Borsele voert de druk op iwl Zo ziet Alies de Jonge 221 zeeland 'Goes moet investeren in promotiecampagnes' Br gf Natuurwerkdagen op zes Bevelandse plekken Lot Porgy Bess in handen provincie DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK 'Duvelsjong' van Nelleke van der Krogt Kunstenares Alies de Jonge uit Heinkenszand verenigt het Zeeuwse erfgoed met zelfbewuste meiden van nu. Het resultaat: acht bijzondere portretten van Zeeuwse schonen. zaterdag 5 november 2011 MOTIE Verdeling kosten tunnelveiligheid door Frank van Cooten heinkenszand - De gemeenteraad van Borsele voert de druk op voor een eerlijke verdeling van de kos ten van de Veiligheidsregio Zee land. Borsele betaalt al jaren veel meer per inwoner dan andere ge meenten. Dat zijn de fracties meer dan beu, bleek donderdagavond tij dens de vergadering van de ge meenteraad. „Als er geen eerlijke verdeling komt, dan moeten we het vertrou wen in de Veiligheidsregio maar opzeggen", zei CDA-fractievoorzit- ter Ad Schenk. De woorden van Schenk zijn te zwaar aangezet, om dat Borsele juridisch vastzit aan de Veiligheidsregio, maar het tekent wel de stemming van Borsele. Bur gemeester Jaap Gelok wordt met een raadsbreed aangenomen mo tie op pad gestuurd om het onge noegen van de raad naar het be stuur van de Veiligheidsregio over te brengen. Dit ongenoegen gaat met name over de beslotenheid van het rapport van de commissie Lauret. In dit rapport staan onder meer aanbevelingen over een her verdeling van de kosten. Zo draaien Borsele en Terneuzen als enige gemeenten op voor de tun nelveiligheid. Borsele wil dat alle veiligheidskosten evenredig over de Zeeuwse gemeenten worden verdeeld. En het rapport van de commissie moet zo snel mogelijk openbaar worden gemaakt. door Luc Oggel goes - Goes moet de relatie van de passantenhaven met het kernwin kelgebied versterken en investeren in promotiecampagnes om het marktaandeel van de binnenstad te vergroten. Dat suggereert Detailhandel Neder land naar aanleiding van de deelna me aan de verkiezing Beste Bin nenstad 2011-2013 in de categorie middelgrote steden. Goes greep vo rige maand naast de titel, maar moest tot deze week gissen naar de reden(en). Het juryrapport liet op zich wachten, maar blijkt uit eindelijk vrij summier: krap een A4'tje. „Erg beknopt", vindt ook de Goese wethouder Loes Meeu- wisse. „Aan deelname worden veel eisen gesteld, dus ik had ook van het juryrapport wel wat meer diepgang verwacht." Bij de verkiezing werd vooral geke ken naar wat er de afgelopen twee jaar in de deelnemende steden is gebeurd. Ondanks de specifieke kwaliteiten van de Goese binnen stad was de jury van mening dat er geen grootschalige projecten zijn géïniteerd. Meeuwisse onderschrijft de sugges ties uit het juryrapport. „Dat mar- ketingpunt klopt zeker, maar we zijn nu dus ook intensief bezig met het opzetten van citymarke- ting- en evenmentenbeleid." De titel ging in de categorie mid delgrote steden naar Hoogeveen. door Raymond de Frel terneuzen - Het lot van jazzclub Porgy Bess in Terneuzen ligt in handen van de provincie. De ge meente Terneuzen legt bovenop de al eerder toegezegde 20.000 eu ro nog eens 10.000 euro, in de hoop dat de provincie hetzelfde doet. Volgens een 'matchingprinci- pe' (de gemeente en provincie ge ven evenveel subsidie) komt het to taal dan op 60.000 euro. Dat is ■L DUVELSJONG 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 KUNSTPROJECT door Frank Balkenende Zeeuws Meisje kan nu echt het archief in. Kunstschilder Alies de Jonge (52) uit Heinkens zand zet in een achtluik de moder ne Zeeuwse meid neer. Dat is geen blozende boerenmeid die geen cent te veel betaalt voor een door snee pakje margarine. De meiden van Alies zijn hardwerkend, ambi tieus, zelfbewust en trots. Zonder dat nu direct van de daken te schreeuwen. De 'Zeeuwse Meiden van Nu', zo als de serie portretten heet, is tege lijk een ode aan het Zeeuwse erft goed. „Jonge krachtige vrouwen die bloedkoralen en antiek kant dragen. Dat is in de schilderkunst nog nooit zo gedaan. Dat heb ik natuurlijk onderzocht. Een kwes tie van even googelen." Marlies de Jonge schildert al sinds haar jeugd, maar ontpopte zich de laatste twintig jaar als semi-profes- sioneel kunstenaar. Mijmerend voor haar schildersezel had de ge boren en getogen Heinkenzandse twee jaar terug plots een ingeving. „Ik wilde iets met mijn eigen af komst doen. Ie ziet de laatste jaren meer aandacht voor klederdracht en streekeigen erfgoed. De bolus, babbelaars, de Zeeuwse knop. Ik koester