Wie daagt Obama uit? spectrum II Zaterdag 5 november 2011 Zo spannend als bij de voorverkie zingen van 2008 in de Verenigde Staten wordt het nooit meer. Toen namen de Democraten-gi ganten Barack Obama en Hillary Clinton het tegen elkaar op en die waren aan elkaar gewaagd. Bij de Republikeinen komt het dit keer niet tot een dergelijke strijd. Met nog een jaar te gaan tot de verkiezingen, ontbreken de titanen. Ook al zijn de verkiezingen pas over een jaar, de Republikeinse kandidaten gingen al negen keer met elkaar in debat. Henry Brady, hoofd van de faculteit openbaar bestuur aan de presti gieuze Berkeley universiteit in Noord-Califor- nië, bestudeerde ze allemaal. Het leerde hem veel over de kandidaten en de interesse die zij bij de media en kiezers opwekken. Zo zag hij steeds weer een nieuw 'snoepje van de week'. De politicoloog noemt dat 'een merkwaardige stoelendans'. „Ik ben verbaasd over de snelheid waarmee zo vroeg in de race de aandacht al ver legd wordt van de ene naar de andere kandi daat." De laatste weken is Herman Cain het 'snoepje'. De zwarte kandidaat heeft niet meer bestuurlij ke ervaring dan het leiden van een pizzabedrijf, maar dat lijkt juist wat veel Republikeinen aan spreekt. Hij kwam met zijn 9-9-9-plan: 9 pro cent inkomensbelasting, omzetbelasting en btw. Het werd geridiculiseerd, maar in de pei lingen deed Cain het steeds beter. In Iowa, waar de kandidaten op 3 januari als eerste de krachten meten, gaat hij zelfs aan kop. Cain is an ders, fris, geen standaardpoli ticus. Maar met in de belang stelling staan heeft hij geen ervaring. Dat werd afgelopen week pijnlijk duidelijk toen poli tiek blad Politico openbaarde dat Cain eind jaren negentig als baas van de Amerikaanse res- taurantbond twee vrouwen sek sueel zou hebben geïntimideerd. Eén van hen zou volgens de New York Times zelfs een jaarsalaris als schik king hebben meegekregen. Terwijl komieken grappen dat Cain nu pas echt geschikt is als pre sident, ging de kandidaat zeifin het defensief. Nadat de expliciete ontkenning door gevonden bewijzen onhoudbaar werd, volgden uitvluch ten en smoesjes. En dat zou de stijging in de peilingen wel eens tot een abrupt einde kun nen brengen. Eerder was Rick Perry het snoepje van de week. De gouverneur van Texas doet het ook goed bij de conservatieve Tea Party. Verslagge vers rukten uit naar Texas, op zoek naar zijn roots. Het gouverneurschap daar bracht met George W. Bush immers al eerder een presi dent voort. Bovendien doet Perry het goed in Texas en kan hij met zijn verdiensten trots de boer op. En als een regisseur iemand mocht cas ten voor de rol van president, koos hij Perry. Hij komt immers sterk en machtig over. Maar bij de debatten bleef er niks over van zijn presidentieel statuur: hij hakkelde en kwam niet uit zijn woorden. Perry kreeg zoveel kri tiek, dat hij twijfelt of hij nog aan debatten mee moet doen. Deze week sprak Perry in New Hampshire. Poli ticoloog Brady, die aanvankelijk hoge verwach tingen had van Perry, keek tv en dacht: 'Jeetje, het gaat helemaal mis'. Perry leek dronken. „Het was meer een komische act dan een praat je van een serieuze presidentskandidaat." Het bewees voor Brady eens te meer dat er maar één man is die kans maakt op de Republikeinse nominatie: Mitt Romney. De oud-gouverneur van Massachusetts deed al eerder een mislukte gooi, nu ziet het er voor hem gunstiger uit. „Dat komt eigenlijk alleen omdat er geen bete re kandidaat is", zegt Brady. Terwijl Amerikanen juist zo houden van een strijd tussen drie personen: de favoriet, de uitda ger en een 'vreemde eend in de bijt'. Volgens Brady is Romney straks de favoriet, maar zijn de andere plekken nog vrij. Hij ziet Cain wel als uitdager, mits het huidige schandaal hem niet de kop kost. Perry of Michele Bachmann, een andere Tea Party-kandidaat en de enige vrouw, zouden dan stuivertje wisselen om de