II 'Dat winst een doel is in de zorg, is een perverse aangelegenheid' Maak de zorgverzekering inkomensafhankelijk Geef maximale ruimte aan vrijwillig levenseinde jetalen met een zorghypotheek Bij ketenzorg staat de patiënt centraal zaterdag 5 november 2011 Renske Leijten, Tweede Kamerlid SP EsssraE&ssssssassss i zie onze website:binnenland Lees de vorige afleveringen van deze serie over de zorg. Het respecteren van in dividuele wensen op dit gebied wordt nog te veel dogmatisch be paald door politieke en maat schappelijke stromingen, terwijl die er niks over te zeggen zou den moeten hebben", vindt Bik de Kok uit Bergen op Zoom. „Vooral de religieuze insteek werkt blokkerend ten opzichte van de eigen wil voor een waar dig levenseinde." Deze oplos sing werkt kostenbesparend (geen onnodige levensverlen gende behandelingen) maar zorgt er bovenal voor dat oude ren hun laatste levensfase eer vol kunnen doorbrengen. „Dit is in het verleden wel de pil van Drion genoemd", zegt Louise Gunning. „De discussie over een waardig levenseinde kan in Neder land gelukkig openlijk gevoerd worden. Maar ik zou hem liever in de context van de wensen van de patiënt willen voeren in plaats van de kostenbeheersing van de zorg." Ook Renske Leijten van de SP vindt deze suggestie 'obscuur in een rijtje ideeën over kostenbespa ring in de zorg'. „Het is belangrijk dat mensen zelf kunnen bepalen hoe hun levenseinde eruit ziet." Maar ik wil niet het signaal afge ven dat mensen boven de tachtig zich te veel gaan voelen in onze maatschappij. Ook moet dit geen discussie zijn uit het gebrek aan zorg: depressie bij ouderen is goed te behandelen. Deze kwestie is iets voor artsen, niet voor de politiek." „Willen bezuinigen door een vrij willig levenseinde aan te moedi gen is wel een hele cynische kijk op zorg", zegt CDA'er Smilde. Smilde en haar VVD-collega Mul der wijzen op het recht van een pa tiënt om een behandeling te weige ren. Mulder: „Een arts kan een pa tiënt heldere informeren over de verwachte gevolgen van een in greep én van niet ingrijpen, zodat de patiënt dit kan bespreken met zijn huisarts en familie, en dan kan besluiten om al dan niet een behandeling te ondergaan." Het 'recht om te sterven' is een las tige discussie, vindt PvdA'er Van der Veen. „Daar wil ik voorzichtig mee zijn. Wel moet er meer discus sie zijn over hoe lang we het leven verlengen. Doorbehandelen ter wijl de kwaliteit van leven niet om hoog gaat, is onwenselijk." foto's ANP, GPD beeldbewerking CRW gisch' dat mensen die meer zorg gebruiken 'ook iets meer betalen'. „Dat is ook nodig, want anders is er geen enkele prikkel tot zinnig en zuinig zorggebruik. Het nog ver der belasten van mensen met een midden- of hoger inkomen onder graaft uiteindelijk de solidariteit." De PvdA en de SP zien het idee van Hoksbergen echter wel zitten. Van der Veen: „Hier zijn wij als PvdA het helemaal mee eens. Je moet natuurlijk goed uitzoeken hoe je het precies aanpakt. Via de belasting lijkt ons een goed idee." De SP werkt nu zelfs aan een voor stel voor een inkomensafhankelij ke zorgpremie, vertelt Leijten. „Wie minder dan 60.000 euro ver dient gaat er daarin op vooruit, wie boven de 83.000 euro zit, gaat erop achteruit. Dit maakt de zorg niet per se beter of goedkoper, maar wel eerlijker." Ook Louise Gunning vindt een in komensafhankelijke premie 'essen tieel voor de toegankelijkheid van de zorg'. „Het hoeft echter niet tot een groter budget te leiden en de totale kosten zullen altijd binnen het totale budget moeten blijven." uit Apeldoorn voor. Hij is niet de enige die vindt dat de zorg premie inkomensafhankelijk moet zijn. Dat systeem is name lijk écht solidair, zeggen veel le zers: de breedste schouders dra gen de zwaarste lasten. Doordat hogere inkomens meer betalen, gaat het totale budget voor de zorg omhoog. Hoksbergen: „Ba siszorg wordt zo voor iedereen 'gratis'." Het huidige zorgstelsel is al heel so lidair, vinden Margreeth Smilde en Anne Mulder. Zij wijzen erop dat de zorgpremie nu ook al een inkomensafhankelijk