Hoger beroep tegen spectrum 6 Kwaliteit coffeeshops in gevaar J Zaterdag 5 november 2011 Checkpoint betitelen als een cri minele organisatie is volgens Nicole Maalsté het meest in het oog springende onderdeel van de uitspraak van de Mid delburgse rechtbank tegen de Terneuzense coffeeshop. De senior onderzoeker van de Universiteit Tilburg kent de Nederlandse softdrugswereld als geen ander. Ze deed ja renlang onderzoek en schreef samen met haar partner het boek Polderwiet waarvoor ze tientallen hennepkwekers, tussenhan delaren, growshop- en coffeeshophouders sprak. Ze noemt die uitspraak dan ook zeer opvallend, omdat er nooit sprake was van geweld door de medewerkers van Checkpoint. Er is ook geen enkel bewijs ge vonden dat Checkpoint werd beschermd, noch zijn er wapens gevonden. De weten schapster noemt de uitspraak van de Mid delburgse rechtbank dan ook 'een afkal ving van het begrip criminele organisatie'. Die rechterlijke uitspraak zorgt er wel voor dat coffeeshops nu gezien kunnen worden als criminele organisaties met alles risico's van dien voor eigenaren en medewerkers. „Terwijl Meddie Willemsen en zijn mede werkers niets anders deden dan alle hande lingen die nodig waren voor het runnen van een coffeeshop." Maalsté ziet dat cof feeshophouders op die uitspraak inspelen en de bevoorrading uitbesteden. „Daar door krijgen criminele tussenhandelaren wel veel meer macht en invloed. Dat vind ik geen goede ontwikkeling." Ze constateert dat doordoor het aanbod in de coffeeshops verschraalt, omdat die tus senhandelaren alleen nog inkopen bij gro te telers. „De kleine telers, die erop ge brand waren om goede waar te leveren, zijn door de intensieve jacht door de poli tie grotendeels verdwenen." Omdat cof feeshophouders steeds meer leunen op tus senhandelaren kunnen ze ook niet meer de kwaliteit garanderen. Daardoor is de volksgezondheid in gevaar. „De diversi teit van het aanbod is sterk achteruit ge gaan. Producten worden verzwaard en ver sneden en een coffeeshophouder kan nu niet meer vragen aan zijn kweker of er be strijdingsmiddelen zijn gebruikt" Maalsté vindt het terecht dat de Middel burgse rechtbank streng oordeelde over de gemeente Temeuzen. „Als Checkpoint een criminele organisatie is, dan maakt de ge meente deel uit van die criminele organisa tie." Volgens de wetenschapster is de ge meente Checkpoint steeds ter wille ge weest en heeft ze steeds gezocht naar prak tische oplossingen om de coffeeshop te hel pen als er problemen opdoemden. „De ge meente speelde steeds in op problemen als overlast. Legde daarom extra parkeerplaat sen aan en plaatste daarom, na overleg met Den Haag, verkeersborden die voor kwamen dat coffeeshopbezoekers door de wijken gingen rijden. Voor de gemeente was Checkpoint een normaal bedrijf" Het hoger beroep tegen de Terneuzense coffeeshop Checkpoint begint donderdag. Het Haagse gerechtshof heeft, verspreid over drie maanden, negen dagen uitgetrokken voor het proces tegen eigenaar Meddie Willemsen, zijn medewerkers en enkele leveranciers. tekst Emile Calon foto Peter Nicolai Het proces begint met het horen van de verdachten. Tijdens de rechtszaak in Middelburg, eind 2009 en begin 2010, bleven Wil lemsen en zijn medewerkers thuis, omdat ze vonden dat ze door de media al waren afgeschilderd als criminelen. Naar ver wachting zal een aantal van hen nu wel voor het hof verschijnen. De bedrijfsleider in ieder ge val want hij wordt ook gehoord als getuige. Tijdens eerste vier zittingsdagen gaat het hof ook een aantal getuigen horen: burgemeester Jan Lonink van Terneuzen, zijn advocaat René de Groot, ambtenaren, politiechefs en de officie ren van justitie ]o Valente en Rutger Jeuken. Tot ieders verrassing vinden die verhoren in het openbaar plaats. Het Openbaar Ministerie noch de advocaten hadden om openbare verhoren ge vraagd. Blijkbaar willen de raadsheren zelf ook wel eens horen wat alle betrokkenen wisten over Checkpoint. Want het proces gaat niet al leen over de vraag of Willemsen en zijn mede werkers de gedoogregels overtraden. Maar ook in hoeverre de overheid een rol speelde bij de groei en de bloei van de grootste coffeeshop van Europa. Niet voor niets stelde de Middelburgse rechtbank in het vonnis dat Checkpoint nooit zo groot had kunnen worden zonder de mede werking van de gemeente. Ook vonden de rech ters het opmerkelijk dat justitie nooit waar schuwde dat de coffeeshop te groot werd. Om die reden veroordeelde de rechtbank het be drijf, de leiding en de medewerkers tot relatief lage straffen. De rechtbank stelde zelfs dat 'de gemeente, de politie, het OM en de fiscus ener zijds en Checkpoint anderzijds elkaar gevangen hielden. Iedere speler had zijn eigen belangen om de situatie in stand te houden'. De recht bank stelde ook dat 'de gemeentelijke overheid en het OM verantwoordelijk zijn geweest voor een klimaat waarin Checkpoint onge stoord kon doorgroeien naar de status van groot ste coffeeshop van Nederland en ver daarbui ten. Het zijn weliswaar de leiding en medewer kers van Checkpoint geweest die de strafbare fei ten hebben gepleegd. Maar de overheid gaat zeker niet vrijuit. Naar het oordeel van de rechtbank moet dat in de strafmaat tot uitdruk king worden gebracht'. Willemsen werd maart 2010 veroordeeld tot het betalen van 9,7 miljoen euro en een celstraf ge lijk aan zijn voorarrest (66 dagen). Tegen hem was 1,5 jaar geëist. Bovendien wilde het OM hem plukken voor 28,3 miljoen euro. De recht bank vond wel dat Willemsen leiding gaf aan een criminele organisatie. Vooral die veroorde ling hakte er in bij de medewerkers van Check point. Het merendeel dacht bij een normaal be drijf te werken en betaalde gewoon belasting. Enkelen waren zelfs door het UWV doorverwe zen naar Checkpoint toen ze op zoek waren naar een baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 86