zeeland 13 ouderwetse Zeeuw' F8iy& GGD wil onderzoek Vragen bij fusieplan Emergis Op ALLE reizen KORTING! Bovenmusse is boek van Arnemuiden Ziek systeem Paul de Schipper op herhaling met Jan Bruijnsprijs KOOPZONDAG KRAS commentaar zaterdag 5 november 2011 „We werden in Arnemuiden aangesproken op straat De mensen zeiden: het is ook óns boek." Wendy Marteijn-Hulsteijn en Kees de Ridder Uit het juryrapport: 'De biografie van Spoor, die leest als een roman, is een overtuigende en afgewogen geschiedenis geworden waarin een roerige en pijnlijke periode uit de koloniale geschiedenis vanuit een nieuwe invalshoek wordt belicht.' Twee jaar geleden won Paul de Schipper al de )an Bruijnsprijs, voor het beste boek van een Zeeuwse auteur over een Zeeuws onderwerp. Toen ging het om de Slag om de Oosterschel- de. Gisteren kreeg De Schipper de prijs opnieuw toegekend, nu voor De Sterke van Saeftinghe. De andere genomineerde voor de prijs was Lilian Dominicus, met Zeeuwen in Amerika. Jurylid Ton Brandenbarg zei dat het 'een moei lijke keuze' was geweest, maar dat uiteindelijk toch voor De Sterke van Saeftinghe was gekozen. „Een overweldigend verhaal over de bar re omstandigheden van de bewo ners rond Nieuw-Namen", aldus Brandenbarg. De Schipper kon door omstandig heden de prijs gisteravond niet zelf in ontvangst nemen. door Jan van Damme Wendy Marteijn-Hulsteijn en Kees de Ridder, winnaars van de PZC- Publieksprijs 2011. De strijd om de PZC-Pu- blieksprijs bleef bloedstol lend spannend tot op het laatste moment. Uiteindelijk kwam Stae m'n bovenmusse goed? van fotogra fe Wendy Marteijn-Hulsteijn en schrijver Kees de Ridder uit Arne muiden met 1684 stemmen als glo rieuze winnaar uit de bus. De young adult thriller Black Mamba van Christel Cosijn en Richelle van den Dungen bleef steken op 1560 stemmen. PZC-hoofdredac- teur Peter Jansen overhandigde een cheque van 1000 euro aan de winnaars. Die kondigden aan dat er door alle publiciteit en de prijs vrijwel zeker een tweede druk komt van hun boek. En verder: „Door de strijd om de publieks prijs is ons boek weer enorm gaan leven. We werden in Arnemuiden aangesproken op straat. De men sen zeiden: het is ook óns boek. Dat heb je in een kleine gemeen schap." Christel Cosijn van Black Mamba hield vooraf al rekening met een tweede plaats. Via Hyves, Twitter en Facebook had ze met haar me deauteur Richelle van den Dun gen veel stemmen op Aruba en Bo naire geworven, waar beiden wo nen en werken. Christel Cosijn had deze week van Bonaire een doos met ruim vijfhonderd brief- kaartstemmen in het vliegtuig meegenomen. De doos bleef bij de post in Nederland hangen, zodat die stemmen niet meetelden. tot €50 GOES - De GGD Zeeland zou graag nader onderzoek zien naar het ge zondheidsgevoel van Zeeuws-Vla mingen. Dat meldt de GGD naar aanleiding van een onderzoek van het RIVM over de gezondheid van bewoners in krimpregio's dat deze week naar buiten kwam. Hoewel de ervaren gezondheid in de regio Zeeuws-Vlaanderen min der goed lijkt, zijn er nog veel on duidelijkheden rondom de oorza ken hiervan, stelt de GGD vast. Uit de resultaten van de eigen ge zondheidsmonitors van de GGD Zeeland blijkt dat volwassenen (19 tot en met 64-jarigen) in Zeeuws- Vlaanderen een minder goed erva ren gezondheid hebben (13 pro cent) dan in Zeeland gemiddeld (11 procent). De GGD Zeeland onderschrijft dan ook de conclusies van het RIVM dat meer onderzoek naar het effect van bevolkingskrimp op gezondheid gewenst is. ALk\ zie spectrum: hier valt nog een Vz wereld te winnen Ziekenhuizen nemen het niet zo nauw met de kosten. Deze tame lijk verontrustende conclusie valt te trekken uit on derzoek van een promovenda van de universiteit van Maas tricht. Er wordt dubbel gedecla reerd, er wordt te vroeg behan deld, artsen kiezen duurdere diagnose-behandelcombinaties dan strikt noodzakelijk is. Hoewel het in al deze gevallen niet om fraude gaat, zijn deze praktijken heel kwalijk. Neder land worstelt al jaren met zorg- kosten die de pan uit rijzen. De politiek peinst zich suf over maatregelen om de vele medi sche behandelingen betaalbaar te houden. Vooralsnog zonder succes. In deze lastige financiële om standigheden mag van de art sen en de ziekenhuizen de ui terste discipline worden ver wacht Daar blijken zij echter niet toe in staat. Ondertussen gaan de premies van de zorgver zekeraars opnieuw omhoog. Deze situatie is onhoudbaar. MIDDELBURG - Directeur Ad van de Kreeke van de stichting Het Klaver blad Zeeland zet nogal wat kant tekeningen bij het voornemen van Emergis om te fuseren met de lan delijke Parnassia Bavo Groep. Dat blijkt uit een brief die Van de Kreeke aan de raad van bestuur van Emergis gestuurd heeft. Met name het feit dat het Zeeuwse Emergis opgaat in een grote lande lijke organisatie, baart hem zor gen. Hij wil weten of er garanties zijn dat het Zeeuwse karakter van Emergis behouden blijft. Ook is Van de Kreeke bezorgd over de kwaliteit van een instituut dat een werkgebied heeft van Den Helder tot en met Zeeuws-Vlaan deren. Hij stelt vast dat uit onder zoek is gebleken dat fusies in de zorg niet altijd tot de gewenste schaalvoordelen leidt. Ook vraagt hij zich af of de Neder landse Mededingingsautoriteit bij de plannen betrokken is en of er overleg met het ministerie is ge weest. De Klaverblad-directeur wil van Emergis haarfijn per zorggebied weten waarom een fusie noodzake lijk is en wat meerwaarde is. 'Het fusievoornemen vindt plaats onder een gesternte waarin sprake is van marktontwikkelingen die eerder leiden tot beperkingen dan tot uitbreiding van geestelijke ge zondheidszorg', staat in de brief Verder informeert Van de Kreeke naar de betrokkenheid van patiënt en personeel in het voorziene fu sieproces. Juryvoorzitter Karla Peijs feliciteert Jaap de Moor met de Zeeuwse Boekenprijs 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3