Forse toename van MRSA in veehouderij SP wil betwiste afdracht nog lang niet aanpassen binnenland 15 Alleen veiliger gedrag baat fietser RESISTENTE BACTERIE Meeste varkenshouderijen besmet Rijbewijs niet duurder Bloedsporen van dan 37,05 euro vermiste militair Ouders die kind 'verhuurden' naar PBC 11-11-11 populaire trouwdatum Minister kijkt weer naar dossier Faber Politie haalt slapende man uit kofferbak Reken uitjewin(s)t •^1 JpccnWcte zaterdag 5 november 2011 DEN HAAG ROERMOND Eerste landelijke inventarisatie van resistente MRSA-bacterie. Zeker 70 procent van alle var kenshouderijen besmet. Mensen die regelmatig in con tact komen met levende die ren zoals veeartsen en boeren, lopen risico op ziektes. door Bjinse Dankert DEN haag - Het aantal veebedrij ven dat is besmet met de MRSA- bacterie stijgt razendsnel. Van de Nederlandse varkenshouderijen is 70 procent besmet met de resisten te MRSA-bacterie die ook over draagbaar is op mensen. „Maar mogelijk ligt dat percentage nu nog hoger, tussen de 80 en 90 pro cent", zegt dr. Els Broens. Zij pro moveerde eind oktober aan de Wa- geningen Universiteit met haar on derzoek naar de verspreiding van de MRSA-bacterie onder Neder landse varkensbedrijven. De hoge, gemeten cijfers zijn het resultaat van een eerste landelijke inventarisatie. Hiervoor nam Broens tussen 2007 en 2008 mon sters van neusslijm van varkens bij meer dan 250 bedrijven verspreid over het land. Vooral bij grote var kensboerderijen bleek de kans hoog dat de bacterie aanwezig was onder varkens. Maar ook andere veebedrijven zijn flink besmet. Ook bij kalverhoude- rijen en onder pluimvee zijn hoge percentages vastgesteld. Een onder zoeksrapport uit 2009 van het RI VM berichtte dat bij meer dan 80 procent van de kalverhouderijen de bacterie was aangetroffen. In 2004 werd de MRSA-bacterie voor het eerst bij een Nederlandse varkenshouderij geconstateerd. Een regionaal onderzoek bij omlig gende varkensbedrijven trof des tijds bij 30 procent van de bedrij ven de bacterie aan. Deze bevin dingen vormden de aanleiding voor het onderzoek van Broens. Zelfs gedurende het onderzoek, dat twee jaar in beslag nam, werd duidelijk dat steeds meer varkens bedrijven te maken kregen met de bacterie. „De percentages van be smette bedrijven waren in het be gin van het onderzoek veel klei ner", vertelt Broens. „In de eerste maanden van het onderzoek trof fen wij MRSA aan bij 40 procent van de onderzochte bedrijven. Dat percentage werd in de loop van het onderzoek groter. Steeds meer varkenshouderijen bleken dieren met MRSA te hebben." Vooral mensen die regelmatig in contact komen met levende dieren lopen het grootste risico om be smet te raken. Dat zijn bijvoor beeld varkenshouders en veeart sen, maar de bacterie werd ook ge constateerd bij medewerkers van varkensslachterijen. De MRSA-bacterie die welig tiert onder veebedrijven is overigens niet exact dezelfde als de gevrees de ziekenhuis MRSA-bacterie, zegt Broens. Deze 'ziekenhuisbacterie' is resistent voor de meeste antibio tica en is daardoor zeer moeilijk te bestrijden. De MRSA-bacterie bij veebedrijven is ook tegen verschil lende antibiotica resistent, maar nog niet tegen alle soorten. Toch is de ontstane situatie onwen selijk, oordeelt de onderzoeker, in de toekomst kan mogelijk een ge vaarlijker MRSA-bacterie ontstaan die zich makkelijker van mens op mens kan verspreiden. Volgens Broens is de beste manier om MRSA bij veebedrijven de kop in te drukken een verminderd ver bruik van antibiotica. door Sandra Donker en Laurens Kok DEN haag - De SP is bereid de om streden regeling dat haar politici een flink deel van hun salaris in de partijkas storten, tegen het licht te houden. Maar verwacht op dit gebied geen revolutionaire veran deringen, laat partijvoorzitter Hans van Heijningen doorscheme ren. „Er is nog altijd massieve steun." Om de zoveel tijd ontstaat er een relletje: SP-raadsleden, Statenle den en soms zelfs Kamerleden die niet langer bereid zijn een flink deel van hun salaris af te staan aan de socialistische partijkas. Ze stap pen over naar andere partijen, be ginnen voor zichzelf of veroorza ken verhitte interne discussies. Nu is het weer de Tilburgse fractie voorzitter Veerle Siegers die de zaak op scherp heeft gezet. Voor haar werkzaamheden in zowel de gemeenteraad als Provinciale Sta ten van Brabant gaf ze haar regulie re baan op, maar van de vergoe ding die ze overhoudt aan haar po litieke werk, zegt ze niet rond te kunnen komen. Ze liep zelfs een betalingsachterstand op aan haar partij. De regeling is deels bedoeld om baantjesjagers buiten de deur te houden. De inkomsten worden ge bruikt voor scholing, en om ver goedingen aan vrijwilligers uit te kunnen keren. Maar de hoogte er van, die kan oplopen tot 75 pro cent van de vergoeding die politici voor werkzaamheden krijgen, leid SP'er Veerle Siegers