consument 137 Heel Nederland aan boeken van Blurb GAMES zaterdag 5 november 2011 Nederlandse onlinefo- todiensten, waaron der die van de Hema, Ciooo, Kruidvat en Blokker, krijgen er een concurrent bij. En niet zomaar een. Fotoboekenmaker Blurb richt zijn pijlen op Nederland. Eén van de grootste onlinediensten voor het maken van fiill-colour foto boeken probeert in Nederland voet aan de grond te krijgen. De Ameri kaanse online-uitgeverij Blurb, een naam die verwijst naar de verkoopstimulerende tekstjes op de achterflap van een boek, ver wacht in ons land een belangrijke nieuwe markt aan te boren. In eigen land is Blurb al een begrip vanwege de simpele manier die de dienst biedt om een boek te ontwerpen, samen te stellen en zelfs uit te geven als paperback of hardcover. De internetuitgever ontwikkelde het soft- wareprogramma BookSmart, te gebruiken op pc en Mac. Het soort boek, het aantal pa gina's, het formaat: alles is met behulp van het programma in te stellen. Het program ma bevat bovendien enkele speciale featu res, zoals een foto-opmaaktechniek waar mee een foto simpel over twee pagina's te verdelen is, een zogeheten spread. Ook tekst- en stripboeken zijn eenvoudig met de software te maken. BookSmart 3.0 biedt al circa honderd verschillende lay-outs. Naast het downloadpakket biedt de foto dienst ook de onlinetool Bookify voor het maken van eenvoudige boeken tot maxi maal 240 pagina's. Dat pakket is bedoeld voor mensen die meer creativiteit in hun boek willen stoppen via een zelfgekozen de sign. Anders dan andere fotodiensten kun je met Blurb foto's importeren vanuit andere fotosites. Zo zijn er via de dienst diverse 'slurpers' te activeren voor het importeren van foto's vanuit populaire fotocommuni- ties als Photobucket, Flickr en Picasa. Blurb werd vooral bekend met het printen en uitgeven van fotoboeken. Via de site vin den tegenwoordig echter ook andere genres een weg naar het grote publiek. Het Ameri kaanse uitgeversplatform richt zich ook op de meest uiteenlopende doelgroepen: van fotografen en bloggers tot koks, marketeers, reizigers, ondernemers, dichters en begin nende auteurs. Blurb, dat in 2004 het levenslicht zag, kende tot nu toe een indrukwekkende groei. Nog geen vier jaar geleden werden via het plat form 80.000 boeken per jaar verkocht. In 2010 waren dat er al 1,4 miljoen in 70 lan den. Volgens Teresa Pereira, verantwoorde lijk voor de uitrol van Blurb in Nederland, kent de fotodienst in ons land al een kleine, maar enthousiaste groep geregistreerde ge bruikers van zo'n 22.000 man groot. In to taal kocht de groep al zo'n vijftigduizend Blurb-boeken. Om de Nederlandse Blurb-community te kunnen voorzien van actuele informatie en speciale aanbiedingen opende de site onlangs ook Nederlandstali ge accounts op Twitter en Facebook. Met een druk op de knop kun je een printversie van een fotoboek bekijken op een tablet of iPhone Volgens Pereira rekent Blurb de komende tijd op een vervijfvoudiging van zijn boeken verkoop in Nederland. Concurrerend zal de site vooral zijn in prijs. „Een boek kost via Blurb gemiddeld 60 procent minder dan ver gelijkbare boeken bij andere onlinefotodien- sten", zegt Pereira. „Onze prijzen beginnen bij 3,50 euro. De gemiddelde boekprijs is 33,95 euro. Hoe meer pagina's je toevoegt, hoe goedkoper we echter worden ten op zichte van concurrerende fotodiensten. Wij bieden daarnaast de mogelijkheid boeken te maken tot 440 pagina's. De meeste fotodien sten gaan niet verder dan 120 pagina's." Blurb is voortdurend bezig met het ontwik kelen van nieuwe applicaties en diensten, zegt Pereira. Het bedrijf zou bovendien een speciale antenne hebben voor de wensen van bepaalde doelgroepen. Als voorbeeld noemt Pereira de integratie van Instagram, het fotoprogramma voor mobiele telefoons met wereldwijd vijf miljoen gebruikers. „Dankzij de koppeling tussen Instagram en Blurb kunnen Instagramgebruikers nu fo to's publiceren