5 spectrum Rijk de Gooyer, onvergetelijk! RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE vroeg donker Marjan Berk Zaterdag 5 november 2011 Rijk de Gooyer is niet meer. En de herin neringen aan hem komen onweerstaan baar boven in mijn hersenpan; herinne ringen die vol warme vrolijkheid zijn. Ik mocht zijn vrouw spelen in Grijpstra en de Gier, de film, naar een boek van lan Willem van de Wetering, die onder regie van de ook al naar de eeuwige jachtvelden vertrokken regisseur Wim Verstappen tot stand kwam in de laat ja ren zeventig. Eén passage was in hoge mate verantwoordelijk voor het succes van de film. Mevrouw Grijpstra (ik) lag, het hoofd vol krulspelden, in bed. Haar man, Grijpstra (Rijk) komt laat thuis en wil zijn vrouw trakteren op een mooi verhaal, dat hij heeft gehoord uit de mond van een arrestant „Kijk!", zeg Grijpstra, „ik zal je eens wat laten zien. Let op!" Hij houdt een lucifer strijkklaar, laat een geweldig wind, en steekt deze lucht- vlaag aan! Wij zien een bescheiden steekvlam. Nadat de film uitkwam, verdrongen zich de mensen bij de kassa: „Graag twee kaartjes voor die film met die wind!" Tijdens de opnamen lag ik in dus in bed. De man van de special effects prepareerde Rijk zijn winddie ook visueel een steekvlam moest pro duceren. De regisseur Wim Verstappen beval mij dringend zo dicht mogelijk bij die te ver wachten vlam te gaan liggen. Terwijl de man van de special effects mij minstens zo dringend aanraadde zo ver mogelijk van dat gevaarlijke moment verwijderd te blijven! Ik had al eerder met Rijk gewerkt In de aller eerste televisieserie van mijn hand, de jeugdse rie De Pomp bij de KON, waarin ik de eigenares se van een benzinepomp speelde, bovendien we duwe, gaf hij aan het personage van een wegen wachter bevlogen gestalte. Er ontspon zich een prille liefdesrelatie tussen ons, die niet verder kwam dan een scène waarin wij samen knus in een groen weitje lagen. En hij gaf op de radio, samen met de helaas ook al overleden acteur Carol van Herwijnen uniek gestalte aan een personage in een serie hoorspel letjes van mijn hand voor beperkt verstandelijk gehandicapte kinderen: Bolle en Slim. Natuurlijk speelde hij de uitgekookte Slim, die tot grote hi lariteit van de kinderen natuurlijk de stomste van de twee was. Een punt in zijn nadeel: je moest hem niet tegen komen wanneer hij een slok op had. Eenmaal zag ik hem bij de slager, iets te laat, ook tussen de klanten Hij was in kennelijke staat en brulde: „Ha! Die Berk!" en nog een aantal ongetwijfeld hartelijke en zeer luide opmerkingen. Ik vlucht te en drukte mijn snor onder het uiten van een onduidelijke smoes. Mijn één na jongste zoon speelde vanaf zijn vijf de jaar voortdurend rolletjes in films zoals Keet je Tippel en Dokter Vlimmen. Op zijn zestiende jaar werd hij gekozen voor een grote rol in het Verboden Bachanaal, naar het boek van Simon Vestdijk. Na afloop van de zes weken opnamen in zijn grote vakantie, kwam hij thuis en meld de mij: „Mam. Ik ga naar het conservatorium en niet naar de toneelschool. Ik vind acteurs vrese lijke mensen. Behalve Siem Vroom en Rijk de Gooyer!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85