Kramer is nog niet helemaal Amsterdam krijgt EK 301 sport Oppassen Schaatser Jorrit Bergsma pakt bij de Nederlandse afstandskampioenschappen verrassend de titel op de 5 kilometer. De rijder van de BAM-formatie blijft de favorieten Sven Kramer (derde) en Bob de Jong (tweede) voor in Thialf. Groene Ster boekt knappe thuiszege zaterdag 5 november 2011 door René van Stee Toekomstige olympiërs zijn in 2012, het jaar van de Speien in Londen, in Middelburg en Vlissingen te bewonderen op Olympics by the Sea. Het grootschalige sporte venement voor leerlingen van Top- sporttalentenscholen lijkt bij voor baat een succes. Deelname van zo'n twaalfhonderd jeugdige top sporters en -sportsters in de mid- delbareschoolleeftijd uit binnen- en buitenland garanderen immers een hoog niveau. Dat de Spelen van Londen als kap stok worden gebruikt om Zeeland via Olympics by the Sea wereld wijd op te stuwen in de vaart der volkeren, als regio waar het goed wonen, werken en sporten is, lijkt echter overdreven. Want waarom zou een - weliswaar fraai - sporte venement voor scholieren in de leeftijd van twaalf tot en met ze ventien jaar wel leiden tot het suc ces waarin een intensieve promo tie- en imagocampagne zoals 'Wel kom in Zeeland' nimmer is ge slaagd? Verder wordt het Olympisch Plan 2028 er met de haren bijgesleept. Natuurlijk, het zou zo maar kun nen gebeuren dat de Spelen dat jaar in Nederland worden gehou den, waardoor de (sport) infrastruc tuur een aanzienlijke oppepper zal krijgen. Het is zeker niet uitgeslo ten dat volgend jaar in Vlissingen en Middelburg sporters aan het werk zijn die in 2028 hun opwach ting op het grootste sportpodium ter wereld zullen maken. Maar me de gelet op eerdere, weinig succes volle pogingen om een groot spor tevenement naar ons land te halen (WK voetbal 2018 of 2022 en de sof van de Spelen in 1992), is be scheidenheid op zijn plaats en is het onzinnig Olympics by the Sea daar op welke manier dan ook aan te koppelen. Ook de Senior Games 2009 zou den deuren open die voorheen ge sloten bleven voor Zeeland. Ver der zou dit sportevenement voor vijftigplussers de streek een toeris tische en recreatieve impuls van jewelste geven. Niets van dit alles. Bovendien hingen de Senior Ga mes met elastiekjes aan elkaar, met tegenvallende deelnemersaan tallen en waar sporten op het aller laatste moment van het program ma werden gehaald. Betreurens waardig. Ook in dit geval had hoogdravende luchtfietserij achter wege moeten blijven. Dit betekent echter niet dat Olym pics by the Sea zich niet volop zou moeten profileren. En dat gebeurt ook. Vanuit de Stichting Zeeland Sport 8e. Leisure is in korte tijd een organisatie met 75 medewerkers uit de grond gestampt. Ook een groot deel van de begroting van drie ton is gerealiseerd. Verder is het hoopgevend dat tal van part ners uit de beleidsterreinen sport, overheid, gezondheidszorg, onder wijs en het bedrijfsleven elkaar hebben gevonden. Kortom, alle seinen staan op groen, maar het is nu zaak om met beide benen op de grond te blij ven staan. _1 EP SCHAATSEN vlissingen - De zaalvoetballers van Groene Ster hebben in de ere divisie gisteravond een knappe ze ge geboekt op het nog ongeslagen Noordzee. In sporthal Baskensburg werden de bezoekers met een 8-4-neder- laag naar huis gestuurd. Door de zege stijgt de ploeg van Mo Ahrouch een aantal plaatsen op de ranglijst. In de eerste helft waren beide ploe gen nog aan elkaar gewaagd. Groe ne Ster kwam wel telkens op voor sprong maar Noordzee kwam steeds langszij. Voor rust scoorden Andté Siereveld, Saïd Bouzambou en Lorenzo de Groot. Na rust lie pen de Vlissingers uit naar een rui me voorsprong. De treffers wer den gemaakt door Etienne Mallie, Bouzambou, De Groot en Mourad Azzanagui (2x). Rafaël Vulin maak te zijn debuut in het eerste team. door Marco Knippen den haag - Van de slogan spatte de ambitie af 'Athletics like never before', ofwel 'Atletiek als nooit te voren'. In 2016 mag Amsterdam de gecreëerde verwachtingen gaan waarmaken, aangezien het giste ren in Helsinki de organisatie van het Europees kampioenschap kreeg toegewezen. Amsterdam kreeg de voorkeur bo ven de Turkse metropool Istanbul en het Kroatische Split, een besluit dat al na de eerste ronde met een meerderheid van stemmen werd bezegeld. „Dit betekent een belang rijke impuls voor de top- en breed tesport", jubelde wethouder sport Eric van der Burg. Dat Nederland als gastheer voor een EK atletiek in de buitenlucht optreedt, is nieuw. Slechts de Euro pese indoortitelstrijd had twee keer plaats, in 1973 in Rotterdam en in 1989 in Den Haag. „Het is daarom fantastisch dat we dit top- evenement hebben binnenge haald", aldus Van der Burg. „Het moet een feest voor iedereen wor den", voegde John Bos, vicevoorzit- ter van de Atletiekunie, eraan toe. Het Olympisch Stadion vormt het decor voor het EK, dat vijf dagen beslaat en waaraan zo'n 1500 atle ten deelnemen. De toeschouwers capaciteit wordt voor die gelegen heid uitgebreid van 22.000 naar 30.000. De EK-begroting bedraagt negen tien miljoen euro. De rijksover heid subsidieert 7,9 miljoen, de ge meente Amsterdam hoest 5,9 mil joen op en het ministerie van VWS trekt er twee miljoen euro voor uit. Het restantbedrag moet komen uit een bijdrage van koepe lorganisatie European Athletics en uit de inkomsten van kaartver koop en marketing. Aanvankelijk had Amsterdam de pijlen op 2014 gericht, maar later werd dat jaartal bijgesteld naar 2016. Niet alleen omdat de hoofd stad over tweeënhalf jaar al het WK roeien huisvest, maar ook van wege de betere aansluiting op de olympische aspiraties. Nederland aast immers op de Spe len van 2028, exact honderd jaar na de olympiade in Amsterdam. Om die reden wordt sinds enkele jaren nadrukkelijk ingezet op het in de wacht slepen van prestigieu ze kampioenschappen. Zo hadden in Nederland onder meer de WK'? hockey, judo, turnen, tafeltennis, baanwielrennen en momenteel squash plaats. Het samen met Bel gië uitgebrachte 'bid' voor het WK voetbal van 2018 leverde daarente gen niets op. Overigens verwarmt het olym pisch vuur nog niet de harten van de Nederlanders. Uit een peiling van Maurice de Hond kwam naar voren dat meer dan de helft geen EF kandidaatstelling wi. Sven Kramer (links) praat na met coach Gerard Kemkers na het rijden van de vijf kilometer op het NK afstanden. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66