Rentree voor eilandentram Boek Ladies' Circle is 221 zeeland Obs Duiveland zet in op 'actief burgerschap' Ladies' Circle maakte (H)eerlijk Schou- wen-Duiveland. Nog voor de lancering zijn al ruim 2200 exemplaren verkocht. DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK 'Duvelsjong' van Nelleke van der Krogt Nieuwe serie van 'Tafelen in de buurt' Militaire kapel geeft concert in Zierikzee www.pzc.nl £ffï - mm 1 zaterdag 5 november 2011 FEESTJE Verlenging tramlijn gereed STREEKPRODUCTEN door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - De klus zit erop. De verlenging van de historische museumtramlijn vanuit Ouddorp tot aan het haventje van West-Rep- art bij Scharendijke is een feit. Woensdag 16 november wordt het nieuwe stukje tramlijn officieel in gebruik genomen. De tram is enkele tientallen jaren weggeweest van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. Voor de oorlog beschikten beide eilan den over een uitgebreid tramlijnen- net, maar zowel spoor als materi eel raakten tijdens de oorlog zwaar beschadigd. De watersnood ramp van 1953 werd de genade klap voor de eilandentram. In 1989 streek het RTM-trammu- seum neer in Ouddorp. In het be gin had de tram niet meer dan een paar kilometer spoor tot de be schikking, maar gaandeweg werd het meer. In 1996 werd de mu seumtramlijn doorgetrokken tot vakantiedorp Port Zélande en in 2007 volgde de verlenging naar de Middelplaathaven aan de Brou- wersdam bij Scharendijke. Met het doortrekken van het spoor tot aan West-Repart be strijkt de tramlijn nu de hele Brou- wersdam. De wens leeft om op ter mijn het spoor door te trekken tot aan Renesse. Op het tracé zoals dat er nu ligt, rijdt uitsluitend ma terieel van de vroegere Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij. Baan, materieel en het museum worden beheerd en onderhouden door vrijwilligers. De baanverlen- ging is een project uit uitvoerings programma Zicht op de Grevelin- gen, bedoeld om de Brouwersdam verder te ontwikkelen tot toeris tische bestemming. De historische tramlijn is inmiddels uitgegroeid tot een begrip op de Brouwers- dam. Het baanverlengingsproject is een samenwerkingsverband tussen het Natuur- en Recreatieschap De Gre- velingen, Stichting RTM-trammu- seum en de gemeenten Schou- wen-Duiveland en Goedereede. Het Europees Fonds voor Regiona le ontwikkeling en de provincie Zeeland betaalden er aan mee. Burgemeester Ger van der Vel- de-de Wilde van Goedereede ver richt volgende week woensdag de openingshandeling. Dat gebeurt rond 14.15 uur. Daarna zijn er in het trammuseum diverse doorlo pende activiteiten. Uiteraard staan ook ritten met historisch tramma- terieel op het programma. door Esme Soesman door Ali Pankow nieuwerkerk - Openbare basis school Duiveland met vestigingen in Nieuwerkerk en Sirjansland be steedt als zogeheten 'Artikel ï-school' nadrukkelijk aandacht aan de 'Dag van het Respect' don derdag 10 november. Het predikaat, dat obs Duiveland sinds 2008 draagt, verwijst naar ar tikel 1 van de Grondwet. Dat be paalt dat iedere vorm van discrimi natie in Nederland verboden is. „Wij proberen in de uren dat de kinderen hier op school zitten uit te dragen hoe je respectvol met medemens, natuur en milieu kunt omgaan. Natuurlijk hopen we dat dit ook buiten de school navolging krijgt", zegt schooldirecteur Ge rard Oele. Zaken als pesten op school en de sociale omgang met elkaar zijn za- 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 Iets groots. Iets voor het goe de doel én iets om Schou- wen-Duiveland in de schijn werpers te zetten. Met het boek (H)eerlijk Schou- wen-Duiveland schiet Ladies' Cir cle Schouwen-Duiveland drie keer in de roos. De uitgave vol lokale producten, recepten, leveranciers en restaurants wordt vrijdag 18 no vember gepresenteerd. Er lag een oud plan van de fimdraisingcommissie om een agenda in elkaar te zetten. „Maar we wilden iets dat langer gebruikt kan worden. Dat ook leuk voor toeristen zou