i6lboeken DAT Strijd om het moreel gelijk M De rafelrand van advocatuur Miljonairsdochter in de oorlog NOOIT MEER BOEKEN KORT zaterdag 5 november 2011 door Hans Renders De T\veede Wereldoorlog wil maar geen geschiede nis worden, een episode uit het verleden, zoals de Tachtigjarige Oorlog of de Napo leontische tijd. Integendeel, vanaf de jaren zestig is de bezettingstijd steeds meer inzet geworden van publieke discussie. Volgens het zojuist verschenen, ruim negenhonderd pagina's dik ke Dat nooit meer van historicus - Chris van der Heijden wordt het debat over de Tweede Wereldoor log vertroebeld door het valse beeld van Nederland als een natie die zich heldhaftig tegen de Duitse overheerser verzette. De werkelijk heid is volgens Van der Heijden dat de meeste Nederlanders zich zo goed en zo kwaad als het ging door de oorlog hebben gerom meld. Het is deze tegenstelling tussen goed-foutdenkers en zij die wat cy nischer zijn over de rol die het ver zet heeft gespeeld, die de laatste veertig jaar tot grote publieke affai res heeft geleid. Van der Heijden - heeft ze keurig op een rijtje gezet: de Drie van Breda, de affaire Aan- tjes en de jarenlange discussie over Weinreb. Tien jaar geleden publiceerde Van der Heijden Grijs verleden. Illustra tief was de tweede zin van dit boek: 'De oorlog was erg, maar het ver haal maakte de oorlog nog erger'. Hiermee be doelde Van der Heijden dat Loe de Jong met zijn 27 delen Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog de herinnering aan de 1\vee- de Wereldoorlog had ver pest met zijn verhaal in termen van goed en fout. In Dat nooit meer maakt Van der Heijden duidelijk dat het verhaal over de Tweede Wereldoorlog steeds meer het verhaal over de Jo denvervolging is geworden. Steeds meer is er aandacht gekomen voor de slachtoffers en impliciet is daar mee in de publieke opinie en in de geschiedschrijving een steeds gro ter percentage van de bevolking tot dader bestempeld. Van der Heijden ergert zich aan de gemakkelijke oordelen over goed en fout in de oorlog, en vooral aan diegenen die zich aanslo ten bij 'het verzet na de oorlog', bij de borstklop- pers die na de bevrijding net deden alsof de oor log dankzij hen was ge wonnen. Zo werden in de kop van Noord-Hol land (Anna Paulowna) 5 mei 1945 meer dan 100 verzetsleden op een lijst geplaatst, terwijl diezelf de verzetsgroep voor de zomer van 1944 niet meer dan 16 leden kende. De oorlog ging voorbij, 'de illegaliteit helaas niet'. Het verschil tussen Grijs verleden en Dat nooit meer is dat de auteur wat voorzichtiger is geworden. Ook langdradiger. Maar het moet worden gezegd: Van der Heijden geeft een paar sprekende voorbeel den waaruit blijkt hoe de oorlog er steeds werd bijgesleept om een moreel gelijk te halen. Zo werden in 1954 aan de Duitse grens op in stigatie van Geert Lubberhuizen, directeur van de voormalige ver Chris van der Heijden nuanceert het beeld van 'daders' en 'slachtoffers', dat na de Tweede Wereldoorlog in Nederland ontstond. Tien jaar na zijn geruchtmakende Grijs verleden volgt nu Dat nooit meer. Een privé-detective krijgt opdracht op zoek te gaan naar een zes jaar geleden ver dwenen zigeunerdochter. Ver volgens ontwaakt hij in het zie kenhuis met een gigantisch gat in zijn geheugen. 'De onzichtba- ren' van Stef Penney is geen thriller, al speelt een speurder de hoofdrol. Het is een roman over een hechte familie aan de rand van de samenleving, die worstelt met haar verleden. Er is een familieziekte die de fami lie van de verdwenen vrouw vervult met schaamte en schuldgevoel. Q Stef Penney - De onzichtbaren. Vertaling Sjaak de Jong. Prometheus, 19,95 euro 'Mijn moeder is dus een absoluut onvervalst eersterangs raaskallend stom idioot lelijk rotwijf van de ergste soort'. De eerste zin van 'Een klein beetje geweldig' van Dawn French windt er geen doekjes om. Hier is een puber aan het woord die frontaal in de aanval gaat. Haar moeder begrijpt niets van de kinderen die zij geacht wordt op te voeden: de 17-jarige agres sieve Dora en de jongere maar vroegrijpe Peter met zijn obses sie voor Oscar Wilde. Dat Mo psychologe is en bijna 50, helpt in geen enkel opzicht. Een grap pig boek over opgroeien en ouder worden. Q Dawn French - Een klein beetje ge weldig. Vertaling Marga Blanke- stijn Nancy Seghers. A.W. Bruna, 18,95 euro Dictators vor men in de media vrijwel dage lijkse kost. De nieuwsstroom over machtsmisbruik en ge weld laat bijna vergeten dat het over echte mensen gaat. Kettly Mars maakt de slachtoffers zichtbaar in haar roman 'Wrede seizoenen', die zich afspeelt in