Zonder tijdplaats en personages cultuur 117 Radio Berlijn biedt meer dan kliekjes agenda Margriet Eshuijs Weblog over pas verschenen Zeeuwse boeken Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt zaterdag 5 november 2011 WKÊMsmmmmmmmm door Willem Nijssen In de Stadsschouwburg van Middelburg is donderdag het jongste stuk van Theater Zee- landia in première gegaan. Het Land van de Engelse schrijver Martin Crimp wordt onder andere aangeprezen met de omschrijving 'een hypnotiserend nachtstuk over levensangst en bezetenheid'. Dat woord 'nachtstuk' heeft me wel beziggehouden. Als je erover nadenkt, vind je wel aanwijzingen dat het verhaal zich afspeelt in de nacht. De vrouw des huizes spekt haar verwijten bijvoorbeeld steeds met 'en dat terwijl jouw kinderen hier slapen'. Maar verder is het ei genlijk een stuk zonder tijd, en ook zonder plaats. Zelfs zonder personages. Terwijl er toch drie personages op de speelvloer ko men. In onze onvolmaakte wereld heeft THEATER 'Het Land' Theaterproductiehuis Zeelandia Regie: Annelore Kodde Spel: Lieke-Rosa Altink, Hylke van Sprundel en Myrthe Burger Gezien: do 3/11, Middelburg natuurlijk alles een tijd en een plaats, maar die zijn in Het Land dus zo goed als volledig uitgewist. Ondanks het zeer tastbare decor, dat dus ook eigenlijk een 'niets' is. (En dat is niet zo eenvoudig te rea liseren!) De personages zijn van vlees en bloed, en wat ze met el kaar hebben (een huwelijk, wel licht een buitenechtelijke relatie) is al even tastbaar. En toch is het al lemaal ook 'niets'. Niets waard ken nelijk. Niets opleverend kennelijk. Dat is inderdaad wel enigszins 'hypnotiserend. Een klein beetje mag over het verhaal wel verteld worden. Niet té veel, want een van de boeiende kanten van het stuk is dat het zichzelf vertelt. Te begin nen vanuit een 'bijna niets' wordt flardje na flardje iets meer duide lijk van de situatie. Dat het over een echtpaar gaat, dat 'hij' op een nacht (dus...) een jonge vrouw mee naar huis neemt, en dat dat misschien toch niet louter uit naas tenliefde was. En ook niet uit dok tersplicht. Want dat wordt ook wel duidelijk, dat hij een huisarts is. En misschien wel niet zo'n toe gewijde? De gesprekken zijn heel opmerke lijk. Ze bestaan voor een opvallend deel uit herhalingen. Dat leer je soms bij groepstrainingen, om je gesprekspartner bruikbare feed back te geven. Maar zo werkt dat hier niet. Het lijken zinloze herha lingen, die een vervreemdend ef fect hebben. Er ontstaat geen dia loog. Het blijft louter bij (ik heb het woord niet zelf verzonnen, he laas) duologen. Twee mensen (ook zoiets: nooit in heel het stuk zijn de drie samen in één gesprek) gooien woorden naar elkaar, die meestal op de ander geen effect hebben. Dat geeft ons een oncom fortabel gevoel. Het is bijna onmogelijk om partij te kiezen voor een van de persona ges van Het Land. Ze zijn te 'ab stract' om er je mee te identifice ren. Ze zijn er en ze zijn er ook weer niet. Dat is misschien een beetje ongemakkelijk, maar wie van toneel houdt, is dat ook wel spannend. Prikkelend. Een interes sant stuk, dus. En heel interessant dat het op zoveel 'plaatsen' in Zee land langskomt. Te beginnen van daag in Tholen (De Meulvliet). Speellijst op www.theaterzeelandia.nl Scène uit Het Land. foto Lex de Meester MMMrannmaMMKBea door Rolf Bosboom B lof heeft de restanten opge veegd van Alles blijft anders, het recente succesalbum. Dat zou je tenminste denken als je de gisteren verschenen EP - zeg maar mini-album - Radio Berlijn ziet. Toch gaat het om veel meer dan de kliekjes van een band die merkbaar moeite heeft nummers op de plank te laten liggen. Het vertrouwd klinkende materi aal doet namelijk zeker niet onder voor dat van Alles blijft anders. Wat Radio Berlijn meerwaarde geeft, zijn de fraaie arrangemen ten, door onder meer de toevoe ging van een strijkkwartet aan di verse nummers. De uit Tholen af komstige Martin Fondse, met wie Blofin het verleden al eens samen- werkte, schreef daarvoor de arran gementen, die zeker in het titel nummer sterk uitpakt. Ook We doen wat we kunnen, dat al op Alles blijft anders te vinden was, heeft op die manier een wat ander jasje gekregen en is boven- die een duet geworden, door de medewerking van Krystl. Op de single Meer kan het niet zijn zingt Sabrina Starke.mee. Misschien wel het beste