Hier valt nog een spectrum 2 Zaterdag 5 november 2011 Opgeschrikte ganzen bij Zuidzande. Arm West-Zeeuws-Vlaanderen: krimp, leegloop, hoge sterfte- en ziektecijfers - een ramp komt nooit alleen. Maar wie wil, kan er de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. tekst Jan van Damme foto's Lex de Meester au'. i Het is weer raak. Deze keer een onderzoek van het Rijks Instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RI VM). Gericht op de krimpge- bieden van Nederland: Oost-Groningen, Zuid-Limburg en - jawel - Zeeuws-Vlaan- deren, de rafelrandjes van ons keurig aan geharkte land. Vooral voor West-Zeeuws-Vlaanderen zijn de resultaten van het onderzoek naar gezondheid en welbevinden, dat eerder de ze week werd gepresenteerd, alarmerend. Meer sterfte aan kanker, meer sterfte aan hart- en vaatziekten, en dan ook nog eens een uitgesproken negatieve respons als er gevraagd wordt of de inwoners zich ge zond voelen. Slechts een kwart zegt rond uit ja. Nu kunnen er nogal wat vraagtekens bij het onderzoek van het gerespecteerde RIVM worden gezet. Is er - om maar even wat te noemen - rekening gehouden met de meer dan elders vergrijsde bevolking van het Landje van Cadzand? Met een hoog percentage ouderen is het logisch dat de ziektecijfers boven het gemiddelde uit stijgen. Wat echter blijft is het gevoel. Arm West-Zeeuws-Vlaanderen. straten van Sluis, op het land bij de een zaam ploegende boer. We zouden het kun nen vragen: wat gaat er door u heen als u over zo'n onderzoek van het RIVM hoort, voelt u zich echt zo ongezond, moeten we u misschien een adres in Vlaanderen of bo ven de Schelde bezorgen om te emigre ren? De één ziet de gifwolken vanuit Ant werpen en Gent neerdalen op de pas om geploegde klei, de ander wijst op de zilte zeelucht en het ontbreken van files en dus uitlaatgassen. De meningen van de straat nemen we deze keer voor kennisgeving aan. Met de wind in de rug rijden we het krimpgebied in. Via Hoek en Biervliet over de antieke N61, de toegangsweg die sinds .de ingebruikname van de Westerschelde- tunnel in 2003 in alle opzichten één van de onveiligste wegen van Nederland is. Ook na ferme voornemens zijn de provin ciebestuurders er nog steeds niet in ge slaagd het vrachtverkeer vooral via Zelzate naar de Belgische havens te dirigeren. De camions denderen rakelings langs elkaar van en naar Schoondijke, waar de te lang en te breed uitgevallen vehikels midden in het dorp een spectaculaire zwaai op de ro tonde maken. Inmiddels zijn er afspraken gemaakt voor een verbreding en moderni sering van de hoofdverkeersader, maar dat heeft wel veel slachtoffers moeten duren. Net voor IJzendijke verlaten we de door gaande route. Ze hebben hier nog kinder kopjes. De zon heeft deze najaarsdag last van laaghangende bewolking. Het levert een stemmig licht op bij het graf op het kruispunt van de Pieters-, Zacharias en Ameliapolder. Meester Willem Schorer ligt daar al sinds 1800 onder een betonnen plaat. Hij was President van de Raad van Winkelstraat Oostburg: 'doelshoppers'. Het Belfort van Sluis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82