de oude Oenema blijft nuchter sport 131 Na Strootman maakt ook Boerrigter reuzenstap naar Nederlands elftal VW en Excelsior blijven steken op bloedeloze 0-0 Engeland in beroep tegen schorsing Rooney Schakers winnen van Zweden Twee dopinggevallen WK atletiek Daegu Maher maakt debuut selectie Jong Oranje Vennegoor al op de bank bij PSV PSV gaat in beroep in zaak Strootman zaterdag 5 november 2011 'Ik besef het nog niet helemaal. Hartstikke gaaf.' Jorrit Bergsma door Johan Stobbe HEERENVEEN - De Nederlands schaatskampioen op de 5 kilome ter heet Jorrit Bergsma. Zijn titel sneeuwde een beetje onder bij de comeback van Sven Kramer. Het is rond half vijf vrijdagmid dag. De deuren van de atletiekhal naast Thialf staan wijd open. Ge rard Kemkers komt lachend naar buiten. Achter hem is Sven Kra mer bezig met de warming-up. Ook de 25-jarige schaatser trekt ontspannen een sprintje. „Hij is goed, ik moet weer om hem la chen", zegt Kemkers. Daaraan voelt hij dat Kramer lekker in zijn vel zit. Nog even en Kramer rijdt zijn eerste wedstrijd in anderhalf jaar. „Hij gaat een goede rit rij den", stelt Kemkers. Zijn pupil voelt zich wel anders dan in de ja ren waarin hij met harde hand re geerde. „Toen wist ik wel dat ik eerste zou worden en met een slechte rit wel tweede of derde. Nu had ik die ze kerheid niet." Een kwartier later meldt Kramer zich in de catacom ben van het ijsstadion bij de kleed kamers. Het witte T-shirt zit strak om het gespierde lichaam, de ar men van zijn schaatspak bungelen losjes langs zijn benen. Als hij even later vanuit de tunnel op het middenterrein arriveert, klinkt licht geklap. Kramer zwaait even. Het grote applaus volgt even na vij ven als Kramer met een toch wel gespannen koppie zijn eerste rond je schaatst. Kramer geniet van die eerste mo menten. „Ik ben blij dat ik de trap weer mag oplopen om de mensen mijn kunstje te laten zien", zegt hij later. Het laat hem niet onbe roerd. Het doet hem goed dat het publiek hem meteen weer in de ar men sluit. Hij is vooral blij dat hij eindelijk weer meedoet in een se rieuze wedstrijd. „Maar ik merk wel dat ik wedstrijdritme mis." Kramer voelt het al na enkele ron den. Fysiek staat hij er goed voor, maar het gevoel met het ijs is nog niet optimaal. Technisch loopt het niet soepel. Het wordt „wrotte", zegt de Fries. Hard werken dus. Even voor half zes puft hij uit op een bankje naast de baan. Op het scorebord staat 6.19,35. „Dat kan ik ook", denk Jorrit Bergsma meteen. Kramer maalt er niet om. „Als ik de rit van mijn leven had gereden in 6.19, dan had ik een probleem gehad. Maar dit was geen super- rit." Het kan vanaf nu alleen maar beter. Dat zijn tijd niet genoeg is voor de Nederlandse titel beseft hij al snel. „Natuurlijk wil ik dat graag, maar dat is nu net even minder logisch." Kramer zit nog maar op 75 pro cent van zijn kunnen. Daarom is ook zijn coach tevre den. „Onder de 6.20 in Thialf is al tijd goed", weet Kemkers. In de volgende rit verdwijnt de hoop op goud als Jorrit Bergsma 6.17,84 klokt. Hij verwacht dat zijn BAM-ploeggenoot Bob de Jong er nog onder zal duiken, maar die vergaloppeert zich en wordt twee de. „Het voelt heel goed om die beide kampioenen te verslaan", concludeert Bergsma na zijn derde nationale titel. In februari 2010 werd bij Nederlands kampioen ma rathon op natuurijs, een jaar eer der nationaal kampioen 5 kilome ter in Kazachstan. Ondertussen baalt zijn ploegge noot Bob de Jong als een stekker. „Het had goud moeten zijn", bromt hij. Wel is hij blij met de te rugkeer van Kramer. „Als je een jaar geen wedstrijden rijdt, is dit heel goed. Je ziet dat hij nog wed strijdritme mist, maar gaaf dat ie meteen weer op het podium komt." door Eric de Jager HEERENVEEN - Geen woordgrap