Op vakantie met je wielerhelden 341 sport CURACAO Supporters vertoeven tussen de profs zaterdag 5 november 2011 door Ad Pertijs CURACAO - Een tropische zon, wit te palmenstranden en de racefiets mee. Wat wil een wielergek nog meer? Zijn vakantie samen bele ven met helden van de koers. Op Curacao kan dat nu al tien jaar. Een vrouw van een toerfietser vraagt zich bezorgd af of ze de wit te rug van Steven Kruijswijk niet moet insmeren. Zo aanraakbaar zijn de wielerhelden op het strand nu ook weer niet, maar het komt er akelig dicht in de buurt. „Als die profs hier niet zouden zijn, was ik hier ook niet. Daar ben ik eerlijk in", zegt Gerard Buijing een 58-jarige fietsfanaat, die met drie Oudenbossche wielervrienden op Curacao een weekje vertoeft tus sen zijn wielerhelden. Zij zijn niet de enigen. Ongeveer 1500 Nederlanders vlogen afgelo pen week naar het Nederlandse tropeneiland om er samen met vijftien uitgenodigde profrenners vakantie te vieren in de aanloop naar de Amstel Curacao Race, die vandaag voor de tiende keer wordt gereden. „Ik had gehoord dat je hier zo gemakkelijk in contact kon komen met die jongens. En het is echt zo. Gisteren stond ik naast Wout Poels aan de bar. Ik had op twitter gelezen dat zijn vlucht overboekt was. Daar vraag je dan naar en het mooie is dat ik een heel verhaal terug kreeg. Dat is toch prachtig", zegt Stanny de la Ruelle uit Koewacht. Elf jaar geleden bedacht Leo van Vliet samen met zijn oud-collega Erik Breukink het plan voor een wielerkoers voor vakantievierende profs op Curacao. Van Vliet staat er van te kijken dat het evenement nu nog altijd springlevend is. „Want in eerste instantie denk je dat de profs het na enkele jaren al wel gezien hadden. Niet dus." De huidige bondscoach vertelt wel vaker dat hij dingen doet, waarvan hij achteraf het succes maar moei lijk kan verklaren. „Ergens heb je dan iets goed gedaan." Zo was het ook met de Amstel Curacao Race. „Als zelfs Alberto Contador twee keer naar hier komt zonder er startgeld voor te vragen, wil dat zeggen dat je het goed doet", zegt Rob Ruijgh, die deze week voor het eerst te gast is op Curacao. De Spaanse Tourwinnaar vraagt doorgaans veel meer voor een uur tje fietsen, dan wat het Van Vliet kost om hem vakantie te laten vie ren op een tropisch eiland. „Het is het programma wat Leo je hier biedt. Duiken, een waterspektakel, touwtrekken. Daarnaast houd ik ook wel van een strandvakantie", zegt Ruijgh, die met zijn vrouw en twee kinderen naar de Cariben is gekomen. Ook Steven Kruijswijk is voor het eerst op Curacao. „)e zegt ja tegen dit omdat je er in het peloton goe de verhalen over hebt gehoord." Met zijn spierwitte body valt de rossige Nuenenaar wel op op het strand. „Het gaat hier hard met de zon heb ik gemerkt." Op dag twee zoekt hij dan ook iets meer de schaduw op. Anderen, als Ruijgh en Johnny Hoogerland zijn niet weg te slaan van het strand. Johnny leeft zich net zo uit met beachvolley als Con tador dat enkele jaren geleden deed. Tom Boonen hing met zijn vrienden liever rond bij de beach- bar en het water. De bekendste gasten van het ei land zijn Andy en Frank Schleck. De Luxemburgse broertjes voelen zich na zes jaar helemaal thuis op Curacao. „Voor ons is dit de ideale vakantie", zegt Frank, die samen met zijn broertje helemaal opgaat in het beachleven. Dan weer zwemmen ze vier kilometer over zee naar een ander'strandje, dan weer staan ze met een grote pruik op te swingen op een van de vele feesten. De twee stoppen zich nooit weg en verbazen zo nu en dan een toer fietser, door hem zelf een welge meende hand te geven. 