dat erfgoed, maar wÜ dat uit de oubollige sfeer trekken en in de huidige, moderne tijd plaat sen." Het plaatje brandde op haar net vlies: ze zou haar dochters en die van partner Rudy vereeuwigen op doeken van gemiddeld 2.25 bij 1.30 meter. In klederdracht natuurlijk of met elementen uit de mode van toen, zoals knoppen, een kanten kralenkraag of een bloedkoralen ketting. Daarvoor kreeg Alies de nodige stukken in bruikleen, soms van stokoude Zeeuwse dames die geïn spireerd raakten door het kunst project. „Alles liep als een trein. We vonden sponsors, mensen die klederdracht en sieraden aandroe gen, een fotograaf en visagist." De dochters Jacky (22), Milou (23), Kiki (27) en Sharon (30), als ook nog altijd 10.000 euro minder dan het bestuur van Porgy Bess structureel denkt nodig te hebben voor behoud van de jazztempel én de omvorming van de organisatie structuur. Daar zal het bestuur van Porgy zelf creatief mee om moeten gaan. „Ik weet nog niet of de provincie meegaat met onze be slissing en dus ook 10.000 euro extra geeft. Ik ga mijn best doen om dat voor elkaar te krijgen", al dus wethouder Jaap Bos. Weinig kleur, waardoor het Zeeuws erfgoed zoals de bloedkoralen beter uit komt. Portret van Eline, een vriendin van de familie. de vriendinnen Cecile en Eline, werden eerst gefotografeerd door Martijn Lavooij. In een sfeer die Alies de Jonge al heel duidelijk voor ogen stond. „Zelfbewust, uit dagend en tegelijkertijd nuchter. Ik denk dat hij hun persoonlijke bele vingswereld goed heeft gevangen. Ze staan symbool voor de heden daagse Zeeuwse meiden en de sie raden en dracht zijn een dikke knipoog naar vroeger." Daarna begon het monnikenwerk, het schilderen van de enorme doe ken. Omdat die formaten niet via de wenteltrap naar boven zijn te transporteren, werd besloten de woonkamer als atelier in te rich ten, waarbij een mobiele steiger en dito ezel zijn ingezet. Anderhalf jaar zwierven de kwasten over het linnen. Nadat er zes gereed waren, besloot ze er nog twee bij te ma ken. Gewoon omdat de foto's daar bijkans om smeekten en dochter lief zich graag een tweede keer ver eeuwigd wilde zien. Tja en zeven is een oneven getal, dus nog maar eentje erbij. Voor de balans. Het resultaat: aardse kleu ren, ofwel de kleuren van Zeeland, merkt Alies op. De huid is dikwijls zilverig, bijna transparant, zodat het karmozijn rood van de bloedkoralen het oog van de kijker magnetiseert. Dit zijn trouwens heel andere vrou wen dan op de 'sexy' boerinnenka- lender. Hier is sprake van een on derkoelde schoonheid. Hun blik is terughoudend, bijna ingetogen. Ze stralen niettemin kracht en een ze kere onverzettelijkheid uit. Alies de Jonge exposeert het acht luik van 12 november tot 5 decem ber (en mogelijk langer) in Binnen uit, het woonwinkelcollectief in Heinkenszand. De Borselse wet houder Marga Vermue verricht vrijdagavond om half acht de ope ning. Wie de presentatie wil bijwo nen, kan zich aanmelden via de website heinkenszand.info. De doeken zijn trouwens te koop. De prijs is op aanvraag. Meer informatie is te vinden op: www.aliesdejonge.com door Claudia Sondervan MEEST CELEZEN 1Boete voor stelen zand 2. Bedrijvenbeurs Contacta (foto) 3. Onderzoek naar Goese Poort ZEELANDIN2MINUTEN Het Zeeuwse nieuws, drie keer per dag in twee minuten. Bekijk het vi deojournaal van de PZC op z2.nl TIPS? MAIL! bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto goes - Snoeien en maaien in de heemtuin bij de Hollandse Hoeve; werken aan het Zwarte Sluisje bij de 's-Heer Hendrikskinderen dijk, wilgen knotten bij de Zwaakse Weel: op zes plaatsen op de Beve- landen kan het publiek vandaag meehelpen aan onderhoud in het landschap tijdens de Natuurwerk dag. Bij het Zwarte Sluisje geeft burge meester René Verhulst om 9.15 uur het startsein. Tijdens het knot- werk bij speel- en leerboerderij Fi ve Star Farm in Kamperland kun nen kinderen tipi's bouwen van het rijshout. Christelijke natuurbe schermingsvereniging A Rocha knot aan de Weldijk en Hoogland- schedijk bij Driewegen. Er is een potluck-lunch - ieder brengt wat mee. Speeltuinvereniging Bewes- tenwege snoeit en bouwt takkenril- len langs het pad naar de brug en de kasteelberg bij het speelterrein in 's-Heer Arendskerke. Er is een lunch met pannenkoeken. Het werk duurt steeds van 10.00 tot 15.00 uur. Op Tholen wordt er tussen 9.00 en 12.00 uur geknot bij Boerderij Van Goorden aan de Oud-Vossemeerse Dijk bij Tholen. Bij de Hollandse hoeve zijn ze om 12.00 uur klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 58