in een professioneel foto boek, waarbij de resolutie van de foto's auto matisch wordt verhoogd en de printkwali teit gewaarborgd blijft. Het boekformaat van 18 bij 18 centimeter leent zich daarbij prima voor de vierkante Instagramfoto's." Dat Blurb graag vooroploopt in de digitale ontwikkelingen, bewijst ook een in oktober gelanceerde service voor het maken van ebooks. Met een druk op de knop is een exacte printversie van een fotoboek ge maakt die te bekijken is op een tablet, iPad of iPhone. Pereira: „Via onze ebook-functie is het mogelijk een bestand in een paar mi nuten te converteren. De prijs die we hier voor rekenen is tijdelijk 1,49 euro." Volgens Ralf Floris, oprichter van Fotoverge- lijk.nl, scoort Blurb hoge cijfers op het ge bied van kwaliteit en service. Hij ziet de fo todienst als een aanwinst voor Nederland. „Hema, Blokker en C1000 bieden fotoservi ces via de eigen winkels en sites. Het is al leen niet hun 'core business'. Hierdoor zal er altijd minder focus op de fotodienst zijn dan bij een aanbieder als Blurb." nl.blurb.com reageren? consument@wegener.nl reageren? door Johan Stobbe BATMAN IS COOL Er zijn niet veel games over superhelden waar je dolenthousiast van wordt. Batman is een uitzondering. De man in het vleermuispak zorgde twee jaar gele den met de game Arkham Asylum voor een aangename verrassing. En zo goed als Ark ham Asylum was, opvolger Arkham City is zelfs nog een beetje beter. Een verloederd deel van de stad Gotham is afgezet met mu ren en daarin zijn alle criminelen verzameld. In hun eigen wereld hebben ze dus vrij spel. Natuurlijk willen schurken als The Joker, The Penguin, Two Face en The Riddler de vleermuisman eindelijk eens te grazen ne men. Maar Batman staat zijn mannetje als hij eenmaal binnen de muren van de gevan genisstad is gekomen. Slingerend tussen de gebouwen zoekt hij naar een missie of een groepje vijanden, dat hij even flink door el kaar kan schudden: De vuisten zijn ook deze Batman, Arkham City. keer weer het voornaamste wapen van Bat man. Maar hij heeft ook diverse andere gad gets tot zijn beschikking. Die je met erva- ringspunten kunt opwaarderen. Ook het slui pen en de verrassingsaanvallen zijn fantas tisch. Ineens duik je vanuit het niets op een vijand om even snel weer te verdwijnen. Dat zijn wel handige moves bij zwaar bewapende criminelen. Batman is namelijk niet onver woestbaar. Het is mooi om te zien dat de Tetris. foto GPD schade die je oploopt aan de outfit geduren de de game zichtbaar blijft. Het is duidelijk, Batman is ongelooflijk cool en speelt de hoofdrol in een prachtig avontuur dat nog langer wordt als je alle extraatjes meepakt en de raadseltjes oplost. Het spel is wel een pro bleem voor de ontwikkelaars, want hoe gaan ze dit in het volgende deel nog overtreffen? Batman, Arkham City: PS3, PC en Xbox360. Rock steady Studios/Warner Bros., 16+. TETRIS WERKT NOG STEED 2 Vallende blok jes die je kunt draaien, zodat je onderaan het scherm lijnen kunt vullen. Die lijnen ver dwijnen vervolgens en je krijgt er punten voor. Elke gamer zal ooit wel eens een potje Tetris hebben gespeeld. Het oh zo simpele, maar oh zo verslavende concept heeft nu ook een 3DS-versie. En ja, ook die heeft de v-factor, de verslavingsfactor. De klassieke spelversies zitten er weer in. De marathon, het potje tegen de computer, spelen op tijd. Waarom daar nou speciaal een 3D-versie voor moest komen, blijft onduidelijk. Die meerwaarde wordt pas duidelijk als de AR-kaart (de augmented reality-kaart, die werd bijgeleverd bij de 3DS, dus het is te ho pen dat je hem niet hebt weggegooid) op ta fel komt. Dan ontstaat er zomaar een toren op je tafel waar je de blokjes trapsgewijs op moet stapelen of zakt het speelveld weg in je tafel. Die effecten zijn leuk, maar een ouder wets 2D-potje Tetris blijft toch het leukst. O Tetris: 3DS. Nintendo, 3+. HOLD NÉXT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37