zeeland j 27 slechts een banenmotortje Wi lei m'n kunstgebit? Medisana Thermometer FTN met Blue Focus Light Zaak verdwijning Herman Ploegstra in uitzending van Peter R. de Vries Medisana f zaterdag 5 november 2011 pzc.nl/webwinkel 1)7^ Categorie Gezondheid en Bewegen Jtk mLeê Veer met de Medisana FTN thermometer een snelle, exacte en contactvrije meting uit. De thermometer meet op hygiënische wijze op 5 cm afstand van het lichaam. Een te hoge temperatuur wordt met het koortsalarm met kleur en geluid weergegeven. De laatste metingen worden opgeslagen. Meting in 2 seconden Geheugen voor 12 metingen Beste koop consumentengids januari 2011 Normaal 09,00 Lezersprijs €39,95* 'Exclusief verzendkosten GROTE VOORRAAD OPRUIMING: KORTING TOT 60%! De impuls van de tunnel voor de Zeeuwse werkgelegenheid blijft achter bij de verwachtingen. drift zag de Vlaamse hoogleraar Georges Allaert de Westerschelde- tunnel zelfs als banenmotor die werk voor 5500 personen zou kun nen opleveren. Ook in andere opzichten heeft de tunnel geen ingrijpende verande ringen met zich meegebracht. De verbinding met Midden-Zeeland heeft geen effect gehad op de be volkingsontwikkeling in de Zeeuws-Vlaamse woonkernen. En dat geldt ook voor de voorzienin gen in de steden aan beide' zijden van de Westerschelde. Die zijn vol gens de onderzoekers verrassend hoog vergeleken met wat één stad met een zelfde inwonertal (125.000 personen) te bieden heeft, zij het dat topvoorzieningen ontbreken. Eerder is al vastgesteld dat de tun nel heeft gezorgd voor een sterke stroom van het winkelend publiek naar Goes en Vlissingen en dat de vroeger zo hechte contacten tus sen de inwoners van west- Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren aan het vervlakken zijn. Ondernemers zijn over het alge meen ingenomen met de tunnel. Vooral de industrie, de bouw en de groothandel ziet de voordelen van de verbeterde bereikbaarheid. De afzetmarkt is groter geworden en personeel is makkelijker te wer ven. Ook in de toeristische sector zijn ondernemers positief Betere verbindingen met oost- en west-Zeeuws-Vlaanderen kunnen deze streken beter laten profiteren van de Westerscheldetunnel. En een verdere verfraaiing van het winkelgebied van Terneuzen kan de gang van kooplustigen naar Goes en Middelburg intomen. „Daar wordt aan gewerkt", zei ge deputeerde Sjoerd Heijning, die de resultaten van het onderzoek giste ren in ontvangst nam, over beide aanbevelingen. Hij was het eens met de conclusie van de onderzoe kers dat de effecten van de tunnel achtenhalf jaar na de opening an ders zijn uitgevallen dan de vooraf waren geraamd. Heijning: „Maar je kunt in elk geval vaststellen dat de mogelijkheden zijn toegeno men." En dat sluit prachtig aan bij het motto waarmee de NV Wester scheldetunnel zich graag presen teert: maakt meer mogelijk. door Frans van der Heijde Over kunstgebitten bin a wat hrappen gemaekt. Een kunstgebit is een on- misbaer hulpstik as de natuur het laet afwete in je mond. Net as een bril, een hoorapperaat of een knie band is 't ook ies wi ao je moeilijk zonder kan. Mè verlieze of kapot gae van je kunstgebit valt ook drek op bie andere, wan ao je 'het' nie in eit, ontstae t'r toch een gaepend en weinig fraai hat in je mond en 't praoten oordt dude- lijk moeizaemer. Zei mè gerust da't slissen oordt. An de vele verhalen d'rover kan ik er nog eên toevoege, een waer gebeurd ver- haol uut m'n joenge tied. Het moe z'n eihen afgespeeld ebbe in de jae- ren vuuftig van de vorigen eêuw. Jan, zó za'k 'm mè noeme, ao a jae- ren een kunstgebit. Ie vertelde aol- tied, dat'n 'wolf in z'n tanden haod ao en ze dirom a vlug rot waere. Een kunstgebit was een uut- komst. Noe ao Jan de onhebbelijke gewoonte om z'n bovengebit te pas, en voral te onpas, een stuitje uut te doen. 