het Haïti tijdens het schrikbe wind van de Duvaliers in de ja ren zestig. Mars schetst het ont luisterende beeld van een ka potgemaakte samenleving. Kettly Mars - Wrede seizoenen. Vertaling Marianne Kaas. De Geus, 19,90 zetsuitgeverij De Bezige Bij, plakka ten uitgereikt met de tekst 'Deutsche nicht erwünscht', in het zelfde formaat en lettertype als nog niet zo lang daarvoor in heel Nederland biljetten hadden gehan gen met 'Verboden voor Joden'. Het is een beetje flauw een boek te bekritiseren om wat er niet in staat. Maar op diverse plaatsen in Van der Heijdens boek worden ini tiatieven niet genoemd, die zijn be toog juist onderbouwd zouden hebben. Zo was vlak na de oorlog wel degelijk aandacht voor een 'grijze' kijk op de oorlog. Na de be vrijding verschenen tijdschriften zoals Metro en Sic, die zich op sati rische wijze als 'ondergronds' affi cheerden en zich stoorden aan het morele gezag dat het voormalige verzet zichzelf toedichtte. De discussie over hoe we moeten herdenken en zelfs over hoe we ons de bezetting moeten herinne ren, is nog volop gaande. Daarin heeft Van der Heijden wel gelijk: elke poging tot normalisering van de oorlogsgeschiedenis zal voorlo pig worden beschouwd als een po ging tot relativering van de Shoah en dus als een morele misstap. Chris van der Heijden - Dat nooit meer - De nasleep van de Twee de Wereldoorlog in Nederland. Contact, 69,95 euro. foto ANP Loe de Jong door Mieske van Eek John Grisham - Het proces Vertaling Hugo Kuipers Bruna, 19,95 euro JOHN GRISHAM Een jonge advocaat ver laat in overspannen toe-' stand het grote advoca tenkantoor waar hij tachtig uur per week aan saaie zaken werkt. David Zinc heeft een vorstelijk salaris, maar betaalt daarvoor met zijn privéleven. Als hij 's avonds thuiskomt, is hij zelfs te moe om met zijn vrouw te vrijen. Hij neemt afscheid van zijn dikke salaris en gaat aan het werk voor het verlopen advo catenkantoor Finley Figg. Onkreukbaarheid heeft bij de ze twee partners al lang plaats gemaakt voor een aan pak op het randje van oplich terij. Het proces, de nieuwe misdaadroman van John Gris ham, richt zich op de rafel rand van de samenleving, waar advocaten niet kieskeu rig kunnen zijn. Als de jongste partner, Wally Figg, op mogelijk schadelijke gevolgen van een medicijn te gen hartfalen stuit, ruikt hij het grote geld. In de hoop op een vette schikking belooft hij zijn klanten gouden ber gen als zij een aanklacht te gen de machtige fabrikant van het middel indienen. Grisham weet hoe hij een ver haal moet vertellen. De twee partners, de een levensmoe de ander fataal verslaafd aan drank, vormen een bron van hilariteit. David Zinc valt van de ene verbazing in de ande re. Uiteindelijk moeten de kleine krabbelaars zich toch meten met een peloton topad vocaten. Het proces is vooral een verma kelijk boek met rake typerin gen van menselijke hebzucht, machtsmisbruik en ijdelheid. De mooie beschrijvingen kun nen echter niet verhullen dat het boek niet erg spannend is. 1 Mary Borden - Verboden gebied. Vert. Erwin Mortier. De Bezige Bij, 17,90 euro door Sonja de Jong inder gruwelijk, min der woedend ook, maar niettemin even ontluisterend als het eerder verschenen boek van Ellen La- Motte is Verboden gebied, ge schreven door de Amerikaan se miljonairsdochter Mary Borden (1886-1968). Het ver haal dat ze vertelt, gaat over de Eerste Wereldoorlog. Mary Borden reisde in 1914 naar Eu ropa en richtte daar tal van veldhospitalen op om er de gewonden van de Grote Oor log van 1914-1918 te verple gen. Aan het boek dat ze daarover schreef, wilde aanvankelijk geen uitgever zijn vingers branden. Want het beeld dat Borden schetste van de oor log was er niet een van hel dendom en moed, het plaatje dat de officiële instanties maar al te graag in stand hiel den. Bordens relaas gaat over de echte oorlog. Die is ge maakt van bloed, zinloos ster ven en gruwelijk lijden. De Vlaamse schrijver Erwin Mortier ontdekte het werk toen hij research deed voor zijn eigen lijvige boek Goden- slaap over diezelfde Grote Oorlog. In 2009 vertaalde Mortier al dat andere boek, Het kielzog van de oorlog van Ellen La- Motte, verpleegster in de hos pitalen van Borden. Nu ligt er ook een wonderschone verta ling van Verboden gebied. Waar LaMotte de gruwelen en de zinloosheid van de oor log benadrukte, gaf Borden haar verhalen een meer lite raire inslag. Ze zijn er niet minder indringend door. Dit werk is verplichte lectuur voor iedereen die denkt dat oorlogen op welke manier dan ook te rechtvaardigen zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16