spectrum 8 S A S K I A N O O R T IS DE Zeven maar kon niet eten. Ik k Hun warrige Geert zou w en van kon hij er niet Maar het kon disc, r en weer t Zaterdag 5 november 2011 Ze twijfelt, kijkt wat rond in de lounge van het Amsterdamse hotel, lepelt wat schuim van haar cappuccino en zegt dan: „Ik denk dat ik op een 7 zit" De vraag was hoe hedonistisch Saskia Noort zichzelf inschat op een schaal van 1 tot 10. „Ik ben 4aar ambivalent in. Ik kan erg gemeten, maar er zijn grenzen aan mijn genotzucht. Ik ben een controlfreak, wil mezelf niet verliezen. Dat vind ik eng." Ze is heel anders dan Dorien en Ellen, de hoofdpersonen uit haar nieuwe thriller Koorts, die samen naar Ibiza vliegen. Met name voor Ellen telt alleen 11 op de hedo- nismeschaal. Een van de vriendinnen ver dwijnt op raadselachtige wijze op het ei land. Wat volgt is een koortsachtige zoek tocht van de ander over heel Ibiza. Over een paar dagen ligt de thriller in de winkel. In haar boek maakt de 44-jarige schrijfster korte metten met de aanname dat je voor een écht literair leven voortdurend in bibli otheken moet rondhangen. Ze citeert graag de Amerikaanse schrijver Roman Payne, die meent dat je prima research voor literatuur kunt doen in nachtclubs. En vooral op Ibiza. Ze bezocht de clubs voor dit boek allemaal: Pacha, Amnesia, Space en vele andere. Ze huivert: „DC-10, waar iedereen eindigt, is echt under ground. Ik vond het er te heftig. Als je écht in die wereld zit, merk je het niet. Maar als je er als buitenstaander, redelijk energiek en niet gedrogeerd, aankomt, zie je men sen die 72 uur achter elkaar doorgaan met feesten. Je kunt er zomaar ineens als die Saskia Noort schreef met Koorts een nieuw boek. Ze praat met theaterbezoekers over relaties en seks en ziet haar boeken bewerkt tot film en toneel. „Mijn naam wordt niet meer iedere keer genoemd als het gaat om de ondergang van de literatuur." door Peter Kuijt foto Marcel Antonisse/GPD meiden uit mijn boek in verzeild raken." Het ultieme doel voor partytijgers op Ibi za, zo weet Noort, is uitgenodigd worden voor een exclusief villafeest. Een orgieach tige bedoening, waar iedereen strak van pil len en drank over elkaar heen krioelt. In het boek wordt zo'n feest, met als thema Eyes wide shut uit de gelijknamige film, be schreven. „Ik was ooit op zo'n gelegen heid. In eerste instantie dacht ik dat ik op een filmset was. Gratis drank, gratis eten. De punch moest je niet nemen, want die was 'verrijkt' met extasy. De mensen die er kwamen, waren allemaal figuren die op de vlucht waren voor hun eigen verveling en ongeluk. Toen ik dat zag, dacht ik: dit is de ultieme thrillersetting." De politie op Ibiza voert een zerotolerance- beleid. Wie met een pilsje achter de kiezen wordt aangehouden, is al het haasje. Maar drank en drugs zijn in overvloed verkrijg baar. Door het veelvuldige gebruik gebeu ren er ook heel wat ongelukken op het ei land. Noort: „Jaarlijks vallen er vijf, zes mensen van balkons. Dat gegeven heb ik ook gebruikt in mijn boek." Maar Ibiza is niet uitsluitend Sodom en Go- morra. Het Spaanse eiland heeft ook een spirituele kant. „Je kunt er ontslakken, me diteren, aan yoga doen. Dat maakt Ibiza apart. Je kunt er ten onder gaan aan drank en drags én terugkeren naar jezelf" Ze blijft ver uit de buurt van pillen, snuif poeder en andere geestverruimende mid delen. „Ik ben er nieuwsgierig naar, maar ook bang voor. Dus gebruiken doe ik niet. Ik pleeg wel veel research, wil er alles over lezen." Soms tot ergernis van haar kinde ren van 16 en 18, de 'gevaarlijke leeftijd', die regelmatig verzuchten: 'Mam, hou er eens over op. Jij weet alles'. Berustend: „Maar ooit komen ze ermee in aanraking. Het is iets wat niet te vermijden is." Ze komt zo'n vijfjaar regelmatig op Ibiza, heeft een huis op een berg, een finca, een eeuwenoude boerderij. Daar schreef ze in afzondering Koorts. „Ik zit er echt afgele gen. Als ik zin heb 's middags om twaalf uur in bed te gaan liggen, dan doe ik dat. Maar als ik 's nachts wil schrijven, kan dat ook. Als ik eenmaal in zo'n flow zit, gaat het schrijven ook goed. Dat is de kick." Noort is de bestverkopende thrillerschrijf ster van Nederland. Eind vorig jaar bereik te ze de mijlpaal van twee miljoen verkoch te exemplaren. Ze neemt altijd ruim de tijd voor het schrijven van een boek. Haar vorige, De verbouwing, verscheen begin 2009. Een contrast met ook goedverkopen- de collega's Esther Verhoef, Simone van der Vlugt en Loes den Hollander, die jaar lijks minstens één, maar liever twee boe ken uitbrengen. „Ik kan er niet twee per jaar schrijven, dat lukt me gewoon niet. Het idee voor een boek heeft tijd nodig om in te dalen. Ik heb het daarnaast druk met allerlei andere bezigheden, die ik ook leuk vind. Ik heb net als Simone en Esther kinderen, maar voed ze alleen op. Ook zij ondervinden de last als ik ga schrijven. Ik ben dan vaak afwezig, knorrig. Ben dan al leen maar in mijn hoofd bezig met het ver haal. Dat eist ook bij hen z'n tol. Er is bij mij thuis geen man die hen opvangt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 88