Verlaging van subsidies gaat minder snel 'De sfeer in De Veste 221 zeeland 'Sociaal offensief PvdA in Sluis deels succesvol SLUIS Oranjecomité's worden niet gekort DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK 'Duvelsjong' van Nelleke van der Krogt cadeau bii aankoop van almanak Fiets DIENSTENCENTRUM DE VESTE In het wooncomplex voor ouderen in Terneuzen is het conflict tussen het dagelijks bestuur van Welzijn voor Ouderen en vrijwilligers hét gesprek van de dag. 'Wethouder moet praten met clubs' zaterdag 5 november 2011 mmmmmmammmmmssmmmmsm door Martijn de Koning oostburg - Oranjecomités in de gemeente Sluis en het Bach Comi té Aardenburg worden volgend jaar niet gekort op hun subsidie. De voorgenomen vermindering van subsidie voor andere clubs en activiteiten in Sluis gaat wel door, maar vindt plaats in twee jaar: in 2012 de helft, in 2013 de rest. Dat bepaalde de Sluise gemeenteraad donderdag tijdens de bespreking van de begroting. Het plan van het college om in één keer te bezuiningen op subsi dies voor clubs, activiteiten en eve nementen ging veel fracties te ver. 'Onbehoorlijk', meende oppositie partij Nieuw Gemeentebelang. Ook Dorpsbelangen en Toerisme was, voor een coalitiepartij, opval lend kritisch. „Dit is onverteer baar", meende Arnold Scheppers. Alleen Helder Zeeuws en de WD hadden geen probleem met het subsidievoorstel van het college. Oppositiepartij Helder Zeeuws zag om een andere reden de begroting niet zitten. „De gemeente bemoeit zich véél te veel met burgers", meende Hanny Thomaes. „Het col lege zegt een vangnet te willen zijn voor mensen met problemen, maar er is meer sprake van een schepnet: de gemeente vangt je nog voordat je gevallen bent." Wet houder Jan Schaalje wees erop dat de raad hem de opdracht had gege ven drie ton te bezuinigen op de post welzijn en cultuur. „In dat licht denken wij dat dit verant woord is. Clubs kunnen prima overleven door de contributie een beetje omhoog te doen of een klei ne entreeprijs te vragen." De volledige coalitie in de gemeen teraad kwam vervolgens met het plan om de verlaging uit te sme ren over twee jaar. Dat getuigt, me nen CDA, WD, PvdA, D&T en D66, van 'behoorlijk bestuur'. De Oranjecomités worden helemaal gespaard, omdat die nauwelijks ei gen inkomsten kunnen genereren. De bijdrage van 2000 euro aan de Matthaus Passion heeft vooral een signaalfunctie, omdat het gaat om een cultureel belangrijk evene ment. Het college moet van de raad met de organisatoren in ge sprek over mogelijke niet-finan- ciële steun in de toekomst. De verlichting van de subsidiever laging kost Sluis 40.000 euro. Dat wordt betaald uit een korting op uitgaven voor een nieuwe brand weerkazerne in Oostburg en door het inzetten van een bonus die Sluis in 2011 behaalde door goedko per in te kopen dan begroot. oostburg - Wethouder Jan Schaal je kreeg donderdag tijdens de be handeling van de begroting van meerdere raadsfracties het verwijt niet goed te communiceren met verenigingen, onder meer over de verlaging van de subsidies. 2 T/M 1 2 NOVEMBER 2011 1 1 PWMIWIII.I.1 II ilII «Mi' ii Tip? redactie@pzc.nl Het stond laatst heel duidelijk in de krant: Belgen kunnen het niet laten, pinten pakken in 't café en daarna toch weer achter het stuur kruipen. Terwijl de Bob-campagne toch bij de zuiderburen is geboren. Laatst kwam het wangedrag der Belgen weer pijn lijk aan het licht in een cafeetje net over de grens in Overslag. Daar ma ken sinds enige tijd regelmatig twee vrienden uit het Nederlandse deel van Overslag hun opwachting. Na enige aarzeling werden ze uiteindelijk toch in de groep tooghangers opgeno men. De twee komen - veilig - altijd op de fiets. Tot hun verbazing kwa men al die Belgische klanten altijd met de auto. Op hun vraag waarom niet met de fiets luidde het antwoord: „Met de auto kun je niet vallen." door Wout Bareman In dienstencentrum De Veste liggen handtekeningenlijs ten. En op de prikborden hangt een brief van de 'vrij- willigerswerkgroep Heren'. De tekst laat niets te raden over. In de brief, waarvan afschriften zijn gestuurd aan wethouder Co van Schaik, aan welzijnskoepel AanZ en aan het bestuur van de stich ting Welzijn voor Ouderen, wordt het dagelijks bestuur van die stich ting onomwonden beschuldigd van 'het continu