zijn. Het moest na tuurlijk wel origineel zijn en het moest óók nog eens bij ons pas sen", sommen Margreet van de Stolpe en Annemieke Hoiwerda van Ladies' Circle Schouwen-Dui veland de vooraf door henzelf ge stelde eisen op. Het resultaat? Een 116 bladzijden tellend culinair boekje boordevol streekproducten, dat in pakweg tien maanden tijd in elkaar is gezet. Met inbreng van alle zestien leden van de service club. „We zijn alle landweggetjes afgereden op zoek naar leveran ciers en producten." Rond de 35 verschillende producten komen aan bod, door middel van zo'n 45 verschillende recepten. Niet elk be noemd gerecht is voorbehouden aan hier. „Maar Schouws lam bij voorbeeld smaakt toch anders, om dat het om dieren gaat die zilte groenten hebben gegeten." In (H)eerlijk Schouwen-Duiveland werpt de Zierikzeese slager Van Velzen licht op de herkomst van dit product, zoals elders in het boek ook onder meer een spruit- jesboer en kersenteler aan het woord komen. Informatie over res taurants, verkooppunten, produc ten en tips ('zwarte thee helpt te gen vieze geurtjes in de koelkast') wisselen elkaar op de kleurrijk vormgegeven pagina's af „Het is prachtig geworden", oorde len Hoiwerda en Van de Stolpe over het eindresultaat. „Een visite kaartje voor Schouwen-Duive land." Daarnaast hoopt Ladies' Cir cle het gebruik van streek producten te stimuleren. „Zodat een komkommer niet eerst helemaal naar de veiling hoeft voor het hier op een bord be landt." De opbrengst van (H)eerlijk Schouwen-Duiveland gaat naar het Platform Musea Schouwen-Duive land en de ontwikkeling van toeris tische informatiescreens. ken die met regelmaat in de klas worden besproken. Volgens Oele moet het echter niet blijven bij al leen discussiëren, maar moet res pect voor de ander vooral tot ui ting komen in gedrag. In alle groe pen worden dan ook de vaardighe den van respectvol omgaan met el kaar gemeten. De school werkt hiervoor samen met het Anti Dis criminatiebureau Zeeland. Tijdens de 'Dag van het Respect' donderdag zal provinciaal staten lid Carla de Paepe uit Nieuwer kerk om 9.00 uur een bezoek bren gen aan de school in Sirjansland en om 10.15 uur in Nieuwerkerk. Zij zal de kinderen vertellen over actief burgerschap in de samenle ving. Paepe zal ook specifiek in gaan op het 'Kinderwetje van Van Houten', uit 1874, dat als doel had in Nederland een einde te maken aan de kinderarbeid. een zierikzee - Leerlingen van Pontes Pieter Zeeman schotelen ook in november ouderen een driegan- gen-maaltijd voor tijdens een nieu we serie 'Tafelen in de buurt-ont- moetingen'. Dinsdag 8 november worden maaltijden geserveerd in wooncomplex 't Nieuwe Vrije in Zierikzee en het dorpshuis in Scha rendijke. Een week later kan men terecht in 't Nieuwe Vrije en dorps huis Oosterhof in Oosterland. Dinsdag 22 november is het weder om 't Nieuwe Vrije, nu in combi natie met het dorpshuis Noordgou- we. Dinsdag de 29e strijkt Tafelen in de buurt neer in 't Nieuwe Vrije en het dorpshuis in Kerkwerve. zierikzee - Muziekvereniging Con Amore sluit de festiviteiten rond het honderdjarig bestaan woens dag 16 november af met een optre den van militaire kapel Johan Wil lem Friso. Het concert vindt plaats in Sporthal Onderdak aan het Groeneweegje in Zierikzee. Ko ninklijke Kapel Johan Willem Fri so is een militair orkest, met als thuisbasis de Johan Willem Friso kazerne in Assen. Het orkest speelt onder meer tijdens officiële ontvangsten van staatshoofden en ambassadeurs. Dankzij de steun van Zeeuwse sponsors is het bijwo nen van het concert gratis. Reser veren kan via: 0111-415316. DE STELLING De gemeentepolitiek is steeds min der transparant. Geef uw mening via: www.pzc.nl/schouwen-duiveland CULTUUR DICHTBIJ Een avond bij de repetitie van Koor A58. Premièrespanning stijgt Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Annemieke Hoiwerda (I) en Margreet van de Stolpe achter het fornuis. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70