pen, maar felicitaties voor coach Renate Groenewold gisteravond bij het NK afstanden. „Ik zie de naamgrapjes al aankomen als het niet goed loopt", voorspelde ze over haar ploeg Op=Op. Maar het liep als een trein bij de 500 meter voor vrouwen in Thialf Thijsje Oe nema won de eerste omloop. De Friezin was blij voor haar coach en haar sponsor. „Ze zijn er toch maar ingestapt, dan is direct succes wel fijn." Zelf deed Oenema koeltjes over haar zege, hoewel een brede lach een andere gemoedstoestand ver raadde. „Ik heb wat voorsprong en ik doe mijn best op de tweede rit. Ik merkte deze week wel dat ik goed reed, maar zó hard had ik niet verwacht." Met haar 38,41 se conden heeft ze een marge van 0,24 seconde op achtervolger Mar- got Boer en 0,51 op Annette Gerrit sen. Van de druk heeft ze van nacht niet wakker gelegen: „Na zo'n rit slaap ik juist makkelijker." Bij de mannen moet regerend kampioen Ronald Mulder vanmid dag zijn kroon inleveren. Een on willige lies speelde hem parten en hij zag zijn rivaal van vorig jaar, Jan Smeekens, met een kampioen schapsrecord van 35,08 seconden uit het zicht verdwijnen. Smeekens heeft alleen nog een beetje concurrentie te duchten van Michel Mulder, de tweeling broer van Ronald (35,20), Jesper Hospes (35,26) en Stefan Groot huis (35,27). Ronald Mulder staat in de tussen stand elfde met 35,76. VENLO - VW-Venlo en Excelsior zijn gisteravond niet tot scoren ge komen: o-o. In het kwaliteitsarme duel in De Koel konden beide teams het verschil niet maken. Door het resultaat blijft VW voor laatste en volgt hekkensluiter Ex celsior op een punt. In de Jupiler League heeft Zwolle voor eigen publiek verder afstand genomen van Willem II. De koplo per versloeg de formatie uit Til burg met l-o. FC Eindhoven blijft FC Zwolle op drie punten volgen. De club uit Brabant won de uit wedstrijd bij Fortuna Sittard: 1-0. Hekkensluiter AGOW leed de tiende nederlaag in twaalf wedstrij den. De ploeg uit Apeldoorn ging met 6-0 onderuit tegen Sparta. LONDEN De Engelse voetbalbond FA heeft gisteren beroep aangetekend tegen de schorsing voor drie interlands voor aanvaller Wayne Rooney. De tuchtcommissie van de Europese voetbalbond Uefa legde Rooney vo rige maand die straf op voor zijn ro de kaart in de laatste EK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Montenegro. De aanvaller van Manchester United mist daardoor in principe volgend jaar alle groepswedstrijden van En geland op het EK. PORTO CARRAS De Nederlandse schakers hebben zich hersteld van de zwakke start op het EK voor landenteams in de Griekse plaats Porto Carras. Ze klopten in de tweede ronde Zwe den: 21/2-11/2. Nederland opende donderdag met een teleurstellende remise tegen Finland: 2-2. Loek van Wely vierde zijn rentree achter het bord met een remise te gen Nils Grandelius. De Nederlandse schaaksters speel den remise tegen Duitsland. door Roel Wiche ZEIST - Binnen een halfjaar van de eerste divisie naar de selectie van Oranje: het is een reuzenstap die tot voor kort onmogelijk werd ge houden. Maar de kweekvijver van het Nederlandse betaald voetbal blijkt steeds vaker diamantjes af te leveren, die na wat slijpwerk in de eredivisie in de vitrine van de vice- wereldkampioen worden gelegd. Na Kevin Strootman (ex-Sparta, nu PSV) is nu ook Derk Boerrigter (ex-RKC, nu Ajax) opgeroepen door bondscoach Bert van Mar wijk. Strootman debuteerde in februari van dit jaar voor Oranje, amper twee maanden nadat hij zijn laat ste wedstrijd in de Jupiler League had gespeeld. Boerrigter speelde in mei nog met RKC en kan vol gende week vrijdag zijn debuut maken in de oefenwedstrijd van Oranje in Amsterdam tegen Zwit serland. Vier dagen later volgt in Hamburg de klassieker tegen Duitsland. Ook spelers