'Hi, how are you'. Dat is dus deel twee van het voortdurende succes van de Amstel Curacao Race. De fans blij ven toestromen omdat hun wieler helden zo benaderbaar zijn. „Het is alsof je als kind mag voetballen met Messi", verwoordt iemand zijn bewondering voor de broer tjes Schleck, die gisteren een klim- dassic verzorgden voor de locale jeugd. „Het gebeurt ook dat een van de profs in de week voor de Race met een groepje toerfietsers gaat rij den", vertelt De la Ruelle met glim mende oogjes. „Vorig jaar moch ten we na de afgelaste Race (wa teroverlast) op zondag met die Frank en Andy het parkoers gaan rijden. Hoe dichter kun je bij die mannen komen?" Het liefst vertelt de 49-jarige De la Ruelle het verhaal van het crite rium dat vorig jaar werd gereden ter vervanging van de afgelaste Ra ce. „Sta je daar tussen die profs aan de start. Het startschot klonk en links van me zag ik een gaatje." Wat hij toen deed, overkomt hem doorgaans alleen in zijn dromen. „Ik dacht: ik doe het gewoon. Ik dook in dat gat en demarreerde. Een hele ronde heb ik op kop gere den en voelde ik dat ze achter me aan kwamen." Het is opvallend dat de helden zelf totaal geen moeite hebben met de aanwezigheid van die vele fans op hun vakantie. „Niet zolang ze geen uur bij je aan tafel komen staan", zegt Jelle Vanendert, een van de Vlaamse ontdekkingen van de afge lopen Tour. Hij is op vakantie met zijn vrouw en zoontje. „Meestal doe ik niks in de vakantie. Het was al weer twee jaar geleden dat ik weg ben geweest tussen de twee seizoenen." Veel wielrenners laten weten dat Curacao een van hun spaarzame vakanties is. „Als prof ben ik nog niet op vakantie geweest", vertelt nationaal kampioen Pim Ligthart. „Vroeger als junior of amateur ging ik met de caravan wel mee met mijn ouders naar Frankrijk." Wout Poels is voor de tweede keer te gast in de Amstel Curacao Race. „Daarvoor ging ik eigenlijk nooit op vakantie. Het punt is dat je als amateur of junior niet in novem ber op vakantie kunt gaan. Niet als je nog studeert of er bij werkt. Daar komt bij dat wij als profs al zo vaak onderweg zijn. Lekker thuis blijven en niets doen is dan ook al heerlijk." Het is daarom volgens hem geen wonder dat renners zo graag blij ven terugkomen naar de Amstel Curacao Race. Lachend wordt ook wel eens gedacht dat een renner van bondscoach Leo van Vliet lie ver een ticket voor Curacao dan voor het WK krijgt.. Poels: „Kijk om je heen. Ik kan me niet voor stellen dat je je hier niet kunt ver maken. Waar anders moet je trou wens heen in november." Ruijgh: „Dat je hier met een aantal colle ga's bent, is niet erg. Hoeveel men sen gaan ook niet met hun vrien den op vakantie." Waar in het verleden de profs hun fiets niet aanraakten tot een uur voor de start van de race, trekken de meesten er de laatste jaren wel wat vaker op uit. Vakantieganger en Parijs-Roubaix-winnaar Johan Van Summeren weet wel waar om? „Over een aantal jaren draait ons seizoen twaalf maanden door. Iedere renner kiest dan zijn eigen periode die hij er even tussenuit gaat. Ik moet me over twee weken al weer melden in Amerika voor een eerste trainingskamp." Als een veldrijder keerde hij don derdag over het strand terug van zijn broodnodige trainingsritje. Om daarna toch weer vliegensvlug zijn stekje bij het zwembad op te zoeken. Weer een mooi verhaal voor de fans om thuis te vertellen. Johnny Hoogerland (links) en Rob

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34