81 buitenland C20 houdt George, de eenzaamste hand op de knip I? Onze helikopter is nu een attractie in Sirte Turken boos om lage straffen na verkrachting CRISIS Resultaat overleg stelt teleur DYNASTIE Derde Papandreou-premier is 'aardig, maar niet iemand naar 'Marsgangers' terug op aarde Seselj: Nederlands eten is marteling Syrië eist overgave opstandelingen Doden door hevige regenval in Italië zaterdag 5 november 2011 WÊÊtmmaÊÊmmmimmmiBmaamimmmmmmm Geen harde toezeggingen voor steun aan Europa. Besluit over versterking IMF uitgesteld tot voorjaar. Geen bijval voor belasting op financiële transacties. Italië onder toezicht IMF. Beurzen sluiten in de min. door onze correspondent Hans de Bruijn CANNES - De eurolanden zijn er op de G20-top in Cannes niet in ge slaagd bij andere rijke landen geld los te weken voor het Europese noodfonds EFSF. „Er zijn hier nau welijks landen die mee willen doen met het fonds", zei de Duit se kanselier Angela Merkel. Lan den met veel geld zoals China, In dia en Brazilië willen eerst meer duidelijkheid over de invulling van het noodfonds. Ook een beslis sing over meer geld voor het Inter nationaal Monetair Fonds om lan den in nood te helpen, is uitge steld tot komend voorjaar. De niet-Europese landen in de G20 vinden dat Europa eerst zelf moet proberen uit de problemen te komen. „Europa moet zijn ei gen huis op orde brengen", zei de Australische premier Julia Gillard. De Amerikaanse president Obama zei dat Europa een signaal aan de financiële markten moet geven 'dat het pal staat voor de euro'. Hij noemde het creëren van extra mid delen voor het IMF hooguit een aanvulling op de andere maatrege len die moeten worden getroffen. Komend voorjaar wordt verder ge sproken over versterking van het IMF. De Franse president Sarkozy slaag de er ook niet in veel steun te krij gen voor zijn plan - en dat van de Europese Commissie - voor de in voering van een belasting op finan ciële transacties. Het geld, dat op gebracht moet worden door ban ken en beleggingsinstellingen, zou volgens Sarkozy gebruikt moeten worden om de ontwikkelingslan den te helpen. Maar vooral de VS, Japan en Groot-Brittannië zijn te gen omdat zij vrezen dat het hun financiële instellingen op hoge kos ten zal jagen. Sarkozy zei dat zo'n tien landen zich tijdens de top achter zijn plan hebben geschaard, waaronder Bra zilië, Argentinië, Spanje en Duits land, maar zolang er geen wereld wijde overeenstemming is lijkt het idee kansloos. Het grote zorgenkind Italië werd wel onder toezicht van het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) ge steld. Het IMF gaat elk kwartaal een rapport publiceren waarin de vorderingen van Italië bij de her vorming van de economie worden bijgehouden. Door het grote wan trouwen op de markten tegen de regering-Berlusconi dreigt Italië het volgende slachtoffer van de schuldencrisis te worden. De Europese beurzen zijn gisteren met verlies gesloten. Beleggers wa ren niet onder de indruk van de re sultaten van de G20 in Cannes. Ook Wallstreet sloot negatief. zie onze website:buitenland Latijns-Amerikaanse landen kijken meewarig naar G20-top MOSKOU Zes mannen zijn gisteren veilig 'te ruggekeerd' van de planeet Mars. In een loods in Moskou openden ze de deur van hun capsule, waarin ze de ruimtereis hebben nage bootst. In het belang van de weten schap lieten de proefkonijnen zich vrijwillig anderhalf jaar lang op sluiten. Onderweg moesten de 'as tronauten' allerlei medische en psy chologische proeven uitvoeren. DEN HAAG Gedetineerden van het Joegosla- vië-Tribunaal worden 'elke dag ge marteld' met het Nederlandse eten dat zij in Scheveningen krijgen voorgeschoteld. „Zelfs varkens zou den het niet lusten!" Dit zei de Ser vische ultranationalist Vojislav Se selj gisteren tijdens een zitting van het tribunaal. Hij eiste eten dat 'ge schikt is voor menselijke wezens'. Zijn vader was premier, zijn. opa was premier en zelf is hij ook premier. Maar hoe lang nog. Het lijkt erop dat de Grieken genoeg hebben van de kalme George. door Joost Bosman De Griekse premier Ge orge Papandreou moet één van de eenzaamste mannen van Europa zijn. Uitgekotst door zijn eigen volk en gepiepeld door de andere Europese leiders, kreeg hij van nacht als klap op de vuurpijl de vertrouwensvraag van het parle ment over zich heen. Is het het ein de van een Griekse premiersdynas tie? Eigenlijk was George's aantre den als premier in 2009 al onbe gonnen werk: zijn vader