Steeds meer vraag naar huurwoningen Beloofd is beloofd, dus 221 zeeland Grootse ceremonie voor Britse piloot Duizend dieren op Delta-Show SYMPOSIUM Twintig jaar huurdersvereniging BOUWEN IN EIGEN TUIN De gemeente Middelburg krijgt steeds meer verzoeken van mensen die het grote perceel grond waar hun woning op staat, willen splitsen. Het antwoord is steevast nee. DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK 'Duvelsjong' van Nelleke van der Krogt zaterdag 5 november 2011 door Theo Giele middelburg - De vraag naar huur woningen zal in de nabije toe komst alleen maar toenemen. Dat komt doordat ook mensen met middeninkomens vaker zullen (moeten) kiezen voor .een huurwo ning. Die voorspelling deed directeur Eric de Ceuster van woningcorpo ratie Woongoed Middelburg giste ren tijdens een bijeenkomst ter ge legenheid van de twintigste verjaar dag van de Huurdersvereniging Middelburg. De vereniging had een mini-symposium georgani seerd met daarbij wethouder Al- bert de Vries, oud-hoogleraar volkshuisvesting Hugo Priemus en De Ceuster als sprekers. Alle drie voorspelden ze een veranderende vraag naar woningen. Een flexibel aanbod van koop- en huurwonin gen is daarbij van groot belang om te voorkomen dat mensen 'vast' ko men te zitten in hun woning. Daarbij speelt de vergroting van het huuraanbod een rol, maar De Ceuster wees er op dat de corpora ties financieel aan hun grenzen zit ten. Alleen dankzij de opbrengsten uit de oude huurwoning is er nog wat ruimte voor nieuwbouw en verbetering, rekende hij voor. Bouw van een sociale huurwoning kost een corporatie gemiddeld 180.000 euro. Alleen aan rente zou zo'n woning 750 euro per maand kosten. Tel daarbij op de onder- houds- en andere kosten en het is duidelijk dat een corporatie erbij inschiet. Het enige waarop de cor poratie nog wat kan verdienen, is de verkoop van huurwoningen. Oud-hoogleraar Priemus vindt dat zo het paard achter de wagen ge spannen wordt. Verkoop van huur woningen leidt alleen maar tot nog meer aanbod op de meer dan verzadigde koopmarkt en extra schaarste aan huurwoningen. Prie mus pleitte voor een systeem waar bij voor alle huurwoningen een marktconforme prijs wordt gere kend. Ofwel, een huurprijs waarop corporaties geen geld hoeven toe te leggen. Een woontoeslag aan de huurder (of koper) moet mensen met een laag inkomen dan in staat stellen de woonlasten te betalen. De vooroorlogse wijk Nieuw Middel burg wordt gerenoveerd. De PZC volgt het op de voet. VLISSINGEN - In manege De Schel- destad in Vlissingen vindt van vrij dag 11 tot en met zondag 13 novem ber weer de Delta-Show plaats. Op deze tentoonstelling van klein- dieren zijn zo'n duizend dieren te zien, van konijnen en kippen tot watervogels en lachduiven. De Delta-Show gaat vrijdagavond om 19.30 uur open, tot 22.00 uur. Zaterdag is er ook een caviakeu ring. Ervaren keurmeesters beoor delen zo'n 125 cavia's. De keuring is toegankelijk voor iedereen. Voor kinderen is er op de dierenshow een knuffel- en een speelhoek inge richt. De Delta-Show is zaterdag open van 10.00 tot 21.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. En tree kost 3 euro per volwassene en 1,50 euro voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Manege De Schelde- stad is gevestigd aan de Gerbran- dystraat 180 in Vlissingen. door Theo Giele Als ze niet naar de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Middelburg waren gegaan, hadden Rob en Nelleke van Akkeren hun oude plan niet eens uit de la gehaald. Het paar woont aan de Noordweg. Het huis zelf is van bescheiden om vang, maar de tuin enorm. Er staan verschillende bijgebouwen in, maar dan nog heeft het de om vang van een bescheiden stads- parkje. Het perceel meet ruim 1600 vierkante meter en heeft een L-vorm. Rob woont sinds 1966 in het huis, toen nog gelegen op een perceel van 600 vierkante meter. In 1977 kreeg hij de kans om er een aangrenzend stuk grond van 45 bij 24 meter bij te kopen. In 2004 werden de stukken grond ook kadastraal samengevoegd. In 1986 vroeg Van Akkeren aan de toenmalige wethouder of hij een woning zou mogen bouwen aan de achterzijde van zijn perceel. De woning aan de Noordweg zou hij dan met een deel van de tuin ver kopen. De