261 zeeland Muziekschool bezuinigt Tunnel is Overleg Delta toch openbaar 4 vragen over Delta Traplift mét belastingvoordeel. Nu het nog Kan! Vraag hier meer informatie aan RAPPORT-BERENSCHOT Maatregelen nodig om toekomst veilig te stellen aan kees van beveren zaterdag 5 november 2011 a3 k* Bel gratis 0800-5003 A In 2011 draagt de fiscus nog bij, in 2012 is dit vooralsnog onzeker. Uw persoonlijke voordeel kan oplopen tot wel 50%. Wenst u meer informatie? Ga dan snel naarwww.tkencasa.nl/voordeel ThyssenKrupp Encasa Leven in beweging. Levering en plaatsing binnen twee weken Naam Adres Postcode en Woonplaats Telefoon E-mail Vul deze bon in en stuur hem in een envelop zonder postzegel aan ThyssenKrupp Encasa BV, Antwoordnummer 170, 2920 VB Krimpen a/d IJssel. middelburg - Het overleg over de koers die energiebedrijf Delta in de toekomst moet varen, is toch openbaar. De Staten van Zeeland hebben zich ertegen verzet dat de ze bijeenkomst - op 17 november - achter gesloten deuren plaats vindt. Delta is eigendom van de provin cie en de gemeenten in Zeeland en daarmee dus van de Zeeuwse bevolking. De Staten redeneren dat die bevolking er recht op heeft de discussie over de strategie voor de toekomst te volgen. Mede op aandringen van de aan deelhouders heeft Delta de afgelo pen jaren nieuwe activiteiten aan gepakt. Die waren door het weg vallen van ondersteunend over heidsbeleid (biodiesel) en afzetpro- blemen (zonnecellen) niet altijd een succes. Dat was voor de Staten aanleiding de strategie aan te kaar ten. Ook nu een tweede kerncen trale aan de orde is, willen ze dat niet in beslotenheid doen. door Rolf Bosboom goes - Om de toekomst van de Zeeuwse Muziekschool veilig te stellen, wil de instelling de komen de jaren 15 procent bezuinigen. Op splitsing van de organisatie wordt onverstandig geacht. De muziekschool, met ruim hon derd medewerkers, is een gemeen schappelijke regeling van de Zeeuwse gemeenten (exclusief Ter- neuzen). De instelling staat onder druk doordat gemeenten moeten bezuinigen. De ene gemeente wil daar bij de muziekschool verder in gaan dan de andere. Ook willen de gemeenten meer invloed op het aanbod in hun eigen gebied. Het gerenommeerde bureau Beren schot heeft de toekomst van de Zeeuwrse Muziekschool onder de loep genomen. Daarbij is gekeken naar zowel de haalbaarheid van be zuinigingen als andere organisatie- en rechtsvormen. Volgens Berenschot is een bezuini ging van 15 procent mogelijk 'zon der dat dit de kern van het aanbod al te grote schade aanbrengt'. Een korting van 50 procent - een per centage dat binnen enkele gemeen ten is genoemd - zou echter dra matische gevolgen hebben. „Dat is de doodsteek voor de Zeeuwse Mu ziekschool", zegt Kees van Dis, voorzitter van het bestuur. Berenschot heeft verder gekeken naar de mogelijkheid van het opde len van de organisatie in drie regio nale muziekscholen, eventueel in combinatie met andere centra voor kunsteducatie (Toonbeeld in Zeeuws-Vlaanderen en Kunstedu catie Walcheren). Wat de onder zoekers betreft heeft het behou den van één organisatie de voor keur. Opsplitsen van de organisatie blijkt onhandig en kostbaar. Het is nu de bedoeling de huidige gemeenschappelijke regeling uit te breiden met een stichting, waar het personeel in wordt onderge bracht. Door te gaan werken met een basispakket en 'pluspakketten' kan beter worden ingespeeld op de wensen per gemeente. Het Berenschot-rapport ligt mo menteel bij de gemeentebesturen. Hun is gevraagd een standpunt in te nemen vóór 24 november, als het algemeen bestuur van de mu ziekschool over de plannen praat. „Ik verwacht dat we als partners in de gemeenschappelijke regeling nu stappen kunnen zetten waar we ons allemaal in kunnen vin den", zegt Van Dis. Jan Hut, waarnemend algemeen directeur, noemt het rapport posi tief „We komen niet onder bezui nigingen uit en dus zijn maatrege len noodzakelijk om ons door de ze moeilijke periode van recessie