't Was nie zó, dat het nie paste of dat 'n blaeren ao in z'n mond, mè ie liet het gewoon even Tuchte'. Dan laehe die tanden op aolerlei plekken in uus je toe te lachen. Di- na, de vrouwe van Jan, ao di vee een'ekel an. Ze vond het hin zicht en vies en smerig as die tanden di op 't aanrecht of op de wastaefel laehe. Ze kon 'm alleen nie van die raore gewoonte afbrienge. Tot dat Op 'n dag lag dat ding op een ochen werachtig toch op een oek van 't taefelkleéd, in uus. Ze wier 't ineêns stikke beu en pakte 't ge bit op en dee 't in een zakje. Tegen Jan zei ze, da ze eest booschappen hieng doe, mè ze hieng drek nè de tandarts, die bie ulder op 't durp weunde. Di vertelde ze over d'r er- gernisse en da ze d'r vent die stom me gewoonte wè es af wou lere. Of de tandarts mee wou ellepe..! Nou, die was bereid om z'n andeêl in 't complot t'ebben. Z'aode aole- bei vee lol...! Tuus gekomme vond ze Jan in ao- le staeten. Ie was z'n bovengebit kwiet. Ie wist zeker dat 'n 't op de tafel geleid ao, mè ie kon 't nerre- gens vinde. Dina moest meezoeke, mè 't onmis- baer hulpstik bleef spoorloos. Het uus wier omgekeerd, de vuulnis- bak ook, mè nerregens was 't gebit te vinden. Dina kon 't nie laete om Jan toch even te wiezen op z'n stomme ge woonte en op 't feit, dat het geld hieng koste. Uren ei Jan gezocht, mè zonder resultaat. Alléén mee een onderge bit kon 'n nie verder. Ie moest de tandarts belle om een nieuwen te laete anmete. De volgenden ochen kon 'n komme, eest biete vö de vurm. De tandarts ao mee z'n te doen. Mè vödat 'n hieng biete ao de tandarts nog een idee! „Ik heb nog een oud gebit liggen Jan, laten we dat even proberen. Misschien is het in ieder geval tij delijk een oplossing...!" En werachtig, dat ouwe ding paste nog ook! Di aode'n toch geluk. Neè, ie moest het de eeste daehen mè nie uut z'n mond doe, dan kon 't 'inzakke' op z'n 'bribbels'...! Dina was natuurlijk ook eêl blie. Dat ding zat as gegote...! Ie oefde nie mi te haen bieten..! Een paer daehen laeter is aoles uut- gekomme, toen 'n z'n gebit d'r toch even uutaelde.J Jan ei z'n ge bit nooit mi laete slingere! maar geruchten over contacten in het criminele circuit en conflicten in de privé-sfeer staken snel de kop op. De Vries liep vorige maand alle sporen nog eens na. Hij ging naar de plaatsen waar Ploegstra het laatst werd gezien en sprak met be trokkenen. Hij werpt vragen op over een serie bedreigingen vlak voor zijn verdwijning en over een eventuele rol van de schoonvader van Ploegstra. Of die vragen tot antwoorden leiden, is zondag te zien in Peter R. de Vries, misdaad verslaggever. De uitzending op SBS6 begint om 21.30 uur. WEBWINKEL IJZENDIJKE - Misdaadverslaggever Peter de Vries besteedt morgen, ruim een jaar na diens mysterieu ze verdwijning, nogmaals aan dacht aan de zaak Herman Ploeg stra. De IJzendijkenaar verdween 26 oktober 2010 na een bezoek aan de sportschool in Breskens. De auto van de 35-jarige kraanma chinist werd teruggevonden bij het gemaal van Nummer Een. On derzoek wees op een eventuele ontvoering of afrekening, maar de politie houdt ook nog steeds reke ning met zelfmoord of een vrijwil lige verdwijning. Ploegstra leek een gewoon gezinsleven te leiden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51