gemeente had er geen bezwaar tegen, mits Van Akkeren een kleine 48.500 gulden (zo'n 22.000 euro) zou betalen aan de ge meente voor de kosten van een goede ontsluiting en de aanleg van nutsvoorzieningen. „Dat was finan cieel toen niet op te brengen. Ik heb dat de gemeente laten weten." In 2003 ging Van Akkeren samen wonen met Nelleke. Het plan uit 1986 kwam ter sprake en het paar informeerde bij de gemeente of het alsnog zou mogen worden uit gevoerd. „Het werd toen meteen afgewezen door de ambtenaar. Tsja, dan berust je erin", vertelt Nelleke van Akkeren. Tot ze in januari de nieuwjaarsre ceptie bezochten. „Er was een fo rum over Wonen en Bouwen. We zagen toen het plan om de Sprencklaan, bij ons in de buurt, door te trekken en er bouwperce len te maken." Bij het echtpaar ging een lampje branden. Ze raak ten aan de praat met wat raadsle den over hun eigen bouwplan. De gesprekken gaven Rob en Nelleke hoop en ze togen - voor een derde maal - naar de gemeente met de vraag of ze een 'levensloopbesten- dige' woning mogen bouwen. In eerste instantie werd er volgens de Van Akkerens niet afwijzend op gereageerd. Pas in een gesprek met wethouder Albert de Vries hoorden ze 'nee'. Volgens De Vries wil de gemeente niet dat tuinen worden gesplitst om van één per ceel twee percelen te maken. Zo wees het college afgelopen woens dag een soortgelijk verzoek voor splitsing van een nog groter per ceel aan de Oude Vlissingseweg af Dit keer nam het echtpaar Van Ak keren hiermee geen genoegen en werd advocaat Rini Moeliker inge schakeld. Hij schreef een brief aan de gemeenteraad met het verzoek om in principe akkoord te gaan met de splitsing van het perceel. Daarvoor is een wijziging van het bestemmingsplan (uit 1977) nodig. Afgelopen maandagavond herhaalde wethouder De Vries in de raadscommis sie ruimte de argumenten om dit verzoek af te wijzen. Hij vroeg de commissieleden vooral het alge meen belang in de gaten te hou den. „Dit soort aanvragen wijzen we allemaal af Als we hiermee in stemmen, zetten we de deur open voor andere mensen die hun per ceel willen splitsen om er een nieu we woning te bouwen. De toezeg ging uit de jaren tachtig acht het college nu absoluut niet meer rele vant", aldus De Vries, verwijzend naar de veranderde woningmarkt: toen tekort aan huizen, nu een overschot. Kortom, de omstandig heden zijn zó veranderd dat geen beroep meer kan worden gedaan op een toezegging van een kwart eeuw geleden. Hij voegde eraan toe dat bij het splitsen van een perceel tuingrond wordt opgewaardeerd naar bouw grond en dus veel meer waard wordt. Die opmerking schoot Nel leke van Akkeren in het verkeerde keelgat. „Wij werden neergezet als profiteurs. Terwijl we bereid zijn al le kosten te vergoeden die de ge meente moet maken. Bovendien hebben we zelfs aangeboden om aan de gemeente het verschil in waarde van tuin- en bouwgrond te betalen voor het deel waarop we ons huis willen bouwen." Het echtpaar begrijpt niets van het standpunt van het college van bur gemeester en wethouders. De nieu we woning zou aan de zijde van het Seislaantje komen te liggen. Zelfs nog een stuk van de weg af. De bomen op de grens van het per ceel blijven staan. En bovendien zijn er geen overburen die er op zouden uitkijken. zoutelande - Voor de onthulling van het monument voor de in 1944 omgekomen Engelse piloot Reginald William James was veel belangstelling. Ongeveer 150 men sen waren op de ceremonie afgeko men. Het belangrijkste was dat de familie van de omgekomen piloot aanwezig was. De Engelsen waren speciaal voor deze onthulling over gevlogen. Een neef van de omgeko men piloot bedankte de initiatief nemers Mattieu Osté en Han Lous tijdens de toespraak. „Ik wil hen bedanken namens de hele familie voor hun moeite en inzet." Tij dens de ceremonie vloog een oud -vliegtuigje over als eerbetoon aan Reginald William James. Aan het eind klonk 'We'll meet again' van Vera Lynn. De familie van de omgekomen piloot bij het monument. In het midden de initiatiefnemers Mattieu Osté (links) en Han Lous. foto Lex de Meester verNIEUWd MIDDELBURG 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 DUVELSJONG V-rfrr—r1.-ll* r*^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22