Andreas werd in verschillende opiniepeilin gen uitgeroepen tot de beste Griek se premier sinds het verdwijnen van de dictatuur in 1974. Diens va der, Georgious, was de 'oprichter' van de linkse Papandreou- dynasty. Hij diende tussen 1944 en 1965 drie keer kort als premier. Andreas slaagde er later met zijn socialistische PASOK-partij in de rotzooi van de kolonels op te rui- George Papandreou men. Die hadden een diep verdeel de natie achtergelaten, zowel ideo logisch als financieei-economisch. Voeg daar de onafhankelijke koers bij die hij voer ten opzichte van de Navo en de (toen nog) EG, en de populariteit van de man die de col trui onder een maatpak introdu ceerde kon in eigen land niet meer stuk. Zoon George is uit heel an- DAMASCUS Het bewind in Syrië heeft gisteren van alle gewapende opstandelin gen geëist de wapens binnen een week neer te leggen en over te dra gen. Allen die dat doen, krijgen am nestie. Syrische veiligheidsdien sten doodden gisteren zeker zeven tien mensen en verwondden er tientallen in diverse plaatsen waar de bevolking massaal de straat op ging na het vrijdagmiddaggebed. GENUA Als gevolg van hevige regenval zijn gisteren in het Italiaanse Genua ten minste zes doden gevallen, on der wie twee kinderen. De autori teiten zijn overgegaan tot evacua ties. Zware slagregens en onweer zorgden op veel plekken voor over stromingen. Straten liepen onder, net als honderden winkels in de stad. SIRTE - 1\vee weken na het einde van de Libië-oorlog staat de Neder landse marinehelikopter nog altijd eenzaam op het strand van Sirte. Ondanks de wens van het ministe rie van Defensie om het toestel naar Nederland terug te halen, dient de helikopter nu als trekpleis ter voor de anti-Kaddafitroepen die Sirte hebben veroverd. „We vinden het leuk om met de heli kopter op de foto te gaan", aldus Hassan. Tien meter verderop maakt een collega een paar foto's van hem. Ook andere strijders gaan op de foto. De meesten ma ken een V-teken. Af en toe klimmen strijders in de cockpit en gaan op de stoel van de piloot zitten. „Zal ik je even naar Amsterdam vliegen", grinnikt Feh- di. De heli staat nu al acht maan den onbeheerd op het strand. Hij lijkt in redelijke staat, maar de in strumenten zijn wel deels vernield en door een gat in de cockpit heeft de machine nu een open dak. Alle rotorbladen zitten er nog aan, maar zand en zeewater lijken een grotere vijand van de machine dan de Libiërs. Opstandelingen heb ben met een rode spuitbus '17 fe bruari' gespoten op de neus van het toestel; een verwijzing naar de eerste dag van de revolutie. „Natuurlijk is het geen probleem als Nederland de helikopter terug haalt", vindt Hassan. „Maar we zul len hem missen. Iedereen in Sirte kent het toestel inmiddels." Een anti-Kaddafistrijder maakt het V-teken vanuit de Nederlandse helikop ter op het strand van Sirte. foto GPD Andreas Papandreou der hout gesneden. Door de vlucht van zijn ouders in de jaren '40 werd hij geboren in de VS en studeerde hij in Groot-Brittannië. Daarom heet hij George en niet Georgious, zoals zijn grootvader, en spreekt hij nog altijd beter En gels dan Grieks. Bovendien heeft hij niet het heethoofdige machis mo waarmee veel van zijn colle- door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Turkije is in rep en roer nadat het Hooggerechtshof zich achter het besluit van een lagere rechtbank schaarde om de 26 ver krachters van een 13-jarig meisje lichte straffen te geven. Het slacht offer - dat in 2002 anderhalve maand lang werd misbruikt - zou volgens de rechters hebben inge stemd met het misbruik. De ver krachters komen er met straffen tussen de één en vijf jaar vanaf. De uitspraak heeft een storm van kritiek losgemaakt. Minister Fatma Sahin (Familiezaken) noemde de uitspraak 'onacceptabel'. „Deze uitspraak druist volledig iri tegen de rechten van de mens", zegt advocaat Nasan Moroglu, voorzitter van de commissie vrou wenrechten van de Orde van Advo caten. Een nieuwe strafwet uit 2005 beschermt slachtoffers van seksueel geweld maar de rechters beroepen zich op het feit dat de zaak In 2002 plaatsvond. De verschillen in strafmaat in Tur kije zijn groot en niet uit të leg gen, zegt ze. „Journalisten en stu denten die hun mening uiten krij gen zo twee, drie jaar. Verkrach ters gaan bijna vrijuit. Een bewijs van het patriarchale denken bin nen justitie. Wie gelooft er nog in het recht in dit land?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8