uit Tilburg. Zij wil omwille van haar financiële situatie minder afdragen aan de partij. foto Ruud Verhalle/ANP de eerder ook al tot irritatie. SP'ers in Hilversum, Apeldoorn, Leeuwar den, Heerlen, Dongen en Kerk- rade stapten op of over. De SP zegt in een reactie bereid te zijn te kijken naar de spelregels. Toch lijkt Van Heijningen de ver wachtingen te temperen dat de re geling flink op de schop gaat. Al leen SP-raadsleden in middelgrote steden kunnen wellicht een extraa tje tegemoet zien. Die vergaderen steeds vaker overdag, zodat zij op eigen kosten een vrije dag moeten opnemen. Die kosten worden nu alleen voor SP'ers in de vijf grote steden vergoed. Van Heijningen stelt vast dat er binnen de SP nog altijd 'massieve steun' is voor de regeling. Hij stelt dat het onderwerp vijf keer per jaar, op elke partijraad, tegen het licht wordt gehouden, en nooit fundamenteel is veranderd. „SP' ers zitten niet in de politiek om er financieel beter van te worden. Dat besef zit heel diep in de par tij." Het beeld dat het gemor on der de leden toeneemt is niet te recht, meent hij. Het bestuur doet er volgens hem van alles aan om 'bedrijfsongevallen' te voorkomen. Maar wie in financiële problemen komt, moet 'zelf voor zijn zaakjes' zorgen, zegt hij. Uitzonderingen zijn niet wenselijk. Gemeenten mogen voor rijbewij zen niet meer dan 37,05 euro vra gen. Het nieuwe maximumtarief zal vanaf zomer 2012 gaan gelden. Door deze wijziging van het kabi net kunnen gemeenten niet langer zelf een maximumtarief vaststel len. In bepaalde gemeenten wor den tarieven gevraagd die ruim bo ven de kostprijs liggen. DORDRECHT Een man en vrouw uit Har- dinxveld-Giessendam die verdacht worden van het aanbieden van hun 8-jarige dochter voor seks moeten ter observatie naar het Pie- ter Baan Centrum (PBC). Dat heeft de rechter gisteren besloten. De ouders zouden met een 33-jarige man hebben onderhandeld over seks in ruil voor een lening. UTRECHT Voor vele honderden Nederlandse koppels wordt vrijdag 11 november 2011 de dag van hun leven. In veel Nederlandse gemeenten vinden op deze bijzondere datum 11-11-11 ze ker twee of drie keer zo veel huwe lijken plaats als op andere vrijda gen in november. In Den Haag tre den dan 35 koppels in het huwelijk, tegen drie op een normale vrijdag. De politie heeft in een woning op vakantiepark Reewoude bij Her kenbosch bloedsporen gevonden van de sinds begin september ver miste militair Laurens Fritz. De bloedsporen zijn gevonden in de woning van een eerder deze week opgepakte 47-jarige man. De man wordt verdacht van moord of dood slag op Fritz. HAARLEM Minister Opstelten gaat opnieuw bekijken of stukken over de Neder landse oorlogsmisdadiger Klaas Fa ber openbaar kunnen worden ge maakt. Het gaat om stukken die het OM heeft. Opstelten weigerde eerder inzage in ruim dertig stuk ken over Faber omdat hij de relatie met Duitsland niet wil beschadi gen. Daar woont Faber. DEN HAAG De politie Haaglanden heeft don derdagnacht een man bevrijd uit zijn kofferbak. De 20-jarige Hage naar wilde bij gebrek aan een slaap plaats een dutje doen in zijn koffer bak. Maar toen hij in de bak lag, viel de klep dicht en kon de man er niet meer uitkomen. Hij had geluk kig wel een mobiele telefoon bij zich waarmee hij 112 kon bellen. n-ri,n,f< m r-vn-inriiwiinw nu 11 door Koos van Wees den haag - Er moet een gedrags verandering komen onder fietsers. Het mag niet meer vanzelfspre kend zijn dat ze door rood licht rij den of zonder fietsverlichting. Dat zegt directeur Fred Wegman van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Het aandeel van fietsers in het aan tal verkeersdoden en zwaar gewon den stijgt weer. Een kwart van de verkeersdoden is fietser, dat was zo'n 20 procent. Van de ernstig ge wonden is ongeveer de helft fiet ser. Wegman wil door gedragsver andering die percentages omlaag brengen. „Het is tijd voor een cul tuuromslag. )e moet fietsers op hun gedrag kunnen aanspreken als hun eigen en andermans veilig heid in het geding is", zegt hij. De directeur van de SWOV wil dat er onderzoek komt hoe het ge drag van fietsers het best valt om te buigen. Hij is zelf geen voorstan der van een moreel appel. „Dat is niet effectief genoeg. Als mensen voor een verkeerssituatie staan waarin ze het niet logisch vinden stil te staan, gaan ze toch rijden. Dat is de menselijke natuur." Daar kun je op inspelen, denkt Wegman. „Maak veilig gedrag aan trekkelijker, door een goede door stroming, weinig onnodig wach ten voor stoplichten, betere fietspa den, goede gladheidsbestrijding. Gaat iemand dan nog in de fout, spreek hem daar op aan." Als voorbeeld noemt hij het ver keerslicht dat veel te laat op groen springt nadat op de knop is ge drukt. Vorig jaar vielen er 162 do den onder fietsers. In veel gevallen zijn dat vermijdbare doden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5