heen te loodsen." De 15 procent bezuiniging moet in 2015 gerealiseerd zijn. „Ik garan deer dat we daarin slagen, ook al zal het op sommige plaatsen pijn doen." Op de invulling daarvan wil Jan Hut nog niet ingaan, maar in elk geval wordt ingezet op natuurlijk verloop, het beëindigen van tijde lijke contracten en een personeels stop. Kees van Dis sluit ook niet uit dat sommige tarieven worden verhoogd, om meer inkomsten te krijgen. sen had hij gewoon door kunnen werken aan de voorbereidingen voor die vergunning, net zoals dat tot nu toe al is gebeurd. Het was al leen een beetje zorgvuldiger ge weest." Dus eerst een discussie over de strategie van Delta? „Absoluut. In mijn beleving had den we dat ook goed afgesproken met Delta: eerst de strategie bepa len; dan - natuurlijk afhankelijk van de uitkomst daarvan - de keus of het bedrijf al dan niet verder moet gaan met zijn kernenergie plannen. Dat is een zaak voor de aandeelhouders. Nu is de volgorde beslist ongelukkig." 3 Maar is die discussie afgerond als de aandeelhouders in decem ber wordt gevraagd 110 miljoen euro voor de vergunningsprocedure uit te trekken? „Dat denk ik niet. En dat hoeft ei genlijk ook niet. Je kunt er op twee manieren naar kijken. Principieel door te zeggen: je vraagt pas een vergunning aan als je vindt dat er een tweede kerncentrale moet ko men. Of je benadert de zaak prag matischer: het aanvragen van een vergunning betekent nog niet dat je ook een kerncentrale gaat bou wen. Dat laatste vergt een afzonder lijke beslissing. Die neem je pas na dat de strategie van Delta is vastge steld. En bij die beslissing komen dan vragen aan de orde zoals 'heb ben we er wel geld voor en gaan we er ook wat mee verdienen'." 4 Na aandringen van alle Staten fracties wordt de bijeenkomst op 17 november over de strategie van Delta toch openbaar. Een goede zaak? „Nou nee, eigenlijk niet. Ik kan me voorstellen dat de Statenleden zeg gen: moet er nu weer een bijeen komst over Delta achter gesloten deuren worden gehouden? Ik geef toe dat in het verleden dergelijke bijeenkomsten zijn gehouden, waarbij je je achteraf kon afvragen of dat nu wel nodig was geweest. Dit wordt er een waarbij die beslo tenheid wel degelijk van belang zou zijn geweest, want het gaat nu om vragen als: wat betekent het voor Delta als bijvoorbeeld de afval- poot zou worden afgestoten? Daar gaat Boerma in het openbaar echt niets over zeggen en dat begrijp ik. Maar ja, de Staten hebben het voor het zeggen." door Ben Jansen middelburg - De Westerschelde- tunnel heeft veel minder werkgele genheid gebracht dan vooraf was verwacht. Onderzoekers van de TU Delft die de effecten van de vaste verbinding tussen Zeeuws- Vlaanderen en Midden-Zeeland in kaart hebben gebracht, komen op een winst van 400 banen. Ze teke nen erbij aan dat niet valt aan te geven of die er zonder tunnel ook niet zouden zijn gekomen. Ook al zouden ze wel regelrecht aan de Westerscheldetunnel zijn toe te schrijven, 400 banen valt toch een beetje tegen. Vóór de bouw schermde de provincie Zee land nog met 3000 arbeidsplaat sen. En in zijn aanstekelijke geest- Verrast was hij niet over het vraagge sprek met Delta-topman Peter Boer ma begin deze week in Het Financiee- le Dagblad over diens voornemen een vergunning voor de bouw van een tweede kerncentrale aan te vra gen. Als aandeelhoudersvertegen woordiger namens de provincie Zee land had gedeputeerde Kees van Be- veren de tekst tevoren onder ogen gekregen. Maar hij was er niet echt blij mee. "I Waarom niet? -®- „Natuurlijk heeft de directeur van Delta zijn eigen verantwoorde lijkheid. Ik begrijp alleen zijn haast niet. De Staten van Zeeland willen als grootste aandeelhouder praten over de strategie van Delta. Dan gaat het niet aan een stap aan te kondigen die op die strategische discussie vooruitloopt. Boerma had er ook een halfjaar later mee naar voren kunnen komen. Intus-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26