nummer - is Als je dit echt wilt, waarmee Blof Sea Shepherd (dat zich inzet voor de bescherming van onder meer de walvis) steunt. Muziek, thema en boodschap komen hierin op fraaie wijze samen. De EP eindigt met de remix die Chew Fu van Wasje maar hier maakte. De bekende producer slaagt erin een heel andere kant van Blof te laten horen. RILLAND - Wegens ziekte is het op treden van Margriet Eshuijs, dat vanavond zou plaatsvinden in Luc- tor et Emergo in Rilland, uitge steld tot 20 januari. OP PAD ZATERDAG 5 NOVEMBER Aardenburg Hobby-en boekenmarkt. Sint Baafskerk, 10.00-16.30 uur. Arnemuiden 'Kunst en Kitsch'-taxatie. Museum,10.00 - 15.00 uur Driewegen Natuurwerkdag. Weldijk/Hooglandsche Dijk, 10-15 uur Geersdijk Benefietfeest Jongeren4jongeren. Drenthehuis, 21.00 uur. Goes Natuurwerkdag. Hollandse Hoeve, 9.15-15.00 uur Lezing/film over Bruno Gröning. Hotel Terminus, 11.00-17.00 uur Nelleke vd Krogt signeert 'Duvelsjong'. De Koperen Tuin, 14.00-15.00 uur 's-Heer Arendskerke Natuurwerkdag. Speeltuin Bewestenwege, 10-15 uur Kamperland Natuurwerkdag. Five Star Farm, 10.00-15.00 uur. Kloetinge Hobby- en kunstmarkt. Dorpshuis Amicitia, 9.00-14.00 uur. Oosterland Verkoping door Dorcas. Dorpshuis Oosterhof, 10.00-15.00 uur Ouwerkerk Dansavond. Dorpshuis, 20.30 uur. Zierikzee Seniorenmanifestatie. MFC De Huijbertstraat, 10.00-16.00 uur ZONDAG 6 NOVEMBER Middelburg Kunst- en cultuurroute, thema: poëzie. Binnenstad, 13.00-17.00 uur Nelleke vd Krogt signeert 'Duvelsjong'. De Drvkkery, 14.00-15.00 uur Westenschouwen Paddenstoelenexcursie. Start Kraaijensteinweg, 13.30 uur PODIUM ZATERDAG 5 NOVEMBER Dreischor Concert Dutch Swing Society. Wijnhoeve De Kleine Schorre, 17/19 uur Goes Het Holland-koor geeft een concert. Maranathakerk, Bergweg 43a, 17.00 uur Cd-presentatie koor De Lofzang. Grote of Maria Magdalenakerk, 19.30 uur 'Hotel Lijkzigt' door Koor A58. De Mythe, 20.00 uur Concert Dead Elvis His One Man Grave en The DeVilles (BE). 't Beest, 20.30 uur 's-Heer Abtskerke Dans- en luisterband Second Level. Dorpshuis Versvliet, 21.00 uur Middelburg Theaterconcert Carmen Gomes Inc. 't Spiegeltheater, 20.00 uur Saskia Noort Jan Heemskerk. Stadsschouwburg, 20.00 uur Minitheater speelt De Freules. Minitheater, 20.30 uur Metalband Stream of Passion. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Optreden Dick van Altena. De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Harmonie Oostburg/Marjolijn Polfliet. Ledeltheater, 20.15 uur Renesse Culturele middag:muziek en poëzie. Dorpshuis, 13.30 uur Terneuzen Roots met Chatham County Line (VS). Porgy en Bess, 21.30 uur FQB-Night met The Milkbrothers e.a. De Pit, 22.00 uur Tholen Themaconcert Concordia 'Mozart tot Madonna' en co-optreden TheMusiCom- pany. Meulvliet, 20.00 uur. Vlissingen De Zeeuwse Muzikanten en Het Veer- se Scheepstuig treden samen op. Atrium Ter Reede, 19.30 uur Afro-caraibische metalband Laberinto. De Piek, 22.00 uur Rockband J J 2 Men Company. Café De Concurrent, 22.00 uur Zaamslag Familievoorstelling Avarus (7+). Podium van Zaamslag, 19.00 uur Zierikzee Middelburgs Kamerkoor en Trombona- ta met 'Sweelinck Consorten'. Nieuwe Kerk, 20.00 uur. Duo Accordeon Melancolique. De Rode Kamer, 20.00 uur. Eighties Night, coverband Copy Cat. Brogum, 21.30 uur Zonnemaire Concert streekkoor Ruach. NK Kerk, 19.30 uur. ZONDAG 6 NOVEMBER Aardenburg Concert Zeeuws-Vlaams Kamerkoor. Sint Baafskerk, 15.30 uur Breskens Klezmerband Mayn Shhtetl Sas. De Bakkerij (Dorpsstraat 99), 14.30 uur Ellewoutsdijk 'Ie is toch nog ekomme', komisch to neelspel van de 's-Heerenhoekse Come- die en verhalen van de Vertelkring. Kerkje, 14.30 uur Kapelle Concert Zeeuws Mannenkoor samen met Zeeuwse bigband The Evergreens. De Vroone, 15.00 uur Middelburg Tre di noi speelt muziek 18e eeuw. Hoeksteen, Roozenburgl. 22, 14.30 uur Het Bedrijf v/h brengt llja. Zeeuwse Concertzaal, 14.30 uur Afscheidsconcert The Old Firm. 't Schuttershof, 17.00 uur (zaal open) Terneuzen Ferdinand Povel Kwintet. Porgy en Bess, 15.00 uur Optreden Damian Wilson (UK). De Pit, 20.00 uur Vlissingen Blake Weston (klarinet) en Jaap Kooi. Atrium Ter Reede, 11.00 uur De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses'. Theater Vestzak99, 15.00 uur Ska-reggaeband The Aggrolites. De Piek, 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17