plek als 'vreemde eend in de bijt'. Hoewel Romney niet wordt omarmd door de Republikeinse partij is hij volgens Brady wel heel verkiesbaar. Hij is namelijk de enige kandi daat die ook de onafhankelijke kiezer, die zich niet heeft geregistreerd als Republikein of De mocraat, aanspreekt. „Die onafhankelijke kie zers zijn nodig om tot president gekozen te worden." Het enige wat Romney moet doen, is geen fouten maken. „Als hij zichzelf niet in de voet schiet, dan is het een gelopen race." reageren? spectrum@wegener.nl De Republikeinse strijd De Republikeinen bepalen de komende maanden wie presidentskandidaat wordt. Het zwaartepunt van voorverkie zingen primaryen partijbijeenkomsten caucusligt in januari en februari. Tijdens de voorverkiezingen proberen kandidaten zoveel mogelijk afgevaardig den delegatesbij elkaar te sprokkelen. Die mogen op de Republikeinse Nationa le Conventie stemmen, maar doen dat aan de hand van het stemresultaat in hun staat. Stel dat Cain wint in Iowa, dan moeten alle afgevaardigden uit Iowa op Cain stemmen. Cruciaal zijn de eerste vier tot acht we ken. Dan wordt duidelijk welke kandida ten écht kans maken op de Republikein se nominatie. In of na januari en februari haken kansloze kandidaten af. Op Super Tuesday (3 maart) houden meerdere staten hun voorverkiezingen. Deze keer gaan er maar negen staten naar de stembus. In 2008 waren dat er nog 24. De verkiezingen 3 januari 2012: De eerste voorverkie zing in Iowa. Die staat kiest de kandidaat tijdens een partijbijeenkomst. 10 januari 2012: New Hampshire naar de stembus. 21 januari 2012: Voorverkiezingen in South Carolina. 28 januari 2012: Florida houdt primary. 4 februari 2012: Partijbijeenkomst in Nevada. 6 maart 2012: Tijdens Super Tuesday houden negen staten hun voorverkiezin gen. 27-30 augustus 2012: Republikeinse Na tionale Conventie in Tampa, Florida. Hier wordt de kandidaat officieel vooruit geschoven als kandidaat voor de Republi keinen. 3-6 september 2012: Democratische Nationale Conventie in Charlotte, North Carolina. Partij zal formeel kandidatuur Obama bekrachtigen. 6 november 2012: Voor de 56e keer kiezen Amerikanen hun president. Herman Cain (65). Oud-di recteur van het bedrijf God father's Pizza. Bijzonderhe den: Lag vaak onder vuur. Stelde eerst dat abortus de persoonlijke keuze is van vrouwen, maar na kritiek was hij plots mordicus tegen abortus. Plus: Spreekt klare taal, Republikeins antwoord op Obama. Min: Heeft geen enkele politieke ervaring. Michele Bachmann (55). Is juriste en congreslid in Min nesota. Bijzonderheden: Zegt steeds maar weer dat ze 28 kinderen (5 biologi sche, 23 pleegkinderen) heeft. Plus: Spreekt religieus conservatieven aan. Min: Ge matigde Republikeinen moe ten niks van haar hebben. Jon Hunstman (51). Was Obama's ambassadeur in Chi na en gouverneur van Utah. Bijzonderheden: Mormoon, verre familie Mitt Romney, reist altijd economy class, draagt zijn eigen tassen. Plus: Spreekt als gematigde kandidaat ook politiek mid den aan. Min: Kampt met pro-Obama-imago en is vrij onzichtbaar. Rick Santorum (53). Is jurist en senator namens Pennsyl vania. Bijzonderheden: Heeft een 'google-pro- bleem': tik zijn achternaam in en zie hoe die in verband wordt gebracht met anale seks. Plus: Politieke ideeën spreken conservatieven aan. Min: Is saai. Ron Paul (76). Is de afgevaar digde uit Texas en arts. Bij zonderheden: Hij deed twee keer eerder een (mis lukte) gooi naar het presi dentschap. Plus: Zegt wat hij wil. Min: Zegt wat hij wil. Newt Gingrich (68). Oud voorzitter Huis van Afgevaar digden en historicus. Bijzon derheden: Kreeg als enige voorzitter van Huis van Afge vaardigden berisping voor schenden van eigen regels. Plus: Hielp de Republikeinen in 1994 aan een enorme ze ge bij de congresverkiezin gen. Min: Is al sinds 1999 uit de actieve politiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91