deel kent. „Dit gebeurt via de werkgevers. Daarnaast hebben we in Neder land de zorgtoeslag, die ervoor zorgt dat mensen met een laag in komen hun zorgpremie kunnen betalen. De breedste schouders dragen dus de zwaarste lasten", zegt Smilde. „Het CDA heeft liever dat de zorg via premies wordt gere geld door zorgverzekeraars dan via de inkomstenbelasting door de Be lastingdienst." Mulder vindt het bovendien 'lo- Verhoog de inkomsten belasting en betaal de zorgkosten daarvan, stelt Ekie Hoksbergen van SP, CDA en PvdA vinden het geen goede zaak om de solidariteit los te laten. Margreeth Smilde: „Ons zorgsysteem is gebaseerd op solidariteit; de zorgkosten dragen we samen, ook voor hen die dat zelf niet kunnen. Natuurlijk moe ten we meer inzetten op eigen ver antwoordelijkheid voor je leefstijl, en dus op preventie, want voorko men is beter dan genezen. Maar het basisprincipe van solidariteit moet blijven bestaan. Een zorghy potheek zou alleen een oplossing zijn voor rijke mensen die weinig ziek zijn." Bovendien zorgt deze constructie voor een tweedeling, merkt SP'er Leijten op. „Sparen voor zorg is niet voor iedereen weggelegd. Zorg is een basisvoorziening, een grondrecht voor iedereen." WD'er Anne Mulder heeft meer vragen dan antwoorden bij dit idee. „Ik vraag me af of mensen met een laag inkomen deze hypo theek wel kunnen betalen. En hoe zit het met chronisch zieken en ge handicapten, is de hypotheek hoog genoeg om hun zorgkosten te dekken? Kunnen zij de rente en aflossing nog betalen?" Louise Gunning is iets milder in haar oordeel: „Het nadeel van dit systeem is dat het hele idee van verzekeren, van het omslaan van ri sico's, dan verloren gaat. Gelukkig zijn er jaarlijks maar heel weinig mensen die heel hoge zorgkosten hebben, maar als je dat overkomt zou je wel een heel hoge schuld moeten afbetalen. Met een verzeke ring dek je die gevallen af door alle maal premie te betalen." Longarts Ernst Lammers uit Zutphen pleit voor zogenaamde 'ketenzorg', waarbij huisarts en spe cialisten samenwerken en ge bruikmaken van een 'keteninfor matiesysteem'. De scheidslijn tussen eerstelijns- en tweede- lijnszorg verdwijnt. „Het zieken huis is niet meer het centrale punt waar de patiënt wordt be handeld", zegt Lammers. „Bij veel chronische ziektes kan dat ook bij de patiënt thuis." Dit sys teem zorgt volgens Lammers voor betere diagnoses en min der ziekenhuisopnames en is daarmee kostenbesparend. Elke regio krijgt een budget waarvan de complete zorg betaald moet worden. „De patiënt staat cen traal." Het panel reageert overwegend po sitief op dit voorstel. „Dit klinkt als een systeem waarop vooral op kwaliteit van de zorg wordt inge zet. Dat is altijd een heel goed uit gangspunt, want daar betalen we uiteindelijk voor", vindt Gunning. „Het garandeert helaas niet dat het allemaal goedkoper wordt. Maar het biedt waarschijnlijk wel de bes te kansen om de beschikbare mid delen optimaal in te zetten voor de volksgezondheid." Het CDA is een groot voorstander van ketenzorg, laat Margreeth Smil de weten. „Zorg moet rondom de patiënt geregeld worden, dat bete kent basiszorg zo dicht mogelijk bij huis, en topzorg in gespeciali seerde ziekenhuizen. Daarbij is het heel belangrijk om de schotten tus sen de eerstelijns en tweedelijns zorg op te heffen; patiënten zijn het meest gebaat bij goede samen werking in de zorg." Mulder ziet de toegevoegde waar de van regionale budgetten niet. „Wat doe je als het budget op is? Hebben die mensen dan geen recht meer op zorg dat jaar?" PvdA'er Van der Veen ziet juist wel iets in een regionale aanpak. „De verschillen per regio zijn groot. In krimpregio's is het bij voorbeeld belangrijk dat er genoeg voorzieningen blijven, dicht bij huis. Terwijl in bijvoorbeeld Am sterdam, waar al veel voorzienin gen zijn, je heel andere dingen zou moeten doen." De SP vreest voor hogere kosten. Leijten: „Als een compleet pakket aan zorg wordt aangeboden en opgesoupeerd, ter wijl dit niet altijd nodig is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11