beroemdste opera's, kom je overal tegen. Maar het meest aparte aan Lucca zijn haar inwoners. Het is een nij ver volkje dat 's ochtends in alle vroegte de duivenpoep van de weg schrobt. Het is een gezellig en warm volkje, maar ook trots. Wij huurden een appartement in een palazzo voor zes dagen en kre gen ongevraagd korting op de weekprijs. Toen we bij de afrekening de prijs naar boven afrondden, werd ons ingepeperd dat wanneer iemand je een voordeel gunt, je dat dan ook moet accepteren. Zeg dat geen twee keer tegen een Neder lander. Gezicht op de stad met een deel van de ves tingmuur, foto Mihael Grmek Florence 1H: Lucca •Rome Lucca ligt centraal in Toscane. Met de trein ben je er in iets meer dan een uur vanuit Florence. Het natuurgebied Cinque Terre is per spoor goed bereikbaar. Op iets meer dan een kwartiertje autorijden ligt Viareggio, een au thentieke, Italiaanse badplaats. De moeite waard is ook een tocht je naar Torre del Lago Puccini, waar gedurende de zomermaan den het Puccini Festival wordt ge houden met een keer per week een opera van Puccini in het open luchttheater met 3.370 zitplaat sen. LJB www.comune.lucca.it (website in het Engels)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99