De inwoners van Namen nemen de tijd om van het leven te genieten. Boris Peters paste zijn tempo aan om de hoofdstad van Wallonië op zijn gemak te ontdekken. m reizen@wegener.nl 1 reizen |g||| 024-3650360 IS"I Zaterdag 5 november 2011 '"■"W Veel informatie over Namen op www.namurtourisme.be Informatie over Le Temps des Ce rises op www.cerises.be Het adres is Rue de Brasseurs 22. Meer weten over Museum Féli- cien Rops: www.museerops.be Het museum ligt aan de Rue Fu- mal 12. De Croesbeeck de Croix ligt aan de Rue Saintraint 3. Informatie over Les Jardins d'Annevoie op www.annevoie.be NEDERLAND BELGIË Brussel* Luik* Uitzicht over de Maas en Namen vanaf het Belfort. Restaurant Le Temps des Cerises in Namen is een pijpenla vol dicht op el kaar geplaatste tafeltjes met roodgeblokte tafella kens. De 'petits gris', een kleine va riant van de escargot, zijn een ech te Naamse specialiteit. Om ons heen genieten Namurois op hun gemak van een uitgebreide lunch, die vanzelfsprekend besprenkeld wordt met een goed glas wijn. De enige die in Le Temps de Cerises hard werkt, is de chef die in zijn piepkleine keukentje het ene sma kelijke gerecht na het andere be reidt. De inwoners van Namen, de hoofdstad van Wallonië, worden ook wel Escargots (slakken) ge noemd omdat ze soms wat traag zouden zijn. En misschien klopt dat wel, maar dan alleen omdat ze de tijd nemen om goed te leven. Hun compacte, oude stadscen trum is gemakkelijk te belopen en ligt er verzorgd bij. Het is er rusti ger dan bijvoorbeeld Antwerpen maar een stevige studentenpopula tie en de aanwezigheid van het Waalse Parlement zorgen toch voor levendigheid. Namen ligt aan een samenvloeiing van de Samber en de Maas. Een ci tadel op een heuvel torent boven de stad uit. Vanwege de strategi sche ligging werd lang geleden een enorm fort gebouwd dat in de loop de eeuwen door de Spanjaar den, Oostenrijkers, Fransen en Ne derlanders werd veroverd. Het waren de Nederlanders die het complex rond 1820 geheel her bouwden. Na een korte wandeling genieten we op de citadel van de mooie vergezichten over de Maas en de Samber. De rondleiding door het kilometerslange onder grondse gangenstelsel bewaren we voor een andere keer. Beneden, in het centrum, wachten sfeervolle autovrije winkelstraatjes met leuke winkels. Een klassieker is La Maison des Desserts in de Rue Haute Marcelle met een eigen atelier voor pralines en ander lek kers. Wij zetten de tanden in de de specialiteit van het huis: le Bietrumé de Namur, smakelijke ka- Foto linksboven: De stripfiguren Francois en de Escargots. Foto rechts: Het Belfort. foto's Boris Peters FRANKRIJK ren en de dood belangrijke onder werpen zijn in de prachtige etsen en tekeningen van Félicien Rops. De schilder werd in 1833 in Na men geboren in een welgesteld ge zin. Op 18-jarige leeftijd trok hij als student naar Brussel en richtte er de krant Uylenspiegel op, waar in hij tekeningen en etsen publi ceerde die karikaturen en politiek getinte spotprenten toonden. In 1864 onmoette Rops de beroem de Franse dichter Charles Baudelai re, voor wie hij twee jaar later het titelblad van de bundel Les Epaves verzorgde. Behalve de stad zelf, is ook de om geving van Namen de moeite waard. Daarvoor huren we bij het station een fiets en volgen vervol gens een mooi pad langs de Maas. We passeren al snel jonge zwanen, prachtige kasteeltjes en een heus aardbeienmuseum. Ons doel is Les Jardins d'Annevoie op zo'n 16 kilometer van Luik. Daar is het goed verpozen in de watertuinen in respectievelijk Franse, Italiaanse en Engelse stijl. Ze zijn rijk voorzien van fontei nen. Terug nemen we in het vlak bij gelegen plaatsje Godinne met fiets en al de trein. kerk bezit, althans dat zegt de gids. Aan het Place des Armes pronkt het gebouw van de vroegere han delsbeurs. Daarvoor staat het beeld 'loseph, Francois et les escar gots', naar de gelijknamige strip die vroeger in de plaatselijke krant stond. We lopen een poort door naar het Belfort uit 1388. Dat had oorspron kelijk vier verdiepingen maar in de 16e eeuw werden twee afgebroken en vervangen door een klokkento ren, waar het signaal voor het ope nen of sluiten van de stadspoorten werd gegeven. Om te ervaren hoe de huizen van de aristocraten er in de 'verlichte' 18e eeuw uitzagen, brengen we een bezoek aan Museum De Groes- beeck de Croix, vernoemd naar de vroegere eigenaar van het statige pand. We zien opmerkelijke lede ren, papieren en stoffen wandbe- kleding, een ruime keuken en meubels, klokken en an dere in Namen vervaardig de voorwerpen. Opvallend zijn de collecties messen en glaswerk. Heel wat minder braaf is het Museum Félicien Rops waar de duivel, hoe- ramel met chocolade en gegrilde noten. Daarna is het tijd voor een drankje op een van de terrassen op de Marché aux Legumes, de groentemarkt. Naast de gotische Saint Jean-Bap- tistekerk en de barokke Saint-Loupkerk heeft Na men ook nog een kathe draal: de Saint-Aubain. Opvallend is het kruis met de dubbele dwarsbalk op de koepel van de kerk. Die verwijst naar twee doornen van de doorn kroon van Christus die de In Le Temps de Cerises kun je tal van smakelijke gerecht eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97