als Dries Mertens (PSV) en Nacer Chadli (FC TVvente), nu volwaardige Bel gische internationals, voetbalden nog niet zo lang geleden in de eer ste divisie, allebei bij AGOW. Toch heb je een haviksoog nodig, zo zei Van Marwijk gisteren in Zeist, om te kunnen beoordelen of een talent dat niet op het hoogste niveau speelt een potentiële inter national is. „Ik gebruik wel eens een voorbeeld uit mijn eigen tijd als amateurtrainer. Dan dacht ik een geweldige speler in de derde klasse te zien, maar bleek toch dat het tempo en de handelingssnel heid voor zo'n jongen in de eerste klasse veel te hoog waren. Een spe ler kan excelleren in de eerste divi PARIJS De wereldkampioenschappen atle tiek in Daegu hebben in september twee dopinggevallen opgeleverd. Dat maakte de internationale atle- tiekfederatie IAAF gisteren bekend. De Portugese steepleloopster Sara Moreira en de Zuid-Koreaanse sprinter Lim Hee-nam testten posi tief. Het tweetal is voorlopig ge schorst. De IAAF verzamelde in Daegu 468 urinestalen, 41 contro les werden buiten de competitie om afgenomen. ZEIST Bondscoach Cor Pot van Jong Oran je heeft voor de kwalificatie-inter land tegen Schotland Adam Maher opgeroepen. De speler van AZ maakt voor de eerste keer deel uit van de selectie. „Hij ontwikkelt zich heel goed", zo lichtte Pot toe. Ook de verdedigers Lorenzo Bur net en Virgil van Dijk, beiden spe lend voor FC Groningen, zijn voor de eerste keer van de partij. De jeugd speelt maandag 14 november in Nijmegen tegen de Schotten. EINDHOVEN Mogelijk maakt Jan Vennegoor of Hesselink morgen in de thuiswed strijd tegen Heracles Almelo al zijn rentree voor PSV. Trainer Fred Rut ten liet gisteren weten dat de spits in elk geval plaatsneemt op de bank. Vennegoor werd donderdag voor de rest van het seizoen vastge legd. Hij trainde al enige tijd mee met PSV. Kevin Strootman is geschorst naar aanleiding van zijn rode kaart vori ge week tegen FC Twente. EINDHOVEN PSV gaat in beroep in de zaak rond Kevin Strootman. De middenvel der kreeg woensdag door de tucht commissie een schorsing van twee wedstrijden opgelegd naar aanlei ding van zijn rode kaart in de wed strijd tegen FC Twente. De aankla ger eiste eerst twee duels schor sing waarvan één voorwaardelijk. Strootman ging daarmee niet ak koord en liet de zaak voorkomen bij de tuchtcommissie. Die ver hoogde de straf naar twee duels. sie, maar hoe reageert hij als hij in de eredivisie plots in volle sta dions speelt? Dat is heel moeilijk te herkennen. Als je dat kunt, ben je een topscout." Van Marwijk nam zelf de gok, na dat hij in januari van dit jaar FC Utrecht-Ajax had gezien en als een blok was gevallen voor Kevin Strootman, die net bij Sparta was weggeplukt. „Ik had Kevin al eens eerder gezien en kreeg in die wed strijd de bevestiging. Maar je kunt je ook wel eens vergissen. Boerrig ter heeft zich zeer goed ontwik keld bij Ajax. Een sterke jongen met heel specifieke kwaliteiten. Hij is snel en kan zowel binnenom als buitenom passeren." Door de selectie van de linksbui ten valt Eljero Elia buiten de boot. De aanvaller heeft sinds zijn over gang van HSV naar Juventus voor al op de bank gezeten. „Ik heb Bondscoach Bert van Marwijk ziet in Derk Boerrigter (midden) een groot ta lent. foto Marcel van Hoorn/ANP lang het vertrouwen in Eljero uit gesproken. Maar als je maanden niet speelt, kan een selectie niet meer." Van Marwijk maakte er geen geheim van dat hij zo snel mogelijk Twente-reus Douglas bij Oranje wil halen. De van oor sprong Braziliaanse verdediger kreeg deze week een Nederlands paspoort. De KNVB gaat nu zo snel mogelijk dispensatie aanvragen, zodat Doug las mee zou kunnen naar het EK in Polen en Oekraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55