241 zeeland Historische 1 1 tram terug Zegen over nieuwe Mariakapel Rechtbank spreekt moordverdachte vrij VERZOENING Vader en zoon Den Toonder metselen bouwwerk op plek waar godsdienststrijd NK Debatteren Aanrijding Borsele bekijkt mogelijkheid kindcentra zaterdag 5 november 2011 door Piet Kleemans scharendijke - De klus zit erop. De verlenging van de historische museumtramlijn vanuit Ouddorp tot aan het haventje van West- Repart bij Scharendijke is een feit. Woensdag 16 november wordt het nieuwe stukje tramlijn officieel in gebruik genomen. De tram is enkele tientallen jaren weg geweest van Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. Voor de oorlog beschikten beide eilan den over een uitgebreid tramlijnen- net, maar zowel spoor als materi eel raakte tijdens de oorlog zwaar beschadigd. De watersnoodramp van 1953 werd de genadeklap voor de-eilandentram. In 1989 streek het RTM-trammu- seum neer in Ouddorp. In het be gin had de tram niet meer dan een paar kilometer spoor ter beschik king, maar gaandeweg werd het meer. In 1996 werd de museum tramlijn doorgetrokken tot vakan tiedorp Port Zélande en in 2007 volgde de verlenging naar de Mid- delplaathaven aan de Brouwers- dam bij Scharendijke. Met het doortrekken van het spoor tot aan West-Repart be strijkt de tramlijn nu de hele Brou- wersdam. De wens leeft om op ter mijn het spoor door te trekken tot aan Renesse. door Frank van Cooten middelburg - Scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg doet vrijdag 11 november mee aan de voorronde van het NK Debatte ren voor scholieren in Maarssen. De finale is op 10 december. Ruim honderd scholen mee. Waar in het land veldkapellen ver dwijnen, komt er in Ovezande juist eentje bij. Oud-metselaar Adrie den Toonder bouwt met zijn zoon Tom een gloednieuwe Mariakapel op een historische plek aan de Oud-Ove- zandseweg. Vader en zoon doen dat op ver zoek van een groepje van vier mensen. Dit groepje heeft in het kader van Eigenwijs Landschap een historisch en natuurommetje uitgezet. Een wandeling langs mooie plekjes in en om Ovezande. Een van die mooie plekjes is de boomgaard van fruitteler Kees Boonman aan de Oud-Ovezandse- weg. Waar nu de boomgaard staat, stond in de middeleeuwen een tempel als noodkerk voor de ka tholieken. De protestanten kwa men in 1578 aan de macht op Zuid-Beveland. Dit was het begin van de Zeeuwse reformatie. De katholieken waren hun kerken kwijt. Ze moesten andere plaatsen zoeken voor hun godsdienstbeoefe- ning. De meest logische plaatsen waren de boerenhoeven. In de om geving van Ovezande waren er di verse, waaronder de Tempel, zoals het hoefje toen werd genoemd. Op Maria Boodschap in 1697 werd de Tempel tijdens een radicale beeldenstorm echter vernietigd. De Mariakapel komt op die gedenkwaardige plaats. Waar de felle strijd is be slecht tussen de protestanten en katholieken. Wie goed kijkt, ziet nog steeds de resten van deze strijd in de boomgaard van Kees Boonman. De fruitteler verzamel de orginele stenen van de tempel. Deze stenen zijn door vader en zoon den Toonder verwerkt in de nieuwe kapel. Volgens Ad Schenk, vice-voorzit- ter van de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart Ovezande en lid van de werkgroep Ommetje van Ovezande, is de kapel bedoeld om de historische plek niet te ver geten. „En om aan te geven dat de geloofstromingen nu prima over Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl middelburg - Een 15-jarige Middel burger heeft donderdag zijn been gebroken bij een aanrijding. De jongen wilde vanaf de Stations- brug de Kanaalweg oprijden toen een andere jongen voor hem kwam rijden. Hij moest remmen en werd daarna door een auto ge raakt. De politie zoekt getuigen van het ongeval, dat tussen 15.50 en 16.10 uur plaatsvond. Mogelijk was de bestuurder van een rode Toyota, waarschijnlijk 4-deurs, be trokken bij de aanrijding. Getui gen kunnen zich melden op het bureau of bellen naar 0900-8844. eenkomen. Dus geen monument van strijd, maar een monument van verzoening." Tom den Toonder, die bouwkun de heeft gestudeerd, maakte de bouwtekening. Hij vroeg zijn va der of hij het metselwerk voor zijn rekening wilde nemen. „Het moet toch door iemand gebeuren die er verstand van heeft. Anders komt het gebouwtje schots en scheef te staan. Dat is natuurlijk geen ge zicht." Vader Adrie is een man van wei nig woorden. Hij laat liever zijn handen spreken. „Het is gewoon leuk een kapelletje te bouwen. Daarvan zijn er niet zo veel in Zee land." Toen Tom de oude stenen zag, aar zelde hij geen moment. Die moes ten een plekje krijgen in de nieu door Emile Calon middelburg - De Middelburgse rechtbank heeft een 26-jarige Vlis- singse vrijgesproken van moord op Joost van der Linden. Tegen haar was anderhalve week geleden nog twaalf jaar cel geëist. In het vonnis, dat gisteren ver vroegd werd uitgesproken, uit de rechtbank zeer stevige kritiek op de handelwijze van het Openbaar Ministerie. Volgens de rechters zijn er namelijk voldoende aanwij zingen dat de partner van de Vlis- singse de moord heeft gepleegd. Die man werd aanvankelijk door het OM ook gezien- als mogelijke dader. Gedurende het onderzoek besliste het OM echter dat deze 44-jarige Vlissinger alleen maar zijn vriendin geholpen had te vluchten nadat zij Van der Linde om het leven zou hebben ge bracht. De man werd in septem ber veroordeeld tot vijf maanden cel voor het geven van die hulp. Advocate M. van Essen van de Vlis- singse vindt de vrijspraak zeer te recht. Ze stelt dat ze tijdens haar pleidooi ook al gewezen heeft op de mogelijk veel ernstigere rol van de partner van haar cliënt. Ze vindt dat het OM veel te veel uitge gaan is van één scenario. „Dat is kwalijk. Het OM had de blik wij der moeten openen", vindt Van Es sen. Het OM wil niet reageren. we kapel. „Wij vinden het leuk een aantal oude stenen symbo lisch terug in de kapel te metse len." Tom vindt de kapel een leuke aan vulling op de kerk. „Niemand is verplicht iets met de kapel te doen. Maar ik weet dat veel men sen het mooi vinden een kaarsje te branden. Die mogelijkheid wordt geboden in de kapel. In af- heinkenszand - In de gemeente Borsele komen mogelijk kindcen tra voor de opvang van kinderen van O tot en met 12 jaar. Een extern bureau doet onderzoek naar de mogelijkheden in op dracht van de gemeente en kinder opvang De Bevelanden. Wethou der Marga Vermue deelde dat don derdagavond mee tijdens de verga dering van de gemeenteraad. „We staan nog aan het begin. De kwaliteit van het onderwijs moet met stip op nummer een staan." Borsele staat op het gebied van on derwijs voor een uitdaging in Nieuwdorp. Het dorp telt nog twee scholen. „Met één school kan de kwaliteit van het onderwijs be ter vorm krijgen." Tom (links) en Adrie den Toonder bouwen een nieuwe Mariakapel aan de Oud-Ovezandseweg. „In de muur komt nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60