manipuleren, lie gen en mensen wegzetten die voor hun mening uitkomen'. De werkgroep eist het onmiddellij ke vertrek van penningmeester fo Lossie, 'zodat we aan de verbete ring van de sfeer en stemming in De Veste kunnen gaan werken, want dat is heel hard nodig'. Lossie heeft het duidelijk bedor ven bij de vrijwilligersgroep, die al le werkzaamheden in afwachting van de geëiste maatregel opschort. Het dagelijks bestuur van de stich ting Welzijn voor Ouderen houdt echter, zo verzekert voorzitter Leo Egberts, de poot stijf En daarmee wordt de sfeer in dienstencentrum De Veste, bolwerk van ouderen in Terneuzen, er bepaald niet beter op. „Ach", zegt een ingewijde, „het is hier al jaren mis. Er is ge woon sprake van machtsmisbruik. Terreur is een te groot woord, maar er lopen hier mensen rond, die alleen hun eigenbelang dienen en niet dat van de ouderen." De negen mannen van de werk groep Heren beamen dat volmon dig. De situatie escaleerde uiteinde lijk na de telefonische mededeling van de penningmeester aan een ge waardeerde vrijwilligster dat ze niet langer bardiensten mocht draaien en ook bij feesten en par tijen niet meer welkom was. Zon der argumenten. De werkgroep Heren pikte dat niet en staakte de werkzaam heden (inrichten van de zalen en andere 'mannenkarweitjes'). „Het is onzin dat wij de jaarlijkse bazar boycotten, want die wilden we best nog opzetten. Maar het be stuur had al een bericht naar de krant gestuurd dat de bazaar 'door bijzondere omstandigheden' niet doorging. Tja, dat lag dus niet aan ons", zeggen de w^rkgroepleden. Ze doen hun zegje op de derde ver dieping van één van de Veste-flats, op neutraal terrein. Twee leden van de groep, die ook bestuurslid waren, zijn naar eigen zeggen door het dagelijks bestuur uit het stich tingsbestuur geknikkerd omdat ze het vertrouwen hadden opgezegd. Voorzitter Egberts vindt dat niet zo vreemd: „Je wilt toch geen deel meer uitmaken van een bestuur waarin je het vertrouwen hebt op gezegd?" De werkgroepleden wij zen erop dat in het verleden al va ker vrijwilligers en bestuursleden vertrokken. Ex-bestuurslid Rinie van Ijk: „De sfeer is helemaal be dorven. Het gonst door het hele complex. Het roer moet echt zo snel mogelijk om en daarvoor zul len koppen moeten rollen." Alle hoop is gevestigd op ingrijpen van wethouder Van Schaik. Die heeft inmiddels een bemiddelings poging toegezegd. Hoewel de wethouder aanvanke lijk aangaf weinig te voelen voor overleg over subsidieverlaging 'om dat het niet om onderhandelen, maar om een mededeling gaat', be loofde hij na enige druk-van de ge meenteraad toch beterschap. De negen leden van de werkgroep Heren rest voorlopig niets anders dan een potje biljart. „We deden dat sjouw werk allemaal erg graag. Ook het sociale contact met elkaar was belangrijk", zegt Anton van der Have. mmmammmssgBsammmm ■MBSSaMBBHOMBMB l—BB3S»imBIIHare8l IMWIIS' - miHHIJ'lil door Martijn de Koning oostburg - De zes voorstellen die de Sluise PvdA-fractie donderdag tijdens een gemeenteraadsvergade ring indiende en zo haar 'sociale gezicht' liet zien, krijgen voor een deel de instemming van de ge meenteraad. Met vooral Dorpsbe langen Toerisme als bondge noot wist de PvdA onder meer binnen te slepen dat de gemeente aan de Tweede Kamer laat weten dat de inkomensgrens voor het mogen huren van sociale huurwo ningen omhoog moet. Ook moet bij de gemeente Sluis als werkge ver vanaf volgend jaar minstens twee procent van het werknemers bestand bestaan uit mensen met een WSW-indicatie (voor de socia le werkvoorziening) of een Wa- jong-indicatie (jonge arbeidsonge schikten). Verder zegde wethou der Jan Schaalje toe om snel met maatregelen te komen om mensen met een laag inkomen tegemoet te komen. Die groep concrete inko mensondersteuning aanbieden ging een meerderheid van de raad echter te ver. Ook het idee van de PvdA om de afvalstoffenheffing (die iedereen betaalt) niet te laten stijgen en de ozb-belasting (voor huiseigenaren) méér dan begroot, kreeg niet genoeg steun. MEEST CELEZEN 1. Slagerij Philippine is de schoonste 2. PZC en BN DeStem aangepast 3. Aanpak overlast Kloosterzande ZEEUWSE KELDER Ook voetballen dit weekeinde? Stuur je ervaringen naar weblog Zeeuwse Keider via kelder@pzc.nl UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46