spectrum 10 Verliefd De Amerikaanse presidentsverkiezingen zijn morgen (zondag) over een jaar. Maar de campagne om uit te maken wie de Republikeinse uitdager van Barack Obama wordt, is al maanden in volle gang. De kandidaten Zaterdag 5 november 2011 Koningin Beatrix heeft de mooi ste van de Caribische eilanden in het Koninkrijk voor het laatst bewaard. Vandaag (zaterdag) is ze namelijk op Saba. Niks ten nadele van de eilanden die in de voorbije dagen zijn bezocht, maar deze groene rotspunt met zijn 877 hoge bergtop steekt er toch echt bovenuit. Klein, héél klein, maar een plek om verliefd op te worden. Het begint al met de slechts 12 minuten durende vlucht vanaf buureiland Sint Maarten. Het vliegveld van Saba is een 400 meter lange strip naast de berg en met uitrijmogelijkheid in zee. Niks voor bangerds dus. Maar de boottochten van vroeger waren ook niet alles. Om over het gevaarlijke opstapje in de haven en de klim naar boven maar niet te spreken. Vanaf het vliegveld leidt één weg over het slechts 13 vierkante kilo meter 'grote' eiland. Volgens de overlevering is die weg aangelegd op aandringen van koningin Julia na. Zo zouden de eilandbewoners - nu zo'n 1.400 - makkelijker met elkaar in contact kunnen komen en kon inteelt worden tegenge gaan. Vanaf Saba kun je ook Sint Eusta- tius - iedereen hier heeft het over Statia - zien liggen. En daarachter Saint Kitts en Ne- vis. Het is een prachtig verge- jSf.J zicht, zoals ook >4 wel bleek in het Hy gevolg van het voorgaande ko- ninklijke bezoek in 2006. Toen moest de pers - net als nu trouwens - voor dag en dauw opstaan om voor de ko ningin op het eiland aan te komen. Het ontbijt in Windwardside - mét zicht op vulkaan en zee - maakt dat allemaal goed. Saba is ongetwijfeld het mooiste stukje Nederland dat de meeste Nederlanders nooit hebben gezien. Een grote, begroei de vulkaan: prachtig groen, fleurige en kleurige bloemen en planten, een oase van rust. „Heerlijk om hier weer te zijn", zei Beatrix bij haar vorige bezoek. Sinds vorig jaar hoort Saba echt bij Neder land, als 'openbaar lichaam' of'bijzonde re gemeente'. Wat de voor- en nadelen van die staatkundige wijziging zijn, gaat de koningin samen met prins Wil lem-Alexander en prinses Maxima zelf ho ren van de 'nieuwe Nederlanders'. Er zal worden geklaagd. Want de vrees die de Sabanen vijfjaar geleden hadden, is bewaarheid. Toen werd gemopperd op het verre en afstandelijke Willemstad, hoofdstad van de toen nog bestaande Ne derlandse Antillen. Nu bemoeit Den Haag zich er direct mee. Per saldo lijken de ei landbewoners er weinig mee opgescho ten, zoals ze vorige maand al duidelijk maakten aan de fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. Het probleem is eigenlijk dat Nederland de eigen, op maat van een polderland ge sneden regels toepast op een eilandje dat zich een halve wereld verderop bevindt Misschien niet zo handig, moest minister Donner (Binnenlandse zaken) al eerder erkennen. Op Saba willen ze meer horen. En niet van Donner, maar van de koningin. Die heeft hier een bijna bovenmenselijke sta tus en kan mogelijk weer wat hoop bie den. Gezien het programma heeft in elk geval iedere Sabaan de kans om Beatrix te zien. Maar erg lang kan ze niet blijven. Want na zonsondergang kan er vanaf Sa ba niet meer worden gevlogen. door Manneke Keultjes Mitt Romney (64). Oud-gou verneur Massachussets. Bij zonderheden: Kreeg veel kritiek op het systeem voor universele gezondheidszorg dat hij in zijn staat ontwikkel de, lijkt erg op door de Repu blikeinen verguisde hervor mingsplannen van Obama. Plus: Spreekt onafhankelijke kiezers aan. Min: Is niet zeer geliefd binnen zijn partij. Rick Perry (61). Gouverneur van Texas. Bijzonderheden: Zat in het Texaanse parle ment als Democraat, werkte voor de campagne van Al Gore, maar stapte in 1989 over naar de Republikeinen. Plus: Heeft een goede be stuurlijke basis voor het pre sidentschap. Min: Komt niet uit de verf in de debatten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90