zeeland 129 niet intern verdeeld' 'Lobbyist was gouden greep' 365X DE NATUUR IN MET ^RM^MENTEN 365x Haersma Buma op werkbezoek in Borsele Rechters en burgers samen versluis willeboer -*/ zaterdag 5 november 2011 Buma gaat maandag ook langs bij Verbrugge terminals, het bedrijf dat een containerterminal in Vlis- singen-Oost wil bouwen. De CDA' er ziet voor de Zeeuwse economie 'kansen'. Maar dan moet er wel be ter worden samengewerkt dan nu, zowel in Zeeland als daarbuiten, vindt hij. „De havens in de zuid westelijke delta hebben een grote kans om de goederen te ontvan gen die uit China en Azië komen. Dat is niet alleen Rotterdam of Antwerpen, maar ook Zeeland." Ligt Zeeland dan niet perifeer? „Dat is maar hoe je het bekijkt. Als de tweede Maasvlakte in Rotter dam volloopt en niet snel genoeg de infrastructuur wordt aangepast, komt Zeeland weer in beeld. Voor de toekomst gaat het niet om de vraag of Zeeland een goede haven heeft, maar of de regio Antwerpen - Amsterdam goede faciliteiten heeft. Als de havens in dat gebied samen kijken welke overslag het best waar kan plaatsvinden, kan Zeeland er de vruchten van pluk ken. Het is ook het antwoord op krimp: nieuwe activiteiten opzet ten die mensen aantrekken. Het woonklimaat is fantastisch en veel mensen willen weg uit de overvol le Randstad." Kansen grijpen is één. Maar het is Den Haag dat bestaande rijksdiens ten concentreert in twaalf steden ver spreid over het land. 2600 Rijksba nen zijn sinds de jaren '90 wegge haald uit Zeeland. Is het niet tijd dat Zeeland weer eens wat krijgt? „Startpunt is dat we in Nederland veel minder ambtenaren krijgen omdat de overheid afslankt. En dat moet. Tegelijkertijd zien we wat het gevolg is voor Zeeland. Daarom hebben mijn collega's Ger Koopmans en Ad Koppejan er voor gepleit om Middelburg als dertiende stad aan de lijst toe te voegen. Zeeland moet die kans grij pen en er op inspringen. Erken dat een bepaalde dienst maar op één plek kan zitten." Dus geen discussies over in welke stad een dienst moet komen. Het is Zeeland óf niet. Zegt u dat? „Zeeland kan niet alle ballen in de lucht houden. Kom met een aan bod dat zich verhoud tot andere re gio's. Wees niet intern verdeeld; maar kom met één vraag en een aanbod naar Den Haag." Brussel heeft in een brief aan staats secretaris Henk Bleker (Natuur) de vloer aangeveegd met het alternatie ve ontpolderingsplan. Nieuw onder zoek moet Europa alsnog overtui gen. Hoeveel geduld heeft u nog? „Voor mij staat voorop dat de staatssecretaris de brief van Euro pa niet ziet als een hinderpaal. Te gelijkertijd vind ik ook dat we best een appèlmogen doen op Europa: de cultuur- en natuurwaarde van de Hedwigepolder mag ook niet worden onderschat. De Natura 2000 discussie is volledig uit het lood geslagen, ik zie her en der voorbeelden waarbij bijvoorbeeld een parkeerplaats in een Natura 2000 gebied is getekend en een project niet verder kan." Is dit voor u de laatste poging om de Hedwige droog te houden? „Ik kan onmogelijk antwoord ge- ven op de uitkomst van een rap port dat ik nog niet heb. Wat ik waarneem is een discussie die al lang niet meer gaat over natuur in Nederland. Het baart me zorgen dat als Nederland laat zien bereid te zijn om zijn verantwoordelijk heid te nemen op een andere ma nier, dat Europa in eerste instantie vasthoudt aan zijn eigen vorm. Niet begrijpend wat een enorme weerstand dat oplevert. Het zou helpen als de Eurocommissaris zelf zou komen kijken. Misschien dat hij er dan anders over denkt." middelburg - De provincie is zeer in zijn schik met de Zeeuwse lob byist in Den Haag. Een jaar nadat Henk de Vlaming in deze functie aan de slag ging, noemt gedepu teerde George van Heukelom (SGP, bestuurlijke organisatie) zijn aanstelling 'een gouden greep'. De statencommissie bestuur, finan ciën en welzijn besprak gisteren de werkzaamheden van 'onze man in Den Haag'. Van Heuke lom: „Als je naar de resultaten kijkt is er maar één conclusie: een absolute aanwinst. Er is gigantisch veel bereikt." De aard van lobby werk brengt met zich mee dat meestal terughoudend moet wor den gedaan over resultaten. Van Heukelom beperkte zich dan ook tot één voorbeeld: mede dankzij De Vlamings inspanningen weten ze in Den Haag dat de bevolking in delen van Zeeland krimpt en wat eraan wordt gedaan. Arjan Beekman (CU) en Kees Bie- rens (WD) vroegen of commissa ris van de koningin Karla Peijs en De Vlaming soms niet in eikaars vaarwater zitten bij het bepleiten van de Zeeuwse zaak. Volgens Van Heukelom worden daar goede af spraken over gemaakt. middelburg - Het publiek kan woensdag 9 november in discussie met rechters. De Middelburgse rechtbank houdt die avond, van 18.45 tot 22.00 uur, een soort van open huis..Er wordt een zitting na gespeeld, er is een rondleiding door het gebouw aan de Kousteen- sedijk 2 en belangstellenden kun nen in gesprek met rechters. De toegang is gratis, het aantal deelnemers is beperkt. Aanmelden kan via meetthejud- ge.middelburg@rechtspraak.nl of via 0118-677567. Haersma Buma geeft een verklaring na beraad van de CDA-fractie over de situatie van Mauro. foto Valerie Kuypers Iilps&ss De herfst lonkt. Kastanjes vallen uit de boom. Trekvogels storten zich op de bessen. Tijd om naar buiten te gaan, de natuur in! De voorpret begint al met de speciale uitgave van het boekje '365x de natuur in met Natuurmonumenten'. Een handige Wegwijzer naar unieke natuurgebieden. Met kaartjes, tips en natuur weetjes. Voor natuurliefhebbers is dit boekje [iSföte verkrijgen. Online via www.natuurmonumenten.nl/actie of bel 0900 - 8335 (=€0,15 per minuut). Natuurmonumenten www.versluisenwilleboer.nl Beglazing Kunststof en aluminium kozijnen Hardglazen deuren en puien Rolluiken, zonwering en horren Service, reparatie nazorg Amesteinweg 27, Middelburg Tel.: 0